در نامه هزار استاد به سران قوا تأكید شد؛

لزوم اهتمام به پیشرفت حکمرانی فضای مجازی

لزوم اهتمام به پیشرفت حکمرانی فضای مجازی

هزار استاد دانشگاه و حوزه در نامه ای به روسای قوا خواهان تحقق حکمرانی فضای مجازی و پیشرفت حقیقی در این عرصه و اقدام عاجل برای رفع لطمه های گسترده و خارج کردن این فضا از سیطره دشمن شدند.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، هزار نفر از اساتید دانشگاه و حوزه در نامه ای به رؤسای قوای سه گانه، خواهان اهتمام جدی به رفع عقب ماندگی و جلوگیری از لطمه های گسترده فضای مجازی فعلی ایران شدند. نویسندگان و امضاکنندگان این نامه، ضمن توجه دادن مسئولان به مطالبات مکرر رهبر معظم انقلاب درباره لزوم حکمرانی و سالم سازی عرصه فضای مجازی، انتظارات خودرا دراین زمینه بصورت روشن از هر یک ازسران قوا به ویژه ریاست محترم جمهور مطرح نمودند.
متن کامل نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم رئیسی، رییس محترم جمهوری اسلامی
جناب حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، رییس محترم قوة قضائیه
جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف، رییس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
«همان گونه که مستحضرید امروزه فضای مجازی، یکی از مهم ترین زمینه ها و مؤلفه های پیشرفت دولت ها و جوامع به شمار می آید و کشورهایی که دارای فناوری بالا و برنامه ریزی مناسب در زمینة فضای مجازی می باشند، از آن به عنوان موتور پیشران در ابعاد و عرصه های مختلف بهره می برند: اشتغال زایی و خلق فرصت های جدید شغلی، توسعة اقتصاد دانش بنیان، افزایش راندمان در سایة اقتصاد دیجیتال، رشد علمی، ارتقای نظام اداری و تسهیل امور مردم، تقویت آرامش و امنیت جامعه، استواری و پویایی نظام سیاسی، ترمیم شکاف های اجتماعی، و تقویت هنجارها و ارزش های فرهنگی و عرضه آنها به مردم دنیا، قسمتی از ثمرات فضای مجازی در بعضی کشورهای پیشرفته است.
مع الأسف ایران اسلامی ما که در زمینه های مختلف علم و فناوری پیشرفت کرده و در بعضی زمینه ها به قله های دانش دست یافته در عرصه فضای مجازی، به یک مصرف کنند تبدیل گشته است، و همین وضعیتْ لطمه های جدیِ اقتصادی، علمی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در پی آورده است:
سوگمندانه باید گفت فضای مجازی که به عنوان یک فرصت می توانست با تبدیل ایران به قطب فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در منطقه و جهان، فرصت های اقتصادی سرشاری پیش روی کشور قرار دهد، لطمه های جدی درسالیان گذشته برای کشور بوجود آورده است که تأثیرگذاری در عدم ثبات اقتصادی، یکی از آن موارد به شمار می رود؛
فضای مجازی می توانست با برنامه ریزی صحیح، به بستری برای بروز توانمندی های جوانان متخصص و نخبة کشور در صنعت فاوا ( ICT ) تبدیل گردد، و زمینة پیشرفت فزاینده علمی کشور و صدور فناوری به جهان را فراهم آورد؛ اما وابستگی و انفعال در فضای مجازی، سبب کاهش رشد علمی در این عرصه، و سرخوردگی نسبی تحصیل کردگان آن شده است؛
ابزاری که می توانست برای تقویت امنیت و آرامش جامعه به کار آید، امروز، عملاً ناامنی اجتماعی را به ارمغان آورده است؛ سرقت، کلاه برداری، تهدید، قتل، هتک حیثیت افراد، تجاوز به حریم خصوصی، فروپاشی خانواده و... قسمتی از رهاورد وضعیت اسفبار فضای مجازی فعلی ایران است.
فضای مجازی که می بایست از جهت سیاسی موجب رشد و پویایی و استواری نظام اسلامی شود، به لطمه پذیری نظام انجامیده است و دشمنان بوسیله طرح شایعات و اتهامات گسترده، گردآوری کلان داده (Big Data) و مدیریت افکار عمومی برمبنای آن، اهداف خودرا پیش برده اند؛
فضای مجازی که می توانست با ترمیم شکاف های اجتماعی و تقویت هویت ملی، در کیفیت زندگی مردم و رفاه جامعه تحول بوجود آورد، به سبب عدم مدیریت و بهره برداری صحیح، به یک تهدید جدی برای عناصر هویت اجتماعی ایرانیان تبدیل گشته است و نتایج سوء آنرا همچون می توان در تغییر سبک زندگی از ایرانی ـ اسلامی به غربی ـ مادی مشاهده کرد.
فضای مجازی که قابلیت گسترش معنویت و اخلاق، اشاعة اندیشةتوحیدی و صدور اسلام ناب را به سراسر عالم دارد، به محل لجن پراکنی نسبت به اعتقادات، تضعیف معنویت و ارزش های اخلاقی، و زیر پاگذاشتن احکام مسلم اسلامی و قوانین صریح کشورمان تبدیل گشته است؛ در چنین وضعیتی بجای زمینه سازی برای پاک زیستن مردم خصوصاً جوانان و نوجوانان کشور عزیزمان، بستر کاملا مساعدی برای کشانده شدن و سوق دادن آحاد جامعه حتی کودکان به انواع فساد و فحشا فراهم شده است؛ گو آنکه به اجبار مردم را باید به جهنم برد!
چنان که اشاره شد، بخش مهمی از لطمه های مذکور از آن روست که امروز فضای مجازی کشور از عرصه های وابسته و عقب مانده است؛ همان گونه که خیلی از زیرساخت ها و سخت افزارهای ارتباطی کشور از تولیدات خارجی است؛ کنترل و مدیریت مهم ترین خدمات ارتباطی و موتورهای جستجوگر در اختیار مخالفان ایران اسلامی است؛ گسترده ترین رسانه های اجتماعی ـ که بخش مهمی از فضای مجازی را دربرمی گیردـ غیربومی است، و مدیران آن از عوامل صهیونیزم جهانی یا در رابطه با آنان اند؛ غالب بازی های کامپیوتری درکشور که تأثیر مهمی در شکل دهی فرهنگ و هویت کودکان و نوجوانان ما دارد، بدست بیگانگان و بلکه مخالفان فرهنگ اسلامی ـ ایرانی ساخته می شوند.
یکی از علل اصلی عقب ماندگی و وابستگی فضای مجازی در ایران ـ به رغم وجود ظرفیت های گسترده و استعدادهای بالقوه در جهت پیشرفت دراین زمینه ـ تفکر سطحی و ارتجاعی حاکم بر برخی مسئولان امر بوده است که پیشرفت در حوزة فضای مجازی را توسعة ظاهری این فناوری در کشور دانسته، رشد مصرف گرایی و افزایش امکانات فضای مجازی هرچند در بستر خارجی را نشانة توسعه یافتگی می پندارد. این رویکرد به پیشرفت، بازگشت به توسعة وابسته قجری و پهلوی است که صورت امروزی آن در بعضی کشورهای عربی و توسط بن سلمان ها ادامه یافته است.
این همه، در حالی است که مقام معظم رهبری از اوایل توسعة اینترنت با مدیریت نظام سلطه، بر لزوم مراقبت و انجام دادن اقدامات لازم دراین زمینه تاکید فرمودند. معظم له در سال ۱۳۹۰ با تشکیل «شورای عالی فضای مجازی»، کوشش برای مدیریت فضای مجازی، بومی سازی سخت افزارها و نرم افزارهای پرکاربرد، بهره گیری حداکثری از فرصت های فضای مجازی و پیشگیری جدی از مخاطرات و لطمه های آنرا از مسئولان امر مطالبه کردند. کوتاهی و بلکه بی توجهی متولیان و مجریان نسبت به این مطالبات، موجب شد ایشان در سالهای اخیر، بارها از وضعیت لطمه زا و رهاشدة فضای مجازی موجود کشور و سلطة دشمنان بر آن، به شدت اظهار نارضایتی نموده، و از کوتاهی مسئولان گلایه کنند. چنان که مراجع عظام تقلید حوزه قم نیز، ضمن پشتیبانی از پیشرفت کشور در فضای مجازی، مکررا انتقادها و اعتراض های خودرا به وضعیت لجام گسیخته فضای مجازی فعلی کشور بیان کرده اند.
با توجه به آنچه ذکر شد، و با توجه به مدیریت کلان قوای سه گانه توسط چهره های معتقد به ارزش های اسلامی و آرمان های نظام، خیلی از دغدغه مندان و فعالان گفتمان انقلاب اسلامی ـ با علم به این که کارهای به زمین مانده زیادی به ویژه در عرصه اقتصادی روی دوش مسئولان سنگینی می کند ـ امیدوار و متوقع هستند به خواست خداوند و با هماهنگی و عزم و تدبیر مسئولان محترم قوا، تحقق حکمرانی فضای مجازی و پیشرفت حقیقی در این عرصه، جزء امور اولویت دار قرار گیرد و اقدامات لازم و عاجل برای رفع لطمه های گسترده و خارج کردن این فضا از سیطرة دشمن صورت پذیرد. مسلما، نتایج تحقق چنین موردی، می تواند در حوزه اقتصادی نیز از جهت «افزایش راندمان و ایجاد فرصت های جدید همچون اشتغال آفرینی»، «رفع مشکلاتی چون دامن زدن به بی ثباتی اقتصادی» و «پیش گیری از برخی مخاطرات مهم درباره کسب و کارهای مجازی» تأثیرگذار باشد.
ما امضاکنندگان این نامه، بطور خاص، از ریاست محترم جمهوری اسلامی، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی ـ که با رویکرد عدالت گرایانه و اقدامات جهادی خود بارقه های امید را در دل های ملت شریف ایران روشن کرده اند ـ خواستاریم:
۱. مسئولان و مدیرانی که در شکل گیری وضعیت اسفبار فعلی فضای مجازی نقش داشته اند و طبق قانون و تأکیدات حضرتعالی باید بدلیل ترک فعل هایشان محاکمه شوند ـ برکنار گردند و نیروهای متخصصِ متعهد و دغدغه مند بجای آنها منصوب شوند.
۲. برنامه ریزی و اقدامات عملی برای تقویت و توسعة خدمات پرکاربرد داخلی به ویژه رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو، و مزیت بخشی به آنها در مقابل نمونه های مشابه خارجی در دستور کار دولت قرار گیرد.
۳. تصمیمات و پی گیری های نتیجه بخش برای الزام رسانه های اجتماعی خارجی به «اخذ مجوز فعالیت و تبعیت از قوانین کشور» انجام پذیرد؛ چنان که برخی کشورهای دیگر نیز با جدیت در این جهت اقداماتی کرده و توفیقاتی بدست آورده اند؛
۴. شورای عالی فضای مجازی، به رغم قصورات و تقصیرات، برخی مصوبات مفید دارد که متأسفانه توسط دولت قبل اجرا نشده است. تقاضامند است دولت محترم در کمترین زمان ممکن، این مصوبات را ـ که عمل به آنها قسمتی از معضلات فضای مجازی را کاهش می دهدـ اجرائی کند.
از ریاست محترم قوه مقننه، جناب آقای دکتر قالیباف مصرانه خواهانیم: ضمن توجه به وظیفة نظارتی و مطالبه گری مجلس، در تصویب قانونی جامع و پیشران که، همچون برخی کشورهای دیگر ِموفق دراین زمینه، قادر به ایجاد تحول در ابعاد و سطوح مختلف فضای مجازی و تحقق حکمرانی در این عرصه مهم باشد تعلل صورت نگیرد و به مسئولیت این نهاد مهم قانون گذار در دستیابی به فضای مجازی تراز و شایستة ملت بزرگ ایران اسلامی اهتمام ورزیده شود. مقام معظم رهبری در نخستین دیدار با نمایندگان مجلس فعلی، «مدیریت فضای مجازی را» همچون «مسائل مهم» و «کلیدی» و فوری شمرده، از نمایندگان مجلس خواستند اهتمام جدی به این مسئله داشته باشند.
طبعا، در جهت وضع قانون، توجه جامع و دقیق به مطالبات رهبری که از مهم ترین آنها لزوم قطع سلطة دشمن در فضای مجازی است، اهمیت اساسی دارد. در همین راستا، از نمایندگان محترم خواستاریم تحت تأثیر تبلیغات و فشارهای سنگین و گسترده رسانه های دشمنان قرار نگیرند. بدیهی است دشمن برای حفظ «دیکتاتوری رسانه ای»، تمام تلاش و توان خودرا در مخالفت با تدوین قانون دراین زمینه به کار می برد؛ برای اینکه می داند تأثیرگذاریش در عرصه های گوناگون، تا حدود زیادی مرهون رهاشدگی و بی ضابطگی فضای مجازی فعلی است که بخش عمده این فضا تحت مدیریت کلان آنهاست؛
از ریاست محترم قوة قضاییه، جناب حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای نیز انتظار داریم تا در امتداد احیای حقوق عامه، بدون مسامحه، به وظیفة ذاتی قوة قضائیه در پیش گیری از جرائم در رابطه با فضای مجازی، برخورد قاطع با موارد تخلف و نقضِ مقررات کشور، و انجام مسئولیت خود در قبال زمینه های جرم خیز عمل کنند.
ذکر یک نکته پایانی را هم لازم می دانیم: بی تردید، آگاهی بخشی و روشنگری دربارة فضای مجازی، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی دراین زمینه و ارائة پاسخ های مستدل و مستند به برخی پرسش ها، ابهامات و شبهات، از بایسته هایی است که متأسفانه مورد کم توجهی، غفلت و تغافل متولیان امر قرار گرفته است. دشمنان نیز از این خلأ برای تأثیرگذاری بر ذهنیت مردم با هدف حفظ سلطه بر فضای مجازی، ضربه زدن به ارزش های دینی و منافع ملی، و عقب نگاه داشتن کشور در حوزه فضای مجازی بهره برده اند
. بر این اساس، از مسئولان رسانه های رسمی نظام جمهوری اسلامی خصوصاً صدا و سیما و خبرگزاری های مهم خواستاریم در این عرصة بسیار مهم وارد شوند و در امتداد افزایش آگاهی های عمومی، پاسخ به پرسش ها و شبهات، و مطالبه گری مردم از حاکمیت دربارة تحقق فضای مجازی تراز انقلاب اسلامی، نقش فعال ایفا کنند.
مزید توفیقات حضرات عالی را در انجام وظایفتان در امتداد رفع لطمه ها، ایجاد پیشرفت حقیقی و تحقق حکمرانی در زمینه مهم و حیاتی فضای مجازی از خداوند متعال خواهانیم.
اسامی اساتید امضاکننده این نامه در اینجا قابل مشاهده است.

1401/04/05
11:46:41
5.0 / 5
522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر