معاون وزیر ارتباطات:

لایحه محافظت از داده های شخصی سال جاری به مجلس می رود

لایحه محافظت از داده های شخصی سال جاری به مجلس می رود

معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: یکی از برنامه های مهمی که حالا در دست داریم در ارتباط با لایحه محافظت از داده های شخصی است و امیدواریم بتوانیم امسال این لایحه را از راه دولت به مجلس تقدیم نماییم.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از وزارت ارتباطات، محمد خونساری در یک گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت: خیلی از موارد در مورد قوانین در ارتباط با استارت آپ ها باید از طرف دولت در چارچوب لایحه به مجلس برود. یکی از برنامه های مهمی که حالا در دست داریم در ارتباط با لایحه محافظت از داده های شخصی است و اگر استارت آپ ها قصد دارند کار خویش را به شکل درستی انجام دهند و رشد متوازنی داشته باشند، باید از داده های مردم حفاظت کنند. وی اظهار داشت: مثال ساده در این بخش، این است که کاربران دوست ندارند زمانی که با شماره خود در سایتی ثبت نام می کنند، آن شماره در اختیار شرکتهای تبلیغاتی قرار گیرد. تکلیف داده در این مقوله مشخص نیست؛ چونکه قوانین فعلی ما به علت بازخوانی های متفاوت از قوانین، نمی تواند به شکل شفاف عمل کند. بنابر این یکی از مواردی که در بخش حقوقی در ارتباط با شرکتهای استارت آپی پیگیری می نماییم این است که بتوانیم امسال لایحه محافظت از داده های شخصی را از راه دولت به مجلس تقدیم نماییم. رئیس سازمان فناوری اطلاعات اضافه کرد: بخش دیگر این است که شرکتهای دانش بنیان زمانی که بزرگ می شوند، داده های زیادی از مردم حتی به صورت بی نام را جمع آوری می کنند و باید برای آنها قوانینی در نظر گرفت. این بخشی از قوانینی است که به رشد شرکتهای دانش بنیان کمک می نماید و باید با جدیت دنبال شود. خوانساری در مورد نقش سازمان فناوری اطلاعات در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: برخی چارچوب های قانونی لازم برای پشتیبانی از مجموعه های دانش بنیان در کشور وجود دارد و بخش دیگر با عنایت به سرعت توسعه فناوری در کشور باید تکمیل شود. در این راستا ارتباط نزدیکی با سازمان نظام صنفی کامپیوتری و مجموعه شرکتهای دانش بنیان داریم تا بتوانیم نیازهای آنها را در زنجیره نظام قانون گذاری کشور دریافت و آنرا از راه دولت به مجلس منتقل و پیگیری نماییم. معاون وزیر ارتباطات درباره نگرانی کسب و کارها از فیلتر شبکه های اجتماعی و پلت فرم ها در کشور اظهار داشت: با صنفی که در کشور تا ۲۰ هزار هویت حقیقی و حقوقی شرکتهای دانش بنیان و فعال حوزه فناوری را در خود جمع کرده است، ارتباط نزدیک و مداوم داریم تا بتوانیم از حقوق تولیدکنندگان و شرکت کنندگان در این عرصه تا جایی که قوانین کشور اجازه می دهد حمایت نماییم. به صورت مثال مدتی قبل صاحبان یکی از پلت فرم ها گرفتار مشکل شد و در این مورد وزارت ارتباطات موضع گیری و مشکل را حل کرد. قاعدتاً باید بر این تاکید کنم که ظرفیت هایی که در سازمان فناوری اطلاعات شکل گرفته، بنابر قانون است. وی اظهار داشت: حالا ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۱۵۰۰ شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و ۱۲۰۰ شرکت در حوزه سخت افزار الکترونیک و مخابرات فعال هستند
و در مجموع ۲۸۰۰ شرکت در این دو حوزه فعالیت دارند. معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: به صورت کل یک سوم از کل شرکتهای دانش بنیان از فناوری اطلاعات برای پیشبرد کار خود استفاده می نمایند. قاعدتاً این شرکت ها در رشد خود چرخه ای را دنبال می کنند و برای سرعت گرفتن این چرخه مواردی مانند احراز هویت، کدپستی، آدرس، اعتبارات بانکی، تبدیل هایی برای شبای بانکی و احراز مالکیت ازجمله زیرساخت های مهمی است که باید برای این شرکت ها مهیا شود و آنها بتوانند برای تولید محصول نوآورانه خود از آن استفاده کنند.

1401/02/21
20:20:50
5.0 / 5
443
تگهای خبر: تبلیغات , تولید , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر