سرپرست پژوهشگاه مهندسی ژنتیك و زیست فناوری خبر داد:

بی نیازی کشور از کیت های پزشکی، دام و طیور

بی نیازی کشور از کیت های پزشکی، دام و طیور

به گزارش مینی کامپیوتر، سرپرست پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اظهار داشت: طراحی و تولید پنج کیت تشخیص پزشکی و دام و طیور بعنوان یکی از نیازهای اساسی کشور در حال انجام می باشد و تا آذر ماه این کیت ها رونمایی می شوند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، جواد محمدی امروز (یکشنبه) در نشست خبری با تکیه بر ترکیب تقاضامحوری و عرضه محوری بعنوان اولویت این پژوهشگاه در انجام پژوهشها عنوان کرد: با دعوت از صنایع بزرگ، بخش سلامت، دانشگاه های علوم پزشکی، شهید بهشتی، تهران و پژوهشگاه ابن سینا و رویان برای همکاری در عرصه سلامت فعالیتهایی را شروع کرده ایم.
وی افزود: گروههای پژوهشی عملیاتی برای پاسخ به نیازهای نهادهای مختلف همچون ستادهای سلول های بنیادی و زیست فناوری تشکیل شده است.
محمدی اظهار داشت: همینطور نیازهای این نهادها را احصا کرده و گروههای پژوهشی متخصص را برای رفع این نیازها تشکیل داده ایم و در مرحله ارسال پیشنهادهای پژوهشی خود به طرف های مقابل هستیم.تولید کیت های تشخیص پزشکی و دام و طیور جدید تا آذر ۱۴۰۱
سرپرست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ضمن اشاره به فعالیتهای این پژوهشگاه در زمینه تولید کیت های تشخیص پزشکی عنوان کرد: گروههای حرفه ای طراحی و تولید کیت های تشخیص پزشکی و دام و طیور تشکیل شده است و زیرساخت های لازم تا اول مهر برای این کار فراهم می شود.
محمدی افزود: تا آخر آبان مجوز iso و تا آخر آذر مجوزهای لازم سازمان غذا و دارو را دریافت و انتظار داریم بتوانیم از کیت ها رونمایی نماییم.
وی در مورد جزئیات کیت های دام و طیور و تشخیص پزشکی توضیح داد: یکی از این کیت ها برای بیماری دامی شبه سل (پاراتوبرکولوزیس) است که کشور هم وابستگی زیادی به آن دارد. حالا زمینه تولید ۳ کیت دام و طیور را داریم و برای دو کیت دیگر هم آماده شده ایم و در نهایت پنج کیت را که از خارج وارد می شود، تولید خواهیم کرد.
محمدی عنوان کرد: می خواهیم در نهایت ۳۳ کیت بیوشیمی و ۱۰ کیت تشخیص بیماری دام را تولید نماییم که در مرحله اول ۵ کیت درحال طراحی و تولید است.
وی در مورد تولید صنعتی این کیت ها هم اظهار داشت: طراحی و تولید نیمه صنعتی این کیت ها در پژوهشگاه و توسط گروههای سازنده کیت حرفه ای صورت می گیرد، تولید نیمه صنعتی را در شرکتهای دانش بنیانی انجام می دهیم که بزودی در ساختمانی جنب پژوهشگاه مستقر خواهند شد.
محمدی توضیح داد: ساختمانی از حدود دو دهه قبل در محل پژوهشگاه درحال ساخت بود که نیمه کاره مانده است. می خواهیم آنرا کامل کرده و شرکتهای دانش بنیان فعال در زمینه زیست فناوری را آنجا مستقر نماییم.
سرپرست پژوهشگاه ملی زیست فناوری، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را از اولویت های اصلی این پژوهشگاه نام برد و اضافه کرد: سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور است و ما تحقیقاتی را در زمینه این دو بیماری در دستور کار داشته و همکاری هایی هم با مراکز آموزش عالی داخلی و خارجی داریم.
سرپرست پژوهشگاه ملی زیست فناوری همکاری با صنایع را از دیگر برنامه های این پژوهشگاه نام برد و اظهار داشت: هم اکنون صنایع بزرگ آنزیم های مورد نیاز خویش را از خارج تهیه می کنند. پژوهشگاه در این حوزه وارد شد و از دو شرکت دانش بنیان که مسولان آنها از اعضای هیات علمی پژوهشگاه بودند، حمایت کرد و موفق به تولید استارترهای (آغازگرهای) صنایع غذایی شدند.
محمدی استارترها را آنزیم هایی دانست که با اضافه کردن آنها به شیر، آنرا تبدیل به ماست و پنیر می کنند و افزود: تلاش داریم بخش تحقیق و توسعه صنایع بزرگ شویم.

ایجاد پردیس فناوری در پژوهشگاه
سرپرست پژوهشگاه ملی زیست فناوری از دریافت موافقت اصولی وزارت علوم جهت راه اندازی پردیس فناوری در این پژوهشگاه اطلاع داد و خاطرنشان کرد: این توانایی باعث می شود شرکتهای دانش بنیان مستقر در این پژوهشگاه از مزایای پارک ها برخوردار شوند.
وی با اشاره به اینکه این پردیس در یکی از ساختمان های پژوهشگاه راه اندازی می شود، افزود: در تلاش هستیم تا با تکمیل این ساختمان نیمه کاره، تا ۱۰۰ شرکت دانش بنیان را در آن مستقر نماییم.

1401/06/06
23:31:42
5.0 / 5
430
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر