با ۱۷۵ میلیارد پارامتر؛

متا دسترسی به مدل زبانی بزرگ هوش مصنوعی را ممکن می کند

متا دسترسی به مدل زبانی بزرگ هوش مصنوعی را ممکن می کند

مینی کامپیوتر: متا روز گذشته اعلام نمود دسترسی به یک مدل زبانی بزرگ را برای بسط تحقیقات در مورد هوش مصنوعی ممکن می کند.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از رویترز، متا مدعی شده که این مدل نخستین مدل زبانی هوش مصنوعی با ۱۷۵ میلیارد پارامتر است که در دسترس جامعه تحقیقاتی برای پژوهش دراین زمینه قرار گرفته است.
"مدل های زبانی بزرگ" سیستم های پردازش زبان طبیعی هستند که با بهره گیری از حجم عظیمی از متن آموزش می بینند و می توانند به سوالات درک مطلب پاسخ دهند یا متن جدیدی تولید کنند.
متا در یک پست وبلاگی اعلام نمود که انتشار مدل مذکور با عنوان تخصصی متحول کننده باز آموزش دیده یا OPT-۱۷۵B توانایی های پژوهشگران را برای درک نحوه عملکرد مدلهای زبانی بزرگ بهبود می بخشد.
این شرکت در توضیح علت این تصمیم افزوده که محدودیت ها در دسترسی به چنین مدل هایی "مانع پیشرفت تلاش ها برای ارتقای نقاط قوت آنها و کاهش مشکلات شناخته شده ای مانند سوگیری و تأثیرگذاری منفی " بوده است.
فناوری هوش مصنوعی که یک حوزه کلیدی تحقیق و توسعه برای چندین پلت فرم بزرگ آنلاین است، می تواند تعصبات اجتماعی انسان ها را در مورد مطالبی مانند نژاد و جنسیت ادامه ببخشد. از همین رو تعدادی از پژوهشگران در مورد لطمه هایی که می تواند بوسیله مدلهای زبانی بزرگ منتشر شود، نگرانی هایی دارند.


منبع:

1401/02/16
11:39:51
5.0 / 5
380
تگهای خبر: آنلاین , تولید , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر