نماینده مجلس شورای اسلامی:

اقتصاد دانش بنیان در برنامه توسعه کشاورزی نقش اصلی را دارد

اقتصاد دانش بنیان در برنامه توسعه کشاورزی نقش اصلی را دارد

به گزارش مینی کامپیوتر ایرنا- نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برنامه توسعه بخش کشاورزی در دولت تصویب شده و بزودی ابلاغ می شود که در آن اقتصاد دانش بنیان نقش اصلی برنامه توسعه کشاورزی را دارد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی فتحی روز شنبه در بازدید از پارک علم و فناوری کردستان در سنندج عنوان کرد: بعنوان عضو فراکسیون اقتصاد دانش بنیان، امیدوار هستم باتوجه به شعار سال که با محوریت پارک های علم و فناوری است بتوانیم با استفاده حداکثری از ظرفیت ها و تدوین قوانین، گام های بلندی در امتداد توسعه ملی و کردستان برداریم.
وی با تکیه بر تعامل و همکاری مجمع نمایندگان استان کردستان و پارک علم و فناوری اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های بالای کردستان خصوصاً در بخش کشاورزی، جهت کمک به جهش تولید در این عرصه، نیاز است بستر شکوفایی شرکت های دانش بنیان در این حوزه مهیا شود.
عضو فراکسیون دانش بنیان مجلس اضافه کرد: باید دقت کنیم حالا جهان به سمتی می رود که اقتصاد و کسب و کارها از مدل سنتی درحال تبدیل شدن به مدلی نوین است و کشور ما هم چاره ای جز تغییر نگاه اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان ندارد.
فتحی اشاره کرد: مجلس هم در این عرصه و حوزه کسب وکار برای تامین منافع مردم اقداماتی را انجام داده و خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: تلاش همه ما باید استفاده حداکثری از ظرفیت استان برای توسعه اشتغال پایدار باشد و در این راه فراکسیون اقتصاد دانش بنیان و مجمع نمایندگان استان بعنوان همکار و همگام با پارک علم و فناوری کردستان تمامی تلاش خودرا به کار خواهند بست.


فعالیت ۱۲۰ واحد فناور در کردستان
رییس پارک علم و فناوری کردستان هم در این بازدید عنوان کرد: ۱۲۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری فعال می باشند که از این تعداد ۳۷ شرکت دانش بنیان و ۱۶ شرکت خلاق است و زمینه اشتغال ۷۴۳ جوان نوآور، فناور و فارغ التحصیل دانشگاهی را فراهم آورده است.
حامد قادرزاده با تکیه بر سیاست گسترش پارک علم و فناوری کردستان و فرهنگ نوآوری و فناوری به تمامی نقاط استان، عنوان کرد: مراکز رشد مریوان، قروه و بیجار و همین طور مراکز نوآوری شهرستان های سنندج، مریوان، دیواندره، سقز و بیجار در این راستا به وجود آمده اند و امید بر این است که در آینده تمامی شهرستان ها در صورت شناسایی پتانسیل و همت همه دارای مرکز رشد باشند.
وی دغدغه اصلی خودرا تشکیل ستاد توسعه دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: برای بهره گیری از فرصت پیش آمده در سال ۱۴۰۱، ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان برای توسعه در راه متنوع سازی زیست بوم نوآوری است که در کردستان باتوجه به پتانسیل های موجود در زمینه معدن، کشاورزی و صنایع دستی می توان با استفاده از فناوری در حوزه بین المللی سازی فعالیتهای فناورانه، صادرات و رفع معضل بیکاری موثر باشد.
رییس پارک علم و فناوری کردستان اضافه کرد: امسال سال تحول ساختاری است و باتوجه به تاکید بر واژه دانش بنیان در شعار سال، پارک علم و فناوری بعنوان هسته تعاملات فناورانه و نوآورانه اهمیت بیش از پیش می یابد و این مهم فقط با همدلی، هم افزایی و تعامل همه دستگاه های اجرائی، نمایندگان مجلس و نهادهای تصمیم گیر استان میسر است.
قادرزاده ضمن اشاره به فلسفه وجودی پارک های علم و فناوری اظهار داشت: پارک های علم و فناوری کشور به راستی یکی از مردمی ترین نهادهای علمی هستند و باتوجه به ظرفیت بالای نیروهای انسانی متخصص و متعهد در استان امید است بتوانیم به رشد مناسب اقتصادی و توسعه و اشتغال پایدار دست یابیم.
وی یکی از دغدغه های اصلی پارک علم و فناوری کردستان را ارتقای رتبه دانست و اظهار داشت: با وجود تمام دستاوردهای پارک و همکاران در چند سال گذشته، به علت عدم تخصیص زمین مناسب در امتداد گسترش فعالیت ها، پارک علم و فناوری کردستان نتوانسته است به سطح دو ارتقا یابد که این ارتقای رتبه، سبب افزایش بستر مناسب برای حضور نوآوران، فناوران، نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و در نتیجه توسعه مبتنی بر دانش خواهد بود.
وی با گلایه از برخی کارشکنی ها در سطح استان اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از مسئولین استانی با سنگ اندازی در راه اختصاص زمین به پارک، موجبات عقب ماندگی استان را فراهم آورده اند که امید است با ایجاد همدلی و تعامل بتوانیم از این مشکل نیز عبور نماییم.
رییس پارک علم و فناوری کردستان ضمن اشاره به نشست مشترک روسای پارک های علم و فناوری و معاون علمی - فناوری ریاست جمهوری و وزیر عتف، عنوان کرد: طرح هایی در وزارت عتف و معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری درحال تدوین و اجراست که تعدادی از آنان می تواند به تغییر بنیادین در نگرش به اقتصاد دانش بنیان منجر شود.
قادرزاده افزود: همچون این طرح ها طرح توسعه اکوسیستم نوآوری استانها (تانا)، شبکه سازی بین المللی و تقویت دیپلماسی فناوری و نوآوری و ایجاد سامانه ایده ها و نیازها (نان) است که همه این طرح ها در امتداد پشتیبانی از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری با محوریت پارک های علم و فناوری می باشد.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در این بازدید از چند شرکت و ساختمان درحال راه اندازی پارک علم و فناوری کردستان واقع در دانشگاه پیام نور نیز دیدن و بر اتمام سریع این ساختمان برای استقرار شرکتها و واحدهای فناور اصرار کرد.منبع:

1401/01/27
19:45:04
5.0 / 5
282
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر