رونمایی از ۲ نانوکیت تشخیصی بیوتکنولوژی کشاورزی در البرز

رونمایی از ۲ نانوکیت تشخیصی بیوتکنولوژی کشاورزی در البرز

به گزارش مینی کامپیوتر، همزمان با هفته گرامیداشت دولت، ۲ دستاورد فناوری نانو با نانوکیت های تشخیصی در حوزه کشاورزی روز شنبه در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران واقع در استان البرز رونمایی گردید.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایرنا، آیین رونمایی از نانوکیت پیشرفته تشخیص آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی و کیت تشخیص بصری، سریع و ارزان آمونیاک حوضچه های پرورش ماهی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی برگزار شد.
کیت رنگ سنجی اختراعی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برپایه نانوذرات طلا ساخته شده است و امکان تشخیص دقیق و سریع آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی را فراهم می آورد.
فروغ قاسمی، عضو هیات علمی بخش تحقیقات نانوتکنولوژی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مخترع کیت پیشرفته تشخیص آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی در توضیح دستاورد علمی خود اظهار داشت: نیتریت که در واکنش با اسیدهای آمینه به ترکیبات سمی و سرطان زای نیتروزآمین تبدیل می شود، علیرغم مفید بودن در سطوح کم در غلظتهای بالا، اثرات بسیار نامطلوبی بر محیط زیست، سلامت انسان و دیگر موجودات زنده دارد.
وی افزود: نیتریت بعنوان عامل بیماری متهموگلوبینمیا در اطفال شناخته شده و دریافت غلظت بالای نیتریت و نیترات در دوران حاملگی احتمال بروز نقص عضو در نوزادان را زیاد می کند.
غلظت بالای نیتریت و نیترات در دام ها سبب سقط جنین، کاهش تولید شیر و مرگ دام و در منابع آبی منجر به پدیده یوتریفیکاسیون و به دنبال آن مرگ آبزیان می شود، ازاین رو، کنترل دقیق، سریع و در محل نیتریت جهت نظارت بر سلامت تولیدات کشاورزی و مواد غذایی خیلی مهم است.
وی با بیان اینکه نیتریت از نظر شیمیایی ناپایدار بوده و بنابراین باید از روشی بهره برد که امکان تشخیص زودهنگام و در محل آنرا فراهم آورد، اظهار داشت: روش های آزمایشگاهی با وجود حساسیت بالا به علت گران بودن، زمانبر بودن و احتیاج به اپراتور آموزش دیده، چندان رضایت بخش نیستند.
از طرف دیگر، سنسورهای موجود بر مبنای تغییر در شدت یک رنگ می باشند که تشخیص چشمی را دشوار می سازد؛ ازاین رو لازم است روش های ساده، کم هزینه، دارای حساسیت ذاتی بالا و با قابلیت پاسخ سریع و با کاربری آسان گسترش یابند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه روش های رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات پلاسمونیک بخصوص نانومیله های طلا به علت خصوصیت های مطلوب شیمیایی و نوری نسبت به روش های دیگر برتری دارند، تصریح کرد: سنسور طراحی شده در این اختراع بر مبنای برهمکنش نانوحسگر پلاسمونی و نیتریت عمل می کند که به صورت تغییر رنگ و طیف، تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت را میسر می کند.
در این اختراع از نانوذرات طلا با ساختار میله ای شکل بعنوان عنصر شناساگر و از اکسیداسیون نانوذرات بعنوان مکانیسم سنجش استفاده شده است.
وی اندازه گیری نیتریت در دمای اتاق، تشخیص چشمی نیتریت جهت کاربردهای در محل، غیرتجمعی بودن سنسور و عدم احتیاج به برچسب گذاری نانوذرات، کاربری آسان و بدون احتیاج به دستگاههای پیشرفته، عدم استفاده از واکنشگرهای سمی و قابلیت تشخیص رنگ سنجی نیترات پس از احیا به نیتریت را همچون مزایای فناوری عرضه شده عنوان نمود.
به گفته قاسمی، تشخیص کیفی بر مبنای مشاهده گستره وسیعی از رنگ ها شامل قهوه ای، سبز، آبی، بنفش، صورتی و آبی است؛ ازاین رو این امکان وجود دارد که با چشم غیرمسلح و در محل از مقادیر نیتریت در نمونه های حقیقی آگاه شویم. تشخیص کمی هم بر مبنای طیف های اسپکتروفتومتری و با استفاده از منحنی کالیبراسیون است.
وی با بیان اینکه کارایی عملی سنسور توسعه یافته در تعیین نیتریت و نیترات در نمونه های آب، عصاره خاک و محصولات غذایی تأیید و کیت ساخته شده بر این اساس بعنوان اختراع ثبت شده است، خاطرنشان کرد: روش جدید پیشنهادی بعنوان یک روش مناسب و قابل رقابت با سایر روش های اندازه گیری نیتریت - نیترات معرفی شده است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه به طراحی و ساخت کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات پلاسمونی اشاره نمود که با قابلیت تشخیص بصری، سریع و ارزان آمونیاک محلول در آب شد که کمک موثری به کاهش هزینه و افزایش تولید مزارع پرورش ماهیان خاویاری و قزل آلا می کند.
قاسمی ضمن اشاره به هزینه های سنگین ناشی از مرگ آبزیان در اثر آلودگی آمونیاک با عنایت به تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن آبزی در کشور در تبیین اهمیت اندازه گیری آمونیاک محلول در آب اظهار داشت: آمونیاک محلول در آب یکی از عمده پارامترهای بحرانی در مدیریت حوضچه های پرورش متراکم و فوق متراکم ماهیان خاویاری است که با وجود توسعه سیستم های مداربسته، متراکم و فوق متراکم پرورش ماهیان خاویاری و البته ماهی قزل آلای رنگین کمان در استانهای مختلف کشور، پرورش دهندگان ماهی تمایل چندانی به پایش این پارامتر مهم ندارند چون هر تست اندازه گیری آمونیاک از هر نمونه آب حدود ۷۰ هزار تومان هزینه به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه علت بالا بودن هزینه تست آمونیاک، استفاده از کیت های مبتنی بر آنزیم است که هم هزینه کیت را بالا برده و هم شرایط نگهداری کیت را محدود می کند، تصریح کرد: روش های موجود اندازه گیری آمونیاک، پیچیده و مستلزم تجهیزاتی با قیمت حدود ۲۰ میلیون تومان برای فراهم کردن شرایط آزمایشگاهی فوتومتری و بهره گیری از اپراتور متخصص است که همین مسئله اندازه گیری پارامترهای بحرانی در صنعت پرورش ماهی متراکم و فوق متراکم در کشور را با چالش مواجه کرده است. روش استاندارد ملی اسپکتروفتومتری برپایه واکنش نسلر هم از واکنشگر بسیار سمی جیوه استفاده می نماید.
به گفته قاسمی، تشخیص چشمی و کاربری آسان، عدم احتیاج به واکنشگرهای سمی و نیروی متخصص از مزایای کیت رنگ سنجی آمونیاک ساخته شده است که بر پایه نانو ذرات پلاسمونی عمل می کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با تکیه بر اینکه مدیریت میزان آمونیاک محلول در آب که عاملی محدود کننده برای رشد و تولید ماهی است، اثر مهمی در افزایش تولید آبزی پروری خواهد داشت، خاطرنشان کرد که کیت رنگ سنجی آمونیاک که توسط وی طراحی شده در ادامه پروژه در اختیار موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر قرار می گیرد تا کارایی آن در کنترل آمونیاک موجود در آب حوضچه های پرورش ماهیان خاوریاری به دقت ارزیابی و تایید گردد.


1401/06/05
21:35:20
5.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر