افزایش کارایی محصولات آرایشی ایرانی با فناور نانو

افزایش کارایی محصولات آرایشی ایرانی با فناور نانو

به گزارش مینی کامپیوتر مدیرعامل یک شرکت فناور داخلی با تکیه بر اثربخشی بالای فناوری نانو در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی ایرانی اعتقاد دارد فضای کاری قابل توجهی برای تولید محصولاتی نظیر کرم های ضدآفتاب نانویی در کشور وجود دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پارس حیان یکی از شرکتهای تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی فناور ایرانی است که موفق شد طیفی از کرم ها و لوسیون های ضدآفتاب نانویی را تولید و به بازار عرضه نماید.
محمدرضا شاهینی درباره نقش فناوری نانو در صنعت آرایشی و بهداشتی اظهار داشت: این صنعت دارای سه بخش مختلف مراقبت بهداشتی (Personal Care)، آرایشی و بهداشتی (Cosmeceutical) و بخش آرایشی (Make Up) است. فناوری نانو وارد هر سه بخش شده و هم اکنون محصولات نانویی در هر سه بخش در بازار وجود دارد.
وی بیان نمود: علاقه مندان ورود به این حوزه باید قبل از وارد شدن به صنعت آرایشی و بهداشتی دقیقاً مشخص کنند که به کدام بخش قصد ورود دارند. در ایران حوزه آرایشی و بهداشتی (Cosmeceutical) بیشتر مورد توجه بوده و مقالات و محصولات در این بخش بیشتر است. استفاده از فناوری نانو در این صنعت معمولاً برای سه هدف درمانی، بهبود کیفیت محصولات فعلی و پیشگیری از آثار منفی (مانندبلوک کردن پرتو خورشید) انجام می شود. علاقه مندان این حوزه کاربرد فناوری نانو در صنعت آرایشی و بهداشتی را تنها در کرم های ضد آفتاب نبینند و به طیف وسیع کاربردهای فناوری نانو در این صنعت توجه نمایند.
شاهینی در کنار نانوذرات از نانوآمولوسیون ها، نانولیپوزم، نانولوله کربنی و دندریمر و چندین نانوساختار دیگر بعنوان ترکیبات قابل استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی نام بود که در این بین در بخش نانوذرات، نانوذرات نقره سهم قابل توجهی را به خود مختص کرده است.
وی افزود: در کرم های ضدآفتاب از مواد شیمیایی جاذب برای جذب پرتوها استفاده می شود و در کنار آن از مواد بازتاب دهنده هم برای بازتابش نور خورشید استفاده شده است که نانوذرات معمولاً بعنوان بازتاب دهنده کیفیت کرم ها را بهبود داده اند. در این میان نانوذرات تیتانیم و اکسید روی همچون پرکاربردترین نانوذرات مورد استفاده در کرم های ضدآفتاب هستند.
مدیرعامل شرکت پارس حیان ضمن اشاره به این که تولید نانوذرات با همکاری دانشگاه صنعتی شریف صورت می گیرد، اظهار داشت: هم اکنون نانولیپوزم، در تولید خمیردندان، دئودورانت، ضدچروک و کرم های روشن کننده استفاده می شود. افزایش نفوذپذیری لیپوزم به پوست از عوامل افزایش کارایی محصولات نانویی حاوی لیپیوزم است، نانوآمولوسیون ها در مرطوب کننده ها بعنوان عامل آبرسان عمل می کنند، از نانوکربن ها در تولید لوازم آرایشی نظیر ریمل و خط چشم استفاده می شود که سمیت رنگ های تجاری مورد استفاده در این محصولات را کم می کند.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون این شرکت محصولات خویش را به کشورهای لبنان، عراق، افغانستان و کویت صادر می کند.

1401/03/25
23:44:52
5.0 / 5
338
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر