کهکشانی مارپیچ که تصویری بهشتی از تولد ستارگان می سازد

کهکشانی مارپیچ که تصویری بهشتی از تولد ستارگان می سازد

مینی کامپیوتر: تلسکوپ فضایی هابل تصویری تماشایی از کهکشانی بزرگ را نشان میدهد که مملو از مناطق ستاره ساز است؛ کهکشانی مارپیچ که ستارگان زیادی در بازوهای چرخشی آن متولد می شوند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی space.com، آسمان مملو از ستاره که از تلسکوپ فضایی هابل دیده می شود، کلدپلی (Coldplay) نامیده می شود که منظره ای بهشتی دارد.
این یک تصویر کهکشانی است که با تلسکوپ فضایی Wide Field Camera ۳ و دوربین پیشرفته‌ی نقشه برداری (Advanced Camera for Surveys) ثبت شده است و بر ان جی سی ۳۶۳۱ تمرکز دارد. این کهکشان، کهکشان مارپیچی طرح بزرگ (Grand Design Spiral) نامیده می شود و ستارگان زیادی در بازوهای چرخشی آن متولد می شوند.
رنگ آبی طول موج های آبی را نشان میدهد و نارنجی امواج فروسرخ یا نواحی گرم را به نمایش می گذارد. بطور عادی، مشاهده این امواج به سبب غبارِ موجود دشوار است.
ناسا طی اطلاعیه ای درباره تصویر جدید کهکشانی اعلام نمود: «ستاره سازی در کهکشان های چرخشی شبیه به راهبندان بین ایالتی است. مانند آنچه با حرکت کُند ماشین ها در بزرگراه اتفاق می افتد، موادی که کندتر حرکت می کنند در صفحه‌ی حرکتی تنگنا ایجاد می کنند و موجب می شوند گاز ستاره سازی و غبار در امتداد قسمت داخلی بازوان چرخشی فشرده شود. این راهبندان مواد ممکنست چنان فشرده شود که در حین ایجاد ستاره های جدید، گرانش سقوط کند. این مساله در تصویر به رنگ آبی و سفید درخشان دیده می شود.
NGC ۳۶۳۱ که ۵۳ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد در صورت فلکی دب اکبر واقع شده و یکی از کهکشان های بسیاری است که مقامات هابل در هفته های اخیر به معرض نمایش گذاشته اند.
طبق اعلام ناسا درباره علم تلسکوپ، پژوهش کهکشانی هابل شامل مطالبی درباره فشرده سازی ماده تاریک است، که موجب درک ساختار کلی جهان می شود؛ ضمن این که به برخورد کهکشان ها و مطالبی درباره چگونگی ساخته شدن و انواع آنها می پردازد.
ناسا در ساینس اکسپلینر (science explainer) اعلام نمود: اکتشاف ها، از اکتشاف سیاه چاله کلان جرم در مراکز کهکشانی گرفته تا انفجارهای عظیم در هنگام شکل گیری ستاره ها و برخوردهای عظیم بین کهکشان ها، به ستاره شناسان اجازه می دهد خاصیت های فعلی کهکشان ها را بررسی کنند؛ همین طور درباب چگونگی ایجاد و شکل گیری آنها در طول زمان تحقیق کنند.
سی و دو سال پژوهشِ هابل در حوزه مدار به زودی به اعماق فضا کشیده خواهد شد. راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در نقطه لاگرانژ ۲ درحال تکمیل شدن است تا کار هابل را در جهان بیشتر از قبل گسترش دهد.
مقامات ناسا درباره کاری که از تلسکوپ فضایی جیمز وب دارند که روی تازه ترین کهکشان های جهان ما تمرکز خواهد کرد، نوشتند: کهکشان ها به ما نشان می دهند که هم اکنون، ماده چگونه در جهان در مقیاس وسیع شکل می گیرد و آن شکل گیری چگونه در طول زمان کیهانی تغییر کرده است.
بعضی از مطالعات مربوط به برنامه چرخه ۱ (Cycle ۱) در حوزه کهکشان ها بر مطالبی همچون شکل گیری ستاره ها، کهکشان های اولیه با «خاصیت فلزی کم» (سرشار از هیدرژن و هلیوم)، کهکشان های کروی کوتوله، کهکشان مشهور که در نزدیکی راه شیری است یعنی آندرومدا (ام ۳۱) و نظام کهکشان های ماهواره ای متمرکز خواهد بود.


منبع:

1401/03/16
10:05:36
5.0 / 5
338
تگهای خبر: اینترنت , دوربین , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر