پیشرفت های حوزه لیزر به شناخت امواج گرانشی کمک می کند بعلاوه عکس و فیلم

پیشرفت های حوزه لیزر به شناخت امواج گرانشی کمک می کند بعلاوه عکس و فیلم

پژوهشگران دانشگاهی در استرالیا در یک کار تحقیقی جهانی راهی برای تقویت حساسیت ردیاب های امواج گرانشی پیدا کرده اند که افق های تازه ای را برای مطالعه کیهان و بررسی ستاره های نوترونی می گشاید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیزیک (phys.org)، دانشمندان حوزه امواج گرانشی از دانشگاه غربی استرالیا (UWA) به پیشرفتی جدید در زمینه سنسورهای لیزری با دقت بی سابقه دست یافته اند که برای تحقیق درباره بخش های درونی ستاره های نوترونی و همینطور آزمایش محدودیت های بنیادین نظریه نسبیت عام، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
دکتر «آرون جونز» از مرکز تحقیقات امواج گرانشی دانشگاه غربی استرالیا اظهار داشت: این دانشگاه مسئولیت هماهنگی یک تحقیق جهانی را با مشارکت کارشناسان حوزه امواج گرانشی، فراسطوح (metasurface) و فوتونیک به انجام رساند.
وی اظهار داشت که هدف این تحقیق نوآورانه ارائه یک شیوه جدید برای سنجش ساختارهای نوری معروف به «eigenmodes» است.

وی می گوید: ردیاب های امواج گرانشی مانند LIGO، Virgo و KAGRA مقادیر زیادی از نیروی نوری را ذخیره می کنند و چندین زوج آینه برای افزایش میزان نور لیزری در امتداد بازوی بزرگ ردیاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود هر کدام از این زوج ها انحرافات و موج های کوچکی دارند که باعث پراکندگی و دور شدن نور از شکل کامل اشعه لیزر می شود که این امر می تواند باعث تولید علائم و نویز اضافی در ردیاب شود و حساسیت را کاهش داده و ردیاب موج (detector) را از خط خارج کند.
دکتر جونز می افزاید: می خواستیم ایده ای را آزمایش نماییم که به ما اجازه می دهد روی اشعه لیزر تمرکز نماییم و به دنبال «جنبش های» کوچک در نیرو باشیم که می توانند حساسیت ردیاب ها را محدود سازند.
وی تصریح کرد که یک مشکل مشابه هم در صنعت مخابرات (telecoms) وجود دارد؛ جایی که دانشمندان درحال تحقیق درباره راه هایی هستند تا بتوانند با استفاده از چندین ساختار eigenmodes داده های بیشتری را از راه فیبرهای نوری انتقال دهند.
اقدامات این تیم تحقیقی به حساسیتی هزار بار بیشتر از دستگاههای اولیه منجر گردیده است و محققان حالا به فکر وارد کردن این پیشرفت به ردیاب های امواج گرانشی هستند.

(ستاره های نوترونی امواج گرانشی ایجاد می کنند)

پروفسور «چانونگ ژائو» از محققان دانشگاه غربی استرالیا اظهار داشت که این پیشرفت گام دیگری به جلو در راه ردیابی و تحلیل اطلاعات حمل شده توسط امواج گرانشی است که به ما اجازه می دهد از طریق های جدیدی به جهان کیهانی (universe) نگاه نماییم.
وی اضافه کرد: این پیشرفت در ردیاب های آینده به شناخت بخش داخلی ستارگان نوترونی کمک خواهد نمود و می تواند نگاه ما را به جهان متحول کند.
یک ستاره نوترونی در واقع هسته منفجر شده یک ستاره بسیار عظیم است که جرم آن ۱۰ تا ۲۵ برابر جرم خورشید است. ستاره های نوترونی انفجارهایی از نور و امواج گرانشی ایجاد می کنند.


1401/03/15
21:43:08
5.0 / 5
418
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سنسور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر