تلسکوپ هابل تصویر خیره کننده ای از ریزکهکشان چشم سوزن ثبت نمود

تلسکوپ هابل تصویر خیره کننده ای از ریزکهکشان چشم سوزن ثبت نمود

به گزارش مینی کامپیوتر تلسکوپ فضایی «هابل» سازمان «ناسا» تصویر خیره کننده ای ثبت کرده است که بخشی از کهکشان مارپیچ معروف به «چشم سوزن» (The Needle؛s Eye) را نشان می دهد که یک ریزکهکشان (کوچکتر از مقیاس معمول) مارپیچی است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «تِک ای نیوز»، این کهکشان همینطور به نام «ان جی سی۲۴۷» (NGC ۲۴۷) یا «کالدوِل ۶۲» هم شناخته می شود و در فاصله حدودا ۱۱ میلیون سال نوری دورتر از «گروه اسکالپتر» واقع شده است که نزدیکترین گروه کهکشان ها به کهکشان «راه شیری» است. نام خودمانی این کهکشان (چشم سوزن) است که به دلیل فضای خالی عجیب مملو از ستارگان به آن اطلاق شده است.

نمایی که در تصویر بالا مشاهده می شود، حاشیه کناری این کهکشان و در جهت مقابل فضای خالی آن است. اگر به پایین حاشیه کناری قرص این کهکشان نگاه کنید، متوجه کهکشان های کوچکتر و دورتر و همینطور یک ستاره روشن می شوید که بین «گروه محلی» (لوکال گروپ/ گروه کهکشانی ما) و «ان جی سی ۲۴۷» قرار گرفته است.
رنگ سرخ روشن نشان دهنده نواحی دارای گازها و گرد و غبارهایی با چگالی بالا و ساختارهای ستاره ای سنگین در فواصل نسبتا نزدیک به حاشیه کناری کهکشان است. در آینده ای دور یا نزدیک، انسان ها امکان دارد واقعا قادر به مشاهده برخورد کهکشان های مارپیچی از یک سفینه فضایی (فضاپیما) باشند.

(فیلم نمونه از برخورد دو کهکشان مارپیچی)
پایگاه خبری «اسپیس» (فضا) در همین ارتباط داد: در این عکس تلسکوپ هابل از کهکشان «چشم سوزن» یک منبع ناشناخته و مرموز «اشعه ایکس» و ناشناخته های دیگری وجود دارد.
این تصویر هابل یک حفره یا فضای خالی در طرف دیگر این کهکشان نشان داده است که به قول ناسا باعث شگفتی فضانوردان شده است چون که در آن بخش از کهکشان کمبود گاز وجود دارد که به این مفهوم است که ماده زیادی که ستاره های جدید بتوانند از آنها ساخته شوند، وجود ندارد.
ناسا اعلام نمود: از آنجائیکه تشکیل ستاره در این ناحیه از کهکشان متوقف شده است، ستاره های قدیمی و کم سو این منطقه خالی را پر کرده اند. دانشمندان هنوز نمی دانند که این خصوصیت عجیب چگونه شکل گرفته اما مطالعات حاکی از احتمال کنش و واکنش های گرانشی با یک کهکشان دیگر در گذشته است.
مطالعاتی در مورد وجود اشکال نوری دیگری مانند اشعه ایکس در این کهکشان حاکی می باشد که این اشعه ها از قرص یک سیاهچاله با جرم حد متوسط می آید. اما برای تعیین دقیق رمز و راز این وضعیت مستلزم تحقیقات بیشتر است.

1401/03/03
22:46:04
5.0 / 5
634
تگهای خبر: هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر