۲۰۰ میلیون آواره زیست محیطی در جهان تا ۳۰ سال دیگر

۲۰۰ میلیون آواره زیست محیطی در جهان تا ۳۰ سال دیگر

به گزارش مینی کامپیوتر سازمان فضایی ایران اعلام نمود: برپایه گزارش هیات بین دولتی تغییرات اقلیمی سازمان ملل (IPCC) تغییرات آب و هوایی تا سال ۲۰۵۰ میلادی، ۲۰۰ میلیون آواره زیست محیطی در جهان بر جای می گذارد و این آوارگی می تواند بر جسم و روح انسان اثر بگذارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، بخش سنجش از دور سازمان فضایی ایران، گزارشی درباره گرمایش زمین و تاثیر آن بر کشور ایران منتشر نمود.
در این گزارش که با دریافت تصاویر ماهواره ای مختلف تهیه شده، آمده است: هیات بین دولتی تغییرات اقلیمی سازمان ملل (IPCC) تخمین زده که با افزایش دمای جهانی، فراوانی دوره های گرمایی شدید، بیشتر شده و از نتایج قابل توجه آن، افزایش خشکسالی، آتش سوزی، افزایش سیلاب ها، آب شدن یخ ها و بالا آمدن سطح دریاها، فروپاشی کشاورزی و شیلات، همه گیری و افزایش شیوع انواع بیماریها، اختلال در اکوسیستم ها و انقراض گونه های جانوری و گیاهی خواهد بود که با دستکاری های انسان در طبیعت به سرعت آن افزوده شده است.
همچنین این هیات پیش بینی کرده است که تغییرات آب و هوایی تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۲۰۰ میلیون آواره زیست محیطی بر جای خواهد گذاشت. این آوارگی می تواند بر جسم و روح انسان اثر بگذارد. در حقیقت تغییرات جهانی آب و هوا می تواند منابع طبیعی را به اختتام رسانده و زندگی مردم را برای دسترسی به مواد غذایی و دستیابی به خدمات بهداشتی دشوار کند.
جدید ترین گزارش هیات بین دولتی تغییرات اقلیمی سازمان ملل (آوریل ۲۰۲۲) که جامع ترین و تازه ترین ارزیابی دانشمندان در سراسر دنیا درباره گرم شدن کره زمین است و این پیام را دارد که برای گذر از بحران های آب و هوایی باید از مصرف سوخت های فسیلی فاصله گرفته و بسمت بکارگیری انرژی های پاک و تجدید پذیر برویم. این نهاد هشدار داده است که فقط هشت سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۳۰ برای جلوگیری از فروپاشی اقلیمی فرصت داریم.
افزایش ریزگردها از تبعات افزایش دمای زمین است
سازمان فضایی ایران تصریح کرد: انتشار متن این گزارش به سبب اختلاف نظر برخی کشورهای عضو و همین طور زیر بار نرفتن خیلی از دولت ها و شرکت های بزرگ جهان که همچنان بر استفاده از سوخت های فسیلی تاکید دارند، به تاخیر افتاد. اما گرمایش زمین، سال هاست که بر اقلیم ایران که در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده، اثر گذاشته است. در حقیقت از سال ۱۹۸۰ تا حالا ۱.۵ درجه سانتی گراد افزایش دما را تجربه کرده به طوریکه لطمه پذیری کشور ما براثر تغییرات اقلیمی، بیش از متوسط جهانی است که نتایج زیان بار آن رو به افزایش است.
بروز خشکسالی، ریزگردها، آتش سوزی جنگلها، افزایش سیلاب ها، کاهش منابع آبی سطحی و زیرزمینی از تبعات افزایش دمای زمین است ولی انسان، بیشترین سهم را در روند تشدید تغییرات اقلیمی داشته و سبب شده که در سالهای اخیر، نه فقط در ایران بلکه در تمام نقاط جهان بروز و میزان شیوع بیماری هایی مانند سرطان ها، سکته های مغزی، سکته های قلبی، بیماریهای عروقی، آسم و آلرژی ها افزایش پیدا کند.
در بحبوحه بروز بیماری همه گیر کرونا، افزایش بیماری هایی مانند سرطان، آسم، بیماریهای قلبی، سازمان بهداشت جهانی در روز جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۲، توجه جهانیان را بر انجام اقداماتی فوری در جهت حفظ سلامت انسان ها متمرکز کرده است. این سازمان تخمین می زند که سالانه بیش از ۱۳ میلیون نفر در سراسر جهان به سبب عوامل محیطی که می تواند اجتناب پذیر باشند، از بین می روند.
این عوامل شامل بحران های آب و هوایی است که بزرگ ترین تهدید برای سلامت و بهداشت انسان ها است. سازمان بهداشت جهانی شعار امسال روز جهانی بهداشت را «سیاره ما، سلامتی ما» تعیین کرده است. تصمیمات سیاسی، اجتماعی و تجاری، موجب بحران های آب و هوایی شده که مستقیماً بر سلامت انسان ها تاثیر می گذارد. بیش از ۹۰ درصد مردم جهان، هوای ناسالم ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی را نفس می کشند. جهان درحال گرم شدن است و ما شاهد گسترش سریع خیلی از بیماریها در دورترین نقاط جهان هستیم.
گرم شدن هوای کره زمین و اثر آن بر بهداشت و سلامت انسان

با گرم شدن آب و هوای زمین، امواج گرما شدیدتر و موجب نگرانی دانشمندان و متخصصان سلامت و بهداشت برای بروز خیلی از بیماریهای ناشی از گرما شده است. در سال ۲۰۲۱ موج گرما، عامل اصلی مرگ و میرها در ایالات متحده آمریکا بوده است. همین طور تابستان گذشته موج گرمایی در شمال غربی اقیانوس آرام رخ داد و جان صدها نفر را گرفت.
بر اساس تحقیقات جدید ناسا، تا سال ۲۰۵۰ خیلی از نقاط کره زمین همچون جنوب آسیا و حاشیه خلیج فارس مانند قسمتی از کشورهای ایران، کویت و عمان، غیر قابل سکونت خواهد شد. همین طور تحمل شرایط آب و هوایی در کشورهای حاشیه دریای سرخ همچون در مصر، عربستان سعودی، اتیوپی، سومالی و یمن بسیار مشکل می شود.
تا سال ۲۰۷۰ نیز زندگی در کشورهای واقع در جنوب آمریکا خصوصاً در برزیل و ایالت های واقع در غرب میانه آمریکا مانند آرکانزاس، میسوری و آیووا با دشواری مواجه می شوند. ناسا برای تعیین این مناطق از چندین ابزار مانند شاخص گرما، که تلفیقی از رطوبت و دمای هوا است و همین طور دمای Wet-bulb temperature که اندازه گیری دقیق تری برای تعیین پایین ترین دمای یک جسم یا بدن انسان بعداز تبخیر رطوبت است، استفاده و مشخص کرد که اگر این شاخص رطوبت در طول ۶ ساعت بالاتر از ۳۵ درجه سانتیگراد باشد، انسان قادر به زندگی نخواهد بود.
این دما چندین بار در مناطق نیمه گرمسیری پاکستان و خلیج فارس به ثبت رسیده است. بخش بزرگی از مناطق گرم و مرطوب زمین دارای شاخص Wet-bulb temperature حداکثر بین ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد است.
نقش فناوری سنجش از دور و استفاده از تصاویر ماهواره ای در پایش سلامتی و بهداشت مردم جهان
بسیاری از بیماریها با شرایط اقلیمی همچون وضعیت دمای هوا، وزش باد، میزان رطوبت، همین طور توپوگرافی منطقه، عرض جغرافیایی، منطقه پر فشار، منطقه کم فشار، مناطق کوهستانی، جلگه ای و دشت و حتی نوع پوشش گیاهی، در ارتباط هستند.
پایش و تغییر وضعیت این اکوسیستم ها که می تواند بر بهداشت و سلامتی انسان تاثیر بگذارد، با تصاویر ماهواره ای امکان پذیر و خیلی کم هزینه است. همچون آلودگی هوا که به بروز، شیوع و تشدید خیلی از بیماریها کمک می نماید. در چند سال اخیر شیوع بیماری COVID-۱۹نه تنها تهدیدی جدی برای سلامتی انسان بود، بلکه فشار زیادی نیز بر سیستم های مراقبت های بهداشتی وارد کرد که می تواند برای سالهای متمادی اقتصاد جهانی را در گیر کند.
در زمان شیوع این بیماری، خیلی از کشورها کارهای خودرا تعطیل کردند، ولی ماهواره ها در اطراف زمین همچنان به پایش زمین و اتمسفر اطراف زمین مشغول بوده و نشان دادند که در طول این مدت انتشار گازها خصوصاً گازهای گلخانه ای که مسبب اصلی گرمایش زمین هستند کم شده است ولی با شروع فعالیت ها، میزان آلایندگی بالا رفته است.
کاهش غلظت آلاینده No۲ در طول دوران قرنطینه کرونا
ماهواره ها همچون ماهواره سنتینل-۵ (Copernicus Sentinel-۵P)، داده های در رابطه با انتشار گاز دی اکسید نیتروژن و سایر گازهایی که بر آب و هوا، بهداشت و سلامت انسان اثر می گذارد، را در اختیار ما قرار می دهند. محققین دانشگاه بوستن اظهار داشتند، افرادی که در مکان هایی با سطح آلودگی بالای هوا زندگی می کنند، بیشتر در معرض مبتلاشدن به انواع بیماریها همچون بیماری COVID-۱۹ قرار دارند.
تصاویر ماهواره ای Sentnel-۵ نشان می دهد، در طول قرنطینه شیوع بیماری کووید ۱۹ مناطق بزرگ شهری، در کشورهایی مانند ایران و ترکیه، جمهوری قرقیزستان، تاجیکستان، لبنان، غلظت NO۲ خصوصاً در ماه آوریل کم شده و با کارهای انسانی و صنعتی در آگوست و ژوئن اندکی بالا رفته است.
منبع:

1401/01/21
11:31:09
5.0 / 5
696
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر