واردات بی رویه مواد شیمیایی از موانع اقتصاد دانش بنیان

واردات بی رویه مواد شیمیایی از موانع اقتصاد دانش بنیان

به گزارش مینی کامپیوتر مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: یکی از موانعی که شرکتهای تولیدکننده در سالهای اخیر با آن مواجهند، واردات بی رویه مواد شیمیایی مشابه با تولیدات داخلی است، صاحبان صنایع و شرکتهای دانش بنیان نیازمند برنامه ریزی های جدی و حمایت های اصولی از تولیدات داخلی هستند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، زهره طاهرخانی با بیان اینکه پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان از جانب مسئولان مورد توجه و تاکید قرار گرفته است، اضافه کرد: مواد شیمیایی گروه فرایند سال­ هاست در کارگاه تولیدی این گروه و با استفاده از دانش فنی حاصل از زحمات همکاران درحال تولید است. با این وجود، واردات این مواد از سایر کشورها به ایران در حال انجام می باشد.
وی خاطرنشان کرد: انتظار ما از مسئولان، پیشگیری از واردات مواد و محصولاتی است که در کشور باکیفیت مطلوب تولید می شوند و این درخواست و انتظار در جهت حمایت اساسی از تولیدات داخلی است.
رشد ۶۵ درصدی تولید و فروش مواد شیمیایی گروه فرایند جهاد تهران در سال ۱۴۰۰
مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران از رشد ۶۵ درصدی میزان تولید و فروش مواد شیمیایی این گروه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل آن(سال ۹۹) اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای برنامه پیشبینی شده برای سال ۱۴۰۱، انتظار می رود بتوان با تلاش بیشتر، روند صعودی را ادامه داده و به افزایش درآمد ۱.۵ برابری دست پیدا نماییم.
طاهرخانی به سابقه طولانی گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران در تولید مواد شیمیایی اشاره نمود و عنوان کرد: این گروه مواد فعال سطحی را بعنوان محور اصلی فعالیتهای خود برگزیده و تحقیقات زیادی در زمینه تولید این مواد انجام داده و تابحال محصولات شیمیایی چون استرهای سوربیتان(اسپن ها)، امولسیفایر قیر، مواد تعلیق شکن، پتاسیم لائورات، مواد ضدچسبندگی، ماده پوشش دهنده، گلیسرول مونواستئارت، و خیلی از مواد دیگر را طی سالهای گذشته به مرحله تولید و فروش رسانده است.
وی اضافه کرد: مواد فعال سطحی از حساس ترین مواد شیمیایی در صنایع شیمیایی هستند و بدون حضور این مواد، فعالیت خیلی از صنایع شیمیایی با مشکلات جدی روبرو می شود.
بی نیازی کشور از واردات برخی مواد شیمیایی با دستیابی گروه فرایند به دانش فنی و تولید صنعتی
مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: گروه فرآیندهای شیمیایی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با تلاشهای مستمر طی ۳۰ سال قبل موفق به کسب دانش فنی و تولید صنعتی برخی مواد شیمیایی حیاتی برای صنایع مادر کشور شده و از وابستگی کشور به واردات این مواد و خروج ارز جلوگیری به عمل آورده است.
طاهرخانی با بیان اینکه طی این مدت زمان، تولیدات دانش بنیان از جانب این مجموعه وارد صنعت کشور شده، خاطرنشان کرد: عمده تولیدات دانشی این گروه، برای اولین بار در کشور اجرا شده و بعضی از آنها، بعد از مدتی با برون سپاری و یا انتقال دانش فنی، از حالت انحصاری، خارج و به صورت رقابتی و چند کارگاهی در کشور عرضه شده اند.
براساس گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، او همینطور اظهار داشت: الان ظرفیت تولیدی گروه فرآیندهای شیمیایی جهاددانشگاهی به حدی است که می تواند تمام نیاز صنعت کشور به استرهای سوربیتان و امولسیفایرهای قیر امولسیونی را تأمین کند. این محصولات با پارامترها و مشخصات استاندارد BP و هم مشخصات مورد درخواست صنایع متقاضی، تولید و عرضه می شوند.
تأکید بر لزوم حمایت های مادی و معنوی در راه تبدیل ایده به محصول
مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران ضمن اشاره به مسائل و مشکلات فراوان موجود در راه تبدیل ایده به تولید محصول و تجاری کردن آن، خاطرنشان کرد: نبود حمایت مادی و معنوی همچون تسهیل گری در قوانین در رابطه با پژوهش های کاربردی، بومی سازی و امکان تست عملیاتی در واحدهای مصرف کننده، بخصوص صنایع دولتی و هم عدم اراده و عزم جدی برای رفع موانع تولید دانشی، مشکلات مهمی است که مجموعه های پژوهشی و پژوهشگران با آن مواجهند.
طاهرخانی افزود: شرایط بگونه ای است که تا وقتی که محصول تا مراحل پایانی تجاری شدن و کسب درآمد نرسد، مورد حمایت قرار نمی گیرد و این در شرایطی است که هزینه های متحمل شده تا قبل از رسیدن به این مرحله، قابل تأمل است. علاوه بر این، نگهداشت تیم اجرا(محققان) و حمایت لازم در مراحل میانی کار به منظور ایجاد انگیزه و ادامة مسیر تا حصول به نتیجه، از نکات ظریف این زنجیره فعالیت است که البته مغفول واقع شده است.
منبع:

1401/02/30
14:12:02
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر