معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت فعالیت می نمایند

۱۶۷۰ شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت فعالیت می نمایند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از فعالیت یک هزار و 670 شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت آگاهی داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «یونس پناهی» با بیان این خبر اظهار داشت: از نظر بروندادهای توسعه فناوری سلامت، تعداد مراکز دانش بنیان در این عرصه حدود یک هزار و ۶۷۰ شرکت است. تعداد پارک های علم و فناوری حوزه سلامت ۱۳، تعداد مراکز رشد فناور در زمینه سلامت ۹۵، تعداد محصولات فناور دارای مجوز ۳۴۳ و تعداد ثبت اختراع در علوم پزشکی نیز ۳۳۵ مورد است.
وی با ابراز خرسندی از نامگذاری امسال به نام سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» از طرف مقام معظم رهبری، بیان کرد: فاکتورهای توسعه فناوری سلامت در دنیا تحت عنوان شاخص نوآوری جهانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. این شاخص ها هفت رکن دارد.
وی اضافه کرد: پنج رکن ورودی نوآورانه این شاخص ها شامل ساختار نهادی، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیرساخت، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب وکار است که بطور معمول این ورودی ها توانایی اقتصاد یک کشور را در انجام کارهای نوآورانه نشان میدهد.
معاون تحقیقات و فناوری اظهار داشت: این شاخص ها دو خروجی نوآورانه هم دارد که عبارت از دانش فناورانه و خلاقانه هستند.
ارتقای ۶۰ رتبه ای ایران در فناوری سلامت
دکتر پناهی اضافه کرد: در بررسی هایی که انجام شده در زمینه توسعه فناوری سلامت در سال ۲۰۲۱ برمبنای فاکتورهای نوآورانه، ایران در بین ۱۳۲ کشور رتبه ۶۰ را کسب کرده بود که این عدد نسبت به سال ۲۰۱۴ بیش از ۶۰ رتبه ارتقا را نشان میدهد.
وی اشاره کرد: ایران در سال ۲۰۱۴ در فاکتورهای نوآورانه رتبه ۱۲۰ جهان را دارا بود که خوشبختانه با رشد خوبی که داشته در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۶۰ رسید. البته این رتبه در مقام مقایسه با تولید علم و مرجعیت علمی و همین طور ارجاعاتی که می شود (از مقالات) قابل قبول نیست.
وی گفت: ولی در همین ارزیابی هفت شاخص نوآوری جهانی در بروندادهای دانش و فناوری و بروندادهای خلاقیت، وضع ایران خوب است. ولی در شاخص سازمان ها و پیچیدگی کسب وکار عملکرد خوبی نداشته ایم.
معاون تحقیقات و فناوری اظهار داشت: نکته مهم این است که فاکتورهای نوآوری ایران در بعضی موارد نظیر آموزش عالی، فارغ التحصیلی، دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت بومی، تشکیل سرمایه ناخالص، تولید دانش و اختراعات، مقالات علمی و مقالات قابل استناد، تولید ناخالص ملی و طرح های صنعتی ملی، نقاط قوت ما در ارزیابی سال ۲۰۲۱ بوده است
پناهی افزود: همیشه بین ایده ها و ورود محصول به بازار، بین علم و تولید ثروت، فاصله ای وجود داشته است. ما همیشه دنبال تاسیس دانشگاه های نسل یک و دو بوده ایم ولی با تاکید مقام معظم رهبری در پیام نوروزی شان طبیعتاً باید به سمت تاسیس دانشگاه ها نسل سوم و چهارم پیش برویم.
وی افزود: چون این نسل از دانشگاه ها پاسخگو و اجتماعی هستند و با تولیدات دانش بنیان می توانند فاصله صنعت و دانش را حذف نمایند یا به حداقل برسانند.
افزایش ۳۰ برابری اختراعات به مقالات
وی تصریح کرد: ما امسال برنامه های خوبی برای مجوز دار شدن محصولات مان داریم. حتما باید محصولات تجاری خودرا افزایش دهیم و باید نسبت فروش محصول به مقالات در زمینه سلامت افزایش یابد. بطوریکه نسبت تولید محصول و خدمات به مقالات باید ده برابر و نسبت اختراعات به کل مقالات باید ۳۰ برابر افزایش یابد.
َضرورت پشتیبانی از فن بازار حوزه سلامت
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: معاونت های آموزش، درمان و بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور و هیات امنای ارزی باید از محصولات فناورانه داخلی خرید کنند. وزارت بهداشت باید از فن بازار حوزه سلامت حمایت کند.
پناهی اضافه کرد: باید مدیریت متمرکز تولیدات فناور حوزه سلامت را با حمایت های مالی و ایجاد زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری، رونق دهیم.
وی در آخر اشاره کرد: باید فرآیندهای گرفتن مجوز از سازمان غذا و دارو را تسهیل نماییم. این اقدامات به رفع موانع تولید و مشکلات تولیدگران کمک می نماید.


1401/01/06
14:52:57
5.0 / 5
462
تگهای خبر: تولید , خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر