ناآشنایی با فرهنگ کسب و کار چالش اصلی متخصصان بازگشته به ایران

ناآشنایی با فرهنگ کسب و کار چالش اصلی متخصصان بازگشته به ایران

به گزارش مینی کامپیوتر کارشناسان و دست اندرکاران حوزه علم و فناوری معتقدند: آشنا نبودن با فرهنگ کسب و کار در ایران از اصلی ترین چالش های متخصصان ایرانی بازگشته به کشور و فعالیت در زیست بوم نوآوری و فناوری این مرز و بوم است.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل و دستیابی به اهداف دراز مدت چشم انداز علمی کشور و هم بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی خارج از کشور توسط مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکتهای فناور و مراکز رشد و نوآوری منتخب کشور چندسالی است که طراحی و در حال اجراست.
این برنامه در چارچوب پشتیبانی از انجام پروژه های تحقیقاتی و فناورانه همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه اندازی کسب و کارهای فناورانه، اشتغال در شرکتهای فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی به ارتباط مؤثر متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور کمک می نماید.
از ابتدای اجرای این طرح تا کنون به قول سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، سال قبل ۵۶۰ نفر از این حمایت استفاده کردند که از این تعداد ۴۰۰ نفر یا ۲۵درصد از افراد بازگشتی، بعنوان عضو هیات علمی در دانشگاه های برتر کشور مشغول فعالیت شده اند و همینطور ۳۰۰ استارتاپ توسط این افراد بازگشتی به راه افتاده است.
به دلیل اجرای این برنامه وبازگشت برخی ازمتخصان ایرانی غیرمقیم خارج از کشوربه میهن، این افراد در جهت راه اندازی کسب و کارخود با بعضی از چالش ها مواجه گشته اند که به گفته امین رضا خالقیان مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس یکی ازمشکلات اصلی متخصصان ایرانی غیرمقیم خارج از کشور، ناآشنایی با فرهنگ کسب و کار در ایران است.
وی در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درمورد چالش های این عده از هموطنان اظهار داشت: آنها با پیش فرض از یک اکوسیستم دیگر وارد کشور می شوند وفکر می کنند که همه چیزبرای راه اندازی کسب وکارشان مهیا است.
مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس اشاره کرد: این افراد در راه اندازی کسب و کار خود با یک سری موانع بوروکراسی اداری مواجه می شوند که گاها در قدم های اول باعث دلسردی آنها می شود.
خالقیان افزود: پارک علم و فناوری پردیس بسیار تلاش کرده که این موانع را رفع کند، اما بهرحال این موانع وجود دارد و تا این که این افراد در این فرهنگ کاری جا بیفتند زمان بر است.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از چالش های این افراد حمایت های مالی است که از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می شود، اضافه کرد: حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فقط یک پول اولیه جهت راه اندازی کسب و کار است و پس از این قدم، این افراد کارآفرین باید بسیار تلاش کنند تا روی پای خود بایستند و در قدم بعدی جذب منابع مالی، جذب سرمایه گذار برای این افراد، چالش های بعدی است.
مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس خاطرنشان کرد: پس از این موارد و چالش ها، بحث بازار و تجاری سازی محصولات آنها مطرح است، محصولی آماده شده اما چون احیانا بررسی بازار آن درست انجام نشده امکان دارد بعضی از این افراد در مرحله فروش و جذب بازار به مشکلات جدی بخورند.
خالقیان همینطور اظهار داشت: این موارد برخی از چالش هایی است که بعضی از ایرانی ها بازگشته با آن مواجهند و بعضی از آنها توانستند خیلی سریع تر با این اکوسیستم تطبیق شوند و راه خودشان را پیدا کنند و برخی هم به لحاظ نوع کسب و کارشان و شخصیت خودشان در این راه خیلی موفق نبوده اند.
وی درمورد کمک پارک فناوری پردیس در زمینه ارائه تسهیلات و توسعه بازاربه این افراد اظهارداشت: مشتریان خیلی از محصولات و خدمات ارائه شده از جانب این افراد، دستگاههای دولتی هستند، ازاین رو خیلی از این افراد با حمایت های صورت گرفته توسط پارک، قراردادهایی با مجموعه های دولتی منعقد می کنند.
مدیرکل ارتباطات واموربین الملل پارک فناوری پردیس خاطرنشان کرد: آن دسته از خدماتی که در زمینه توسعه فناوری به شرکتهای دانش بنیان در داخل از کشور توسط پارک فناوری پردیس ارائه می شود به صورت ویژه تر به ایرانی ها بازگشته داده می شود.
خالقان همینطور اظهار داشت: هم اکنون در پارک فناوری پردیس و پارک های علم و فناوری دانشگاه های کشور تعدادی خیلی از افراد موفق از این طرح مشغول به فعالیت هستند.


منبع:

1401/02/27
11:31:09
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر