ایران 8630 بار در سال 1400 لرزید

ایران 8630 بار در سال 1400 لرزید

مینی کامپیوتر: شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در سال 1400 تعداد 8630 زمین لرزه را در داخل کشور و نواحی مرزی ثبت کردند که 167 عدد از آنها به بزرگای بیش از چهار بوده اند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، گزارش مؤسسه ژئوفیزیک نشان می دهد، بزرگ ترین زمین لرزه های سال ۱۴۰۰ در منطقه فین استان هرمزگان در ۲۳ آبان رخ دادند که بزرگی آنها ۶.۲ و ۶.۳ با عمق به ترتیب ۱۰ و ۱۹.۵ بود و لطمه هایی نیز به همراه داشت. از نظر زلزله شناسی این زمین لرزه در دماغه هرمز، یکی از مناطق لرزه خیز و فعال بخش زاگرس رخ داد. گسل زاگرس مرتفع با سازوکار معکوس در شمال و مرکز این زمین لرزه قرار دارد و همچنین، یک راندگی در جنوب آن با شیب به سمت شمال که قطعه ای از گسل پیشانی کوهستان نامیده می شود.
در سال ۱۴۰۰ از لحاظ آماری ماهانه حداقل یک زمین لرزه با بزرگی بیش از پنج در ایران رخ داده است.
در سال قبل استان خراسان رضوی با ۱۰۱۴ زمین لرزه ثبت شده بیشترین تعداد زمین لرزه را در کشور داشته است و بعد از آن استانهای کرمان با ۶۷۴ و اصفهان با ۵۸۴ زمین لرزه قرار دارند. همچنین، کمترین تعداد زمین لرزه های ثبت شده به ترتیب متعلق به استانهای البرز، سیستان و بلوچستان و زنجان است.
مرکز لرزه نگاری کشوری در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۴۴ زمین لرزه در استان تهران ثبت نمود که بزرگترین آنها در حوالی پردیس با بزرگی ۳.۹ بوده است.منبع:

1401/01/08
14:04:30
5.0 / 5
542
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر