یك هفته با فناوری ایران و جهان؛

بومی سازی مواد شیمیایی پرمصرف صنعت نفت تا ابداع تلویزیون اتمی

بومی سازی مواد شیمیایی پرمصرف صنعت نفت تا ابداع تلویزیون اتمی

به گزارش مینی کامپیوتر، حوزه فناوری ایران و جهان در هفته دوم شهریور ماه شاهد دستاوردهای زیادی همچون ساخت دستگاه استخراج گرمایی با کاربرد اقیانوس شناسی، لوله مغزی سیار، بومی سازی مواد شیمیایی پُرمصرف با کاربرد در صنعت نفت ایران و تلویزیونی با بهره گیری از لیزر و ابر اتمی بود.


دریافت 14 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، راه اندازی ۷۵ خانه خلاق در کشور، رونمایی از ۲ نانوکیت تشخیصی بیوتکنولوژی کشاورزی، بومی سازی لوله مغزی سیار از تجهیزات صنعت نفت، بی نیازی کشور از کیت های پزشکی دام و طیور، بومی سازی مواد شیمیایی پر مصرف صنعت نفت ایران، ساخت دستگاه استخراج گرمایی با کاربرد اقیانوس شناسی به همت پژوهشگر ایرانی تا ساخت باتری های آلومینیومی جایگزین باتری های لیتیوم-یونی، ردیابی دی اکسید کربن در جو یک سیاره؛ دستاورد جدید جیمز وب، ابداع تلویزیون اتمی و تولید شیر مصنوعی با بهره گیری از یک تکنیک نوظهور بیوتکنولوژی از دیگر تازه های فناوری ایران و جهان در هفته اخیر است.
فروش ۳۰۰ هزار میلیاردی و اشتغال ۳۵۰ هزار نفری
گزارش عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دولت سیزدهم طی یکسال گذشته بمنظور تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و همین طور در امتداد شعار سال، از اجرائی سازی مجموعه ای از فعالیت ها برای توسعه هرچه بیشتر زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور حاکیست.
بر این اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ارزیابی و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اجرای قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.
نتایج این طرح تأیید ۷ هزار و ۶۴ شرکت از میان ارزیابی ۳۲ هزار و ۳۶۹ شرکت، فروش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۳۵۰ هزار نفر بود.
همچنین معافیت مالیاتی هزار و ۵۷۸ شرکت دانش بنیان، ۸۵۷ مورد اعطای تسهیلات نظام وظیفه، ۱۳۹ مورد معافیت گمرکی، هزار و ۳۲۰ مورد حمایت تامین اجتماعی، ۹۲ مورد استقرار در اماکن مسکونی، صدور ۲۵۴ جواز تاسیس و بهره برداری، هزا رو ۷۷۸ مورد مشاوره کسب وکار و ۹۳۹ خدمت توانمندسازی همچون دیگر اقدامات معاونت علمی و فناوری در اجرای قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان می توان نام برد.
صادرات سیستم امنیتی به چهار کشور شد
یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده سیستم های امنیتی در تربت حیدریه علاوه بر تامین بازار داخلی، محصول خودرا به چهار کشور افغانستان، عراق، ترکیه و گرجستان صادر می کند.
کاربرد این محصولات در ناوگان دریایی، اماکن عمومی و خودروهاست و از آنجائیکه نمونه خارجی آنها به کشور وارد می شود، تلاش می شود با نمونه وارداتی رقابت کرده و در صرفه جویی ارزی کشور سهیم باشیم.
راه اندازی ۷۵ خانه خلاق در کشور
معاون علمی و فناوری رییس جمهور از راه اندازی ۷۵ خانه خلاق در کشور آگاهی داده و گفته است: بطور معمول در سفرهای استانی رییس جمهور راه اندازی حدود پنج خانه خلاق تصویب می شود.
به گفته وی، خانه های خلاق در قانون جهش تولید دانش بنیان، کاملا تعریف شده و این بخش های جدید در زمینه کارآفرینی ما معرفی شده اند. کاری که در خانه های نوآوری می نماییم این است که ایده های جدید را برای نفوذ این نوع نوآوری ها شناسایی و ارائه می نماییم.
رونمایی از ۲ نانوکیت تشخیصی بیوتکنولوژی کشاورزی
همزمان با هفته گرامیداشت دولت، ۲ دستاورد فناوری نانو با نانوکیت های تشخیصی در زمینه کشاورزی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران واقع در استان البرز رونمایی گردید.
کیت رنگ سنجی اختراعی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برپایه نانوذرات طلا تولید شده است و امکان تشخیص دقیق و سریع آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی را فراهم می آورد.
نیتریت به عنوان عامل بیماری متهموگلوبینمیا در اطفال شناخته شده و دریافت غلظت بالای نیتریت و نیترات در دوران حاملگی احتمال بروز نقص عضو در نوزادان را بیشتر می کند.
اندازه گیری نیتریت در دمای اتاق، تشخیص چشمی نیتریت جهت کاربردهای در محل، غیرتجمعی بودن سنسور و عدم نیاز به برچسب گذاری نانوذرات، کاربری آسان و بدون نیاز به دستگاه های پیشرفته، عدم استفاده از واکنشگرهای سمی و قابلیت تشخیص رنگ سنجی نیترات پس از احیا به نیتریت همچون مزایای این فناوری ارائه شده است.
بی نیازی کشور از کیت های پزشکی، دام و طیور/رونمایی از ۵ کیت تا آذر ماه
طراحی و تولید پنج کیت تشخیص پزشکی و دام و طیور به عنوان یکی از نیازهای اساسی کشور در حال انجام می باشد و تا آذر ماه این کیت ها رونمایی می شوند.
یکی از این کیت ها برای بیماری دامی شبه سل (پاراتوبرکولوزیس) است که کشور هم وابستگی زیادی به آن دارد. حالا زمینه تولید ۳ کیت دام و طیور را داریم و برای دو کیت دیگر نیز آماده شده ایم و در نهایت پنج کیت را که از خارج وارد می شود، تولید خواهیم کرد.
عرضه ۲۳۰ نیاز فناورانه حوزه کشاورزی به شرکت های دانش بنیان
وزیر جهاد کشاورزی از عرضه ۲۳۰ نیاز فناورانه حوزه کشاورزی به شرکت های دانش بنیان آگاهی داد و اظهار داشت: باید ۲۰ درصد فروش را در زمینه محصولات دانش بنیان بیاوریم و امیدواریم که این اتفاق امسال محقق شود.
وزارت جهاد کشاورزی این نیازهای فناورانه خودرا احصا و به شرکت های دانش بنیان کشور عرضه نموده است تا آنها نیازهای این حوزه را بوسیله علم و فناوری برطرف کنند.
بومی سازی ساخت لوله مغزی سیار از تجهیزات صنعت نفت
ساخت لوله مغزی سیار (coild tubing) به همت فناوران جهاد دانشگاهی تهران بومی سازی شد. لوله مغزی سیار از تجهیزات مصرفی در صنعت نفت می باشد که به وسیله آن عملیات درون چاهی در عمق زیاد به انجام می رسد.
تولید آلیاژ، تولید تسمه طویل به طول ۶ هزار متر و تبدیل تسمه به لوله از فن آوری ­های موجود در راه تولید این لوله است. در اجرای این پروژه علاوه بر حضور اساتید دانشگاه و متخصصان صنعت، یک شرکت معتبر لوله سازی نیز به عنوان همکار حضور دارد و امید می رود در مدت کمتر از سه سال تولید صنعتی این لوله در کشور عملیاتی شود.
بومی سازی مواد شیمیایی پر مصرف صنعت نفت در جهاد دانشگاهی
مواد شیمیایی از مهم ترین نیازهای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است و سالیانه میلیاردها دلار برای واردات این مواد ارز از کشور خارج می شود.

موادی از قبیل ضد باکتری، ضد کف، ضد خوردگی، کاهنده H۲S، افزایه ­های سیمان حفاری و نشاسته حفاری همچون این مواد شیمیایی هستند که دانش فنی تولید آنها بومی شده است و تولید آنها در این پژوهشکده به انجام می رسد.
ساخت دستگاه استخراج گرمایی با کاربرد اقیانوس شناسی به همت پژوهشگر ایرانی
دستگاه «استخراج ‏گرمایی با ستون جاذب برای استخراج و جداسازی ترکیبات فرار و نیمه فرار از بافت جامدات» (‏Thermal extraction device with adsorbent column‏) به همت کارشناس پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با ابزار ساده و هزینه شخصی ساخته شد.

دستگاه استخراج گرمایی با ‏ستون جاذب یکی از تجهیزات ‏آزمایشگاهی مرتبط به ‏آماده سازی نمونه است که می تواند ترکیبات فرار و نیمه فرار ارای که پایداری دمایی را از بافت ‏جامدات جدا ‏کرده و روی جاذب جمع کند.
هدف از ساخت این دستگاه، کاهش مصرف حلال آلی و رفع اشکال از دست رفتن ترکیبات استخراج شده و ‏امکان ذخیره آن برای تکرار آنالیز با دستگاه کروماتوگرافی گازی است.
کتاب «کنترل فرسایش خاک در مناطق خشک» تألیف استاد دانشگاه تهران در اشپرینگر منتشر شد
کتاب کنترل فرسایش خاک در مناطق خشک (Soil Erosion Control in Drylands) که توسط دکتر محمد جعفری استاد تمام دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و همکاران وی نوشته شده است، توسط انتشارات معتبر بین المللی منتشر گردید.
کتاب کنترل فرسایش خاک در مناطق خشک (Soil Erosion Control in Drylands) که به موضوعات خاکشناسی، جنگلداری و اکولوژی گیاهی توجه دارد، علاوه بر این که به معرفی تکنیک ها و روش های مناسب برای استقرار و نگهداری پوشش گیاهی می پردازد، سیستم های مهندسی زیستی را برای کنترل فرسایش خاک ارائه می دهد.

فناوری جهان؛
باتری های آلومینیومی جایگزینی مناسب برای باتری های لیتیوم-یونی
گروهی از پژوهشگران می گویند که یک باتری آلومینیومی-گوگردی ابداع نموده اند که ارزان تر و در دسترس تر است و می تواند جانشین باتری های لیتیومی-یونی شود.
قیمت باتری های لیتیوم -یونی از سال ۲۰۲۰ تا حالا پیوسته درحال افزایش بوده است. تنها قیمت لیتیوم در سال قبل حدود ۵۰۰ درصد بالا رفته است. سایر مواد مورد استفاده در باتری های لیتیوم-یونی هم گران شده اند و خیلی از کارشناسان انرژی می گویند که قیمت چنین باتری هایی هم در سال های آتی بالا خواهد رفت. از ین جهت، باتری های لیتیوم-یونی ممکنست که از این پس دیگر برای سامانه های در مقیاس متوسط و بزرگ بک آپ انرژی که انرژی تجدیدپذیر را ذخیره سازی می کنند، انتخاب مناسبی نباشند.
به گفته این پژوهشگران، هر چند باتری های لیتیوم-یونی هم اکنون محبوب ترین سامانه های ذخیره سازی انرژی هستند و نیروی لازم برای کار هر چیزی از گوشیهای هوشمند گرفته تا ردیاب های دود (دودیاب ) و خودرو های برقی را تامین می کنند اما به سبب هزینه بالا و عرضه محدود آنها، سامانه باتری جدید شانس خوبی برای جانشینی باتری های لیتیوم-یونی در بعضی از صنایع دارد.
ردیابی دی اکسید کربن در جو یک سیاره؛ دستاورد جدید جیمز وب
گروهی از پژوهشگران با بهره گیری از داده های تلسکوپ فضایی «جیمز وب» نخستین نشانه ها از وجود دی اکسید کربن را در اتمسفر سیاره ای در منظومه خورشیدی دیگر کشف کردند.
پیتر گائو دانشمند اخترفیزیک در موسسه علوم کارنگی واشنگتن در این مورد اظهار داشت: قبل از این سرنخ هایی از دی اکسید کربن در مشاهدات کشف شده بود؛ اما هیچ گاه در این حد تایید نشده بود که اساسا بدانیم دی اکسید کربن در اتمسفر سیاره ای وجود دارد.
این دستاورد علمی نخستین نتیجه علمی و جزئی به دست آمده از تلسکوپ جدید جیمز وب است. این دستاورد همین طور می تواند راه را برای یافتن گازهای گلخانه ای مشابه در اتمسفر سیاره های کوچک تر و صخره ای تر مانند زمین هموار سازد.
هشدار کارشناسان امنیت سایبری در مورد سوءاستفاده مجرمان سایبری از فضای متاورس
کارشناسان امنیت سایبری هشدار می دهند که مجرمان سایبری، متاورس (فراجهان) را فرصتی برای اجرای حملات سایبری، پولشویی و راه اندازی کارزارهای اطلاعات نادرست می دانند.
بسیاری از شرکت های جهان متاورس را یک فرصت بزرگ تجاری و مجالی برای ایجاد بازارهای کار جدید به حساب می آورند اما شرکت تامین کننده امنیت «ترند میکرو» در یک گزارش تحقیقی جدید هشدار داده است که مجرمان سایبری ممکنست از فناوری متاورس برای اهداف خودشان سوء بهره گیرند.
محققان امنیتی پیش بینی می کنند که نوعی ساختار «شبکه سیاه» مشابه آنچه امروز در اینترنت به وجود آمده است، می تواند در متاورس نیز به وجود بیاید.
پرواز شب پَره کله مَرگی از آفریقا تا آلپ با یک مسیریاب داخلی
یک تحقیق جدید برمبنای داده های گردآوری شده از ۱۴ شب پره خاص حاکیست که این حشرات برمبنای نوعی قطب نمای داخلی تنظیم شده با میدان مغناطیسی زمین پرواز می کنند.

این شب پره ها با نام علمی Acherontia Atropos که به سبب وجود شکل شبیه جمجمه و استخوان روی پشتشان به نام شب پره کله مرگی (death’s-head hawkmoths) معروف شده اند، در بهار و پاییز هزاران کیلومتر بین شمال آفریقا و مناطق آلپ مهاجرت می کنند.
داده های جدید حاکیست که این شب پره ها نه فقط در مسیری مستقیم پرواز می کنند بلکه حتی وقتی جهت باد هم عوض می شود، در راه خود می مانند. این یافته ها می تواند به پیش بینی این مساله یاری برساند که با ادامه گرمایش زمین، مسیرهای پرواز این حشرات چگونه ممکنست تغییر کند. پژوهشگران می گویند که شب پره های کله مرگی نیز احتمالاً مانند خیلی از حیوانات دیگر در جست و جوی مناطق خنک تر به سمت شمال حرکت خواهند کرد.
پرتاب تاج خورشیدی و نمایش شفق های قطبی در آسمان
خورشید این روزها به سمت نقطه اوج فعالیت خود در چرخه ۱۱ ساله خورشیدی می رود و به سبب افزایش فعالیت در لایه بیرونی آن، لکه ها و شعله های خورشیدی افزایش می یابند.
چند روز پیش شفق های قطبی سبزرنگ نمایش خیره کننده ای را رقم زدند و در روز جمعه ۲۶ آگوست (چهارم شهریور)، مجموعه دیگری از شراره های خورشیدی از خورشید خارج شدند.
وبگاه آب و هوای فضایی (SpaceWeather) اعلام نمود که لکه خورشیدی AR۳۰۸۹ با مجموعه ای از شراره های خورشیدی معتدل تشدید می شود. رصدخانه پویایی شناسی خورشید ناسا یک شعله بسیار قدرتمند را در ساعت ۷ و ۱۶ دقیقه بامداد منطقه زمانی شرقی (جمعه گذشته) ثبت نمود و مردم اروپا و آفریقا برای مدت کمی قطع ارتباطات مخابراتی را تجربه کردند.
انبوهی از ذرات حامله از خورشید پرتاب شدند (پرتاب جرم تاجی) و به احتمال زیاد روز دوشنبه ۲۹ آگوست، ۷ شهریور)، به سیاره زمین برخورد کرده و شفق های قطبی در اطراف مدار قطب شمال به وجود آمده است. این نورهای درخشان زمانی ایجاد می شوند که ذرات حامله با میدان مغناطیسی زمین تعامل دارند.
آیا توفان خورشیدی زمین را نابود خواهد کرد؟
هر چند توفان های ژئومغناطیسی ناشی از شعله های خورشیدی می تواند اختلال هایی در شبکه های برق و اینترنت بوجود آورد اما خبر خوب این است که این توفان ها به لطف اتمسفر و میدان مغناطیسی زمین تهدیدی موجودیتی مقابل حیات روی کره زمین نیست.
حیات روی زمین موجودیت خودرا مدیون گرمای تابشی خورشید است. اما چه روی خواهد داد زمانی که آن تابش گرمایی از کنترل بیرون رود و میلیاردها تن مواد خورشیدی به طور ناگهانی با سرعت هزاران مایل در ثانیه به سمت ما آیند؟ چه روی می دهد زمانی که یک شعله خورشیدی به طور مستقیم به زمین ضربه زند و آیا یک شعله خورشیدی نیرومند می تواند به انتها حیات روی زمین منجر شود؟
جواب این پرسش ها پیچیده هستند اما بیشتر دانشمندان روی یک مساله اتفاق نظر دارند که میدان مغناطیسی و اتمسفر زمین از ما در مقابل حتی نیرومندترین فوران های خورشیدی هم محافظت می کنند. هر چند توفان های خورشیدی می توانند اختلالاتی در سامانه های راداری و رادیویی ایجاد کنند یا ماهواره ها را خاموش کنند اما زیان بارترین تشعشعات خورشیدی هم قبل از رسیدن به زمین و لمس پوست انسان، در آسمان از میان برداشته می شوند.
ابداع تلویزیونی اتمی برای اولین بار
دانشمندان موفق به ابداع یک «تلویزیون اتمی» شدند که با بهره گیری از لیزر و ابر اتمی، سیگنال های تصویری را با استاندارد وضوح سنتی ۴۸۰i (۴۸۰ خط افقی) دریافت می کند.
بخش مهم و کلیدی در این فناوری، یک شیشه محتوی اتم های گازی و بزرگ (super-sized) روبیدیوم (rubidium) است که با دو رنگ پرتو لیزری تحریک شده و به حالت موسوم به «رایدبرگ» (Rydberg) می رسند. این حالت زمانی ایجاد می شود که اتم ها سطح بالایی از انرژی دارند و این سبب می شود که الکترون ها در فاصله ای دورتر از مرکز اتم گردش کنند.
این حالت به نوبه خود سبب می شود که اتم ها بزرگ تر شوند و بیشتر کِش بیایند و این همین طور سبب حساس شدن آنها به میدان الکترومغناطیسی می شود و بدین سبب می توان از آنها به عنوان دریافت کننده سیگنال تلویزیونی استفاده نمود. پژوهشگران قبل از این از شگرد مشابهی در رابطه با سیگنال های رادیویی بهره برده بودند.
جمع آوری اطلاعات اقیانوس ها با باله هوشمند
مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو، وسیله ای به شکل باله برای اتصال به تخته موج سواری طراحی نموده اند که آنها را قادر می سازد از محبوبیت موج سواری به نفع تحقیقات علمی بهره گیرند.
این وسیله که اسمارت فین (Smartfin) نامیده می شود، به سنسورهای دما و مکان مجهز است و روی تخته بلند موج سواری نصب شده است. اسمارت فین دسترسی دانشمندان را به مناطقی از آب که دسترسی به آنها نسبتاً دشوار است، ممکن می کند.
ده های جمع آوری شده توسط اسمارت فین به دانشمندان اطلاعات زیادی درباره ی نحوه تعامل جریان های اقیانوسی با بوم شناسی خواهد داد که به آنها در درک تغییرات تنوع زیستی کمک می نماید.
شیر مصنوعی در راه است/صنعت لبنیات متحول می شود
تولید شیر مصنوعی با بهره گیری از یک تکنیک نوظهور بیوتکنولوژی یکی از تغییرات آینده در زمینه صنعت لبنیات است و برخی شرکتها قصد دارند شیر مصنوعی ارزان تر از شیر گاو را تا چند سال آینده عرضه کنند.
صنعت جهانی لبنیات درحال تغییر است. یکی از تغییرات ایجاد رقابت از طرف جایگزین های غذایی است که از منبع دامی تولید نمی شوند و همچون آنها چالشی از طرف شیر مصنوعی است.
تولید شیر مصنوعی نیازی به گاو یا سایر دام ها ندارد و در عین حال می تواند همان ترکیب بیوشیمیایی شیر دامی را داشته باشد اما با بهره گیری از یک تکنیک نوظهور بیوتکنولوژی موسوم به «تخمیر دقیق» (precision fermentation) تولید می شود.
روشن شدن مناطق سایه دار ماه با هوش مصنوعی
دانشمندان موفق شدند با بهره گیری از هوش مصنوعی از تصاویر ثبت شده توسط دوربین مدارگرد شناسایی ماه بهره گیرند و اطلاعاتی درباب منطقه جنوب ماه که در سایه قرار دارد، به دست آورند.
یک تیم بین المللی پژوهشی به سرپرستی مؤسسه فناوری فدرال زوریخ، توانسته است به کمک هوش مصنوعی مناطقی از ماه را که بصورت دائم در سایه قرار دارند، کشف کند. اطلاعاتی که آنها درباره ی خاصیت های سطح این مناطق به دست آورده اند، به شناسایی مکان های مناسب برای انجام ماموریت های آینده در ماه کمک خواهدنمود.ساخت سنسور بندانگشتی برای نظارت بر مصرف دارو
دانشمندان موفق به ساخت سنسور کوچکی شدند که میزان دقیق لیتیوم را در عرق افراد مبتلا به اختلال دوقطبی تشخیص می دهد.
لیتیوم یکی از داروهایی است که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده گسترده ای دارد. این دارو اگر به میزان مناسب استفاده شود، نشانه های اختلال دوقطبی و افسردگی را می کاهد، در صورت استفاده کمتر از میزان تعیین شده تأثیری نخواهد داشت و استفاده بیش از آن ممکنست عوارض جانبی خطرناکی در پی داشته باشد.
یک گروه پژوهشی برای حل این محدودیت ها به سراغ عرق بدن انسان رفتند. آنها دریافتند که مولکول های کوچک داروها همچون لیتیوم در عرق وجود دارد. آنها از این فرصت برای طراحی نوعی سنسور جدید برای تشخیص این مولکول ها استفاده کردند.
اکنون، پژوهشگران از ساخت یک سنسور کوچک، به اندازه یک نوک انگشت، خبر می دهند که میزان لیتیوم را در عرق بدن بیماران در ۳۰ ثانیه تشخیص می دهد. استفاده از این سنسور بسیار آسان و غیرتهاجمی است و نیازی به مراجعه به مراکز درمانی ندارد.
چرا تصاویر تلسکوپ جیمز وب با تصاویر تلسکوپ هابل متفاوت است؟
با انتشار تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب، موضوعی توجه علاقه مندان به علوم فضایی را جلب کرده است: تصاویر ثبت شده از کهکشان فانتوم توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب با تصاویر تلسکوپ فضایی هابل یکسان نیست. دانشمندان دلیل تفاوت این تصاویر را توضیح داده اند.
هفته گذشته، تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ فضایی هابل، با موضوعی یکسان منتشر شدند.
نتیجه مجموعه ای از تصاویر بود که توانایی های فوق العاده این دو تلسکوپ را که مکمل یکدیگرند، آشکار می کرد؛ ضمن این که اطلاعات شگفت انگیزی درباب یک کهکشان تماشایی به ما می داد که از زمین می توان آنرا مشاهده کرد. این کهکشان که اِم ۷۴ (M۷۴) یا اِن جی سی ۶۲۸ (NGC ۶۲۸) نام دارد، با عنوان «کهکشان فانتوم» نیز شناخته می شود. فانتوم (Phantom) به مدلول روح است.
تولید انرژی پاک با ژنراتورهای موج سوار
یک شرکت تحقیقات و توسعه فعال در انگلیس و قبرس در ادامه تحقیقات یک دهه گذشته خود تازه ترین نمونه از ژنراتورهای شناور را ارائه کرد که در صورت رسیدن به بهره برداری در مقیاس گسترده می تواند انقلابی در صنعت انرژی های تجدیدپذیر و پاک بوجود آورد.
شرکت انرژی امواج دریا (SWEL) بیش از یک دهه است که روی یک وسیله شناور برای تولید انرژی از امواج دریا موسوم به آهن ربای موجی (Waveline Magnet) کار می کند.
این شرکت تا حالا چند نمونه از این دستگاه را در دریا و بیرون از دریا (در حوضچه های آب موج دار) آزمایش کرده و مدعی است که این وسیله تولید بالایی با هزینه بسیار پایین دارد.
شبیه سازی ماشین ظرفشویی که با بخار داغ باکتری های مقاوم به حرارت را نابود می کند
دانشمندان با شبیه سازی کامپیوتری یک ماشین ظرفشویی ساده شده نشان دادند که با بهره گیری از بخار داغ و خشک و بدون استفاده از مواد شوینده می توان باکتری های مقاوم به حرارت روی ظروف را در کمتر از ۳۰ ثانیه از بین برد.
ناتالی ژرمن (Natalie Germann) از پژوهشگران دانشگاه دورتموند و لیلا ابوفرح ( Laila Abu-Farah) از پژوهشگران دانشگاه فنی مونیخ در آلمان یک ماشین ظرف شویی ساده را مدل سازی کردند که بجای آب گرم و مایع ظرفشویی از بخار بسیار داغ برای تمیزکردن ظروف استفاده می نماید.
محققان با بهره گیری از کامپیوتر، دستگاه ساده ای را شبیه سازی کردند که از بخار فوق گرم برای تمیزکردن ظروف استفاده می کرد. در این شبیه سازی، آنها بخار فوق گرم را با یک نازل به جعبه ای وارد کردند که حاوی یک بشقاب بود. روی بشقاب، باکتری های مقاوم به حرارت وجود داشتند. این باکتری برمبنای نوعی باکتری (Geobacillus stearothermophilus) مدل سازی شده بود که می تواند موجب فساد غذا شود و در دمای بالاتر از دمای ماشین های ظرفشویی معمولی زنده می ماند.
نخستین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی
تلسکوپ فضایی جیمز وب، تصویر یک سیاره فراخورشیدی به نام HIP ۶۵۴۲۶ b را ارسال کرده است. کیفیت این تصویر، اخترشناسان را به کشف سیارات فراخورشیدی جدیدتر و کوچک تر امیدوار کرده است.
از پایگاه خبری سایِنس (Sience)، یک تیم پژوهشی با تجزیه وتحلیل داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب، تصاویر اولیه این تلسکوپ را از سیاره ای فراتر از منظومه شمسی ما، منتشر نموده اند. این موفقیت به فاصله یک هفته از نخستین بررسی اتمسفر یک سیاره فراخورشیدی متفاوت توسط تلسکوپ جیمز وب روی داد.
این غول گازی جوان که تصویر آن بتازگی ثبت شده است، هفت برابر مشتری جرم دارد و همچنان درحال درخشش است. امواج فروسرخ این سیاره، ۳۵۰ سال نوری قبل از جمع آوری فوتون ها توسط آینه های وب که روکششان طلا است، سفر کرده اند. اخترشناسان چندین تصویر از این سیاره را که HIP ۶۵۴۲۶ b نامیده می شود، در طیف وسیعی از طول موج ها به نمایش می گذارند که قبل از این، به سبب وجود اتمسفر مسدودکننده فروسرخ سیاره ما برای تلسکوپ های زمینی نامرئی بود.
استفاده از پوسته خرچنگ برای ساخت باتری های مبتنی بر فلز روی
پژوهشگران با بهره گیری از ماده موجود در اسکلت خارجی سخت پوستان همچون خرچنگ و میگو، نوعی باتری مبتنی بر فلز روی طراحی کردند که تجزیه پذیر است و استفاده از دستگاهها را پایدارتر می کند.
باتری های لیتیومی بزرگ ممکنست در ذخیره سازی انرژی تجدیدپذیر در مقیاس شبکه نقش ایفا کنند؛ اما راه اندازی آنها ممکنست بسیار گران باشد و خطر حریق را نیز به همراه داشته باشد؛ همانطور که درباره ی باتری غول پیکر تسلا در استرالیای جنوبی شاهد این اتفاق بودیم. باتری های مبتنی بر روی، جایگزین مقرون به صرفه تر و بالقوه ایمن تری برای باتری های لیتیومی هستند؛ ضمن این که یک پژوهش جدید نشان میدهد استفاده از پوسته های خرچنگ این نوع باتری را بسیار پایدارتر نیز می کند.
این تیم پژوهشی درحال بررسی جایگزین های ممکن برای باتری های لیتیوم یونی هستند و از نظر آنها باتری های مبتنی بر روی احیانا گزینه ای ایمن تر و مقرون به صرفه تر برای محیط زیست هستند. بگفته هو، روی در پوسته زمین بیش از لیتیوم وجود دارد. بطور کلی، در صورتیکه باتری های روی، خوب طراحی شوند ارزان تر و ایمن تر هستند.


1401/06/14
11:01:00
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر