تولید انرژی پاک با ژنراتورهای موج سوار به همراه فیلم

تولید انرژی پاک با ژنراتورهای موج سوار به همراه فیلم

مینی کامپیوتر: یک شرکت تحقیقات و توسعه فعال در انگلیس و قبرس در ادامه تحقیقات یک دهه گذشته خود تازه ترین نمونه از ژنراتورهای شناور را ارائه کرد که در صورت رسیدن به بهره برداری در مقیاس گسترده می تواند انقلابی در صنعت انرژی های تجدیدپذیر و پاک بوجود آورد.


دریافت 18 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری نیواطلس، شرکت انرژی امواج دریا (SWEL) بیش از یک دهه است که روی یک وسیله شناور برای تولید انرژی از امواج دریا موسوم به آهن ربای موجی (Waveline Magnet) کار می کند.
این شرکت تا حالا چند نمونه از این دستگاه را در دریا و بیرون از دریا (در حوضچه های آب موج دار) آزمایش کرده و مدعی است که این وسیله تولید بالایی با هزینه بسیار پایین دارد.
در حالی که تولید برق از انرژی خورشیدی در سطح جهان درحال افزایش و تبدیل به یکی از ارکان های دوره کربن زدایی است اما هنوز شاهد مهار و استفاده از منابع انرژی امواج در مقایس گسترده نبوده ایم، هر چند انرژی امواج و جزر و مد ظرفیت بالقوه زیادی دارد البته مدلول این حرف این نیست که دراین زمینه تلاش نمی گردد بلکه در سالهای قبل شاهد ایده ها و طرح های زیادی در زمینه انرژی امواج بوده ایم.
نمونه ها و تجهیزات تجاری زیادی در مقیاس کوچک تولید شده یا در دست ساختن هستند و فعالان این حوزه خوشبین هستند که این بخش در سال های آتی نقش مهمی در تامین انرژی پاک خواهد داشت.

یکی از فعالان این حوزه شرکت انرژی امواج دریا (SWEL) است که در انگلیس و قبرس فعالیت می کند و مدت زمان زیادی درحال ساخت و آزمایش دستگاه های «آهن ربای موجی» است. این دستگاهها به بیان ساده، زنجیره ای قطعه - قطعه و طولانی از شناورهای پلاستیکی است که برای شناور شدن روی سطح آب در راه امواج طراحی شده اند.
وقتی که امواج با این وسیله شناور برخورد می کنند، قطعات دستگاه با پیروی از جریان آب یک حرکت مارپیچ به وجود می آورد. این قطعات بجای این که به یکدیگر متصل باشند بوسیله بازوهای اهرمی به قطعات یک بخش همانند ستون فقرات متصل هستند.
قطعات دستگاه با امواج حرکت می کنند در صورتیکه بخش «ستون فقرات» بطور نسبی ثابت است و بازوهای اهرمی، ژنراتورهای برق داخل واحدهای ستون فقرات را به حرکت وا می دارند.
شرکت انرژی امواج دریا SWEL در مورد این دستاورد اظهار داشت: این دستگاه قادر می باشد در درون «امواجی با هر ارتفاعی» کار کند و شرایط نامساعد و شدید موجی تاثیری منفی بر عملکرد آن ندارد و خطری را نیز متوجه دوام و بقای آن نمی کند.
این دستگاه را می توان از مواد بازیافتی ساخت و بدین جهت تاثیر آن روی زندگی دریایی و بستر دریا اندک است. برقی متناوبی که این دستگاه شناور تولید می کند بوسیله یک کابل قابل انتقال به ساحل است یا می توان این برق را به طور مستقیم در دریا مورد استفاده قرار داد. این شرکت در مدت بیش از ۱۰ سال قبل نمونه های آزمایشی از این ژنراتور شناور را ساخته و این نمونه ها در حوضچه های آب مواج در دانشگاه «پلای ماوث» (Plymouth) در انگلیس و نیز دانشگاه قبرس آزمایش شده اند.
شرکت انرژی امواج دریا مدعی است که هر دستگاه ژنراتور «آهن ربای موجی» تا حد ۱۰۰ مگاوات برق تولید می کند و هزینه هر کیلووات ساعت برق تولیدی آن کمتر از یک صدم دلار است در صورتیکه هزینه پایه تولید برق امروز در صنعت انرژی امواج حدود ۸۴ صدم دلار برای هر کیلووات ساعت است.
نمونه های آزمایشی ژنراتورهای شناور با طول حدود ۳۲ متر و وزن ۱.۸ تن تولید شده و به تولید برق ۱.۴ کیلووات رسیده اند. حالا سوال این است که آیا برای رسیدن به تولید برق ۱۰۰ مگاوات امکان ساخت چنین ژنراتورهایی به طول چندین کیلومتر وجود دارد و آیا آنها خطری متوجه کشتیرانی نخواهند کرد؟
این شرکت وعده پاسخ به این سوالات را داده است و اگر این شرکت بتواند به وعده های خود عمل کند این نوآوری می تواند انقلابی در صنعت انرژی پاک باشد و این موردی است که جهان به آن نیاز دارد حتی اگر به مدلول شناور شدن پلاستیک های بیشتری بر سطح اقیانوس های باشد.


1401/06/12
10:16:46
5.0 / 5
253
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر