ساخت ماده ای که قادر به تمیز کردن هوای آلوده است

ساخت ماده ای که قادر به تمیز کردن هوای آلوده است

دانشمندان در کشور ایرلند با همکاری دانشگاههای چین، ماده ای شبیه به اسفنج ساخته اند که قادر به جذب ماده سمی «بنزِن» از هوای آلوده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا به نقل از نیوزویک، بنزن یک ترکیب شیمیایی ارگانیک با فرمول مولکولی C۶H۶ است که با نام «سیکلوهگزاترین» هم شناخته می شود و یک ماده سرطانزا است که ریسک مبتلاشدن به سرطان و سایر بیماریها را بیشتر می کند.
بنزن یکی از اجزای طبیعی نفت خام است که در ترکیب بنزین هم وجود دارد و منشاء رایحه ای است که در پمپ بنزین به مشام می رسد. بنزن بعنوان یک ماده شیمیایی صنعتی به کار می رود که به سبب سمی بودن کاربردهای مصرفی محدودی دارد.
اکنون پژوهشگران دانشگاه «لیمریک» (Limerick) در ایرلند ماده جدیدی ساخته اند که قادر می باشد بنزن را از هوا جذب و خارج سازد.
به گفته پژوهشگران، این ماده قادر می باشد حتی مقادیر ناچیز و اندک بنزن را از هوا بگیرد و مساله مهم این که نسبت به مواد موجود فعلی برای انجام این کار انرژی کمتری مصرف می کند.
محققان باور دارند که این ماده اسفنج-مانند متخلخل (پرمنفذ) می تواند انقلابی در حوزه کوشش برای تامین هوای پاکیزه به وجود آورده و تاثیر چشمگیری در نبرد با تغییرات آب و هوایی داشته باشد.

پروفسور «مایکل زاووروتکو» مسئول تحقیقات در بنیاد علوم و مهندسی کریستال دانشگاه لیمریک ایرلند و همکارانش با همکاری دکتر «شیانگ-جینگ کونگ» و همکاران از چند دانشگاه چین، این ماده جدید را ساخته و یافته های تحقیقات خودرا در نشریه معتبر «نیچر متریالز» منتشر نموده اند.
ترکیبات ارگانیک فرّار (VOCs) همچون بنزن نوعی از آلاینده های سمی هستند که سبب مشکلات شدید محیط زیستی و سلامتی می شوند. ایجاد فناوری هایی برای زدودن بنزن از هوا و انجام این کار با مصرف کم انرژی چالشی بوده که تا کنون بر آن غلبه نشده است.
زاووروتکو می گوید: خانواده ای از مواد پرمنفذ مانند اسفنج برای گرفتن بخار بنزن از هوای آلوده، تولید شده اند. این مواد تحت شرایط گرمای ملایم قابل احیا (تولید مجدد) هستند که این امر سبب می شود این مواد گزینه مناسبی برای تصفیه هوا و پاکسازی محیط زیستی باشند.
این ماده جدید چنان حساسیت بالایی دارد که قادر می باشد حتی ماده سمی بنزن را در مقادیر کم یک واحد در ۱۰۰هزار جذب نماید.
تحقیقات قبلی آزمایشگاه زاووروتکو منجر به تولید موادی برای گرفتن (جذب) کربن و برداشت آب (water harvesting) شده بود. مواد تولید شده برای برداشت آب خاصیت های مناسبی برای گرفتن و آزاد کردن آب از اتمسفر (جوّ زمین) دارد و اکنون در سامانه های رطوبت زدایی به کار می رود.
مواد تولیدی جدید می تواند زمینه را برای ایجاد یک رویکرد کلی تازه در حوزه جذب و خارج ساختن مواد شیمیایی سمی از هوا فراهم سازد.منبع:

1401/03/06
11:08:06
5.0 / 5
698
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر