افزایش مسافت پیمایش خودرو های برقی با بهره گیری از باتری کوانتومی

افزایش مسافت پیمایش خودرو های برقی با بهره گیری از باتری کوانتومی

مینی کامپیوتر: دانشمندان راهی را جهت نظارت با دقت بالا برای باتری خودرو های برقی با سنسورهای کوانتومی الماسی ابداع کردند که می تواند مسافت پیمایش این خودرو ها را افزایش دهد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای سای تک دیلی، محبوبیت خودرو های برقی به عنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای خودرو های معمولی با سوخت بنزین رو به افزایش است. این مساله سبب کوشش های تحقیقاتی با هدف ساختن باتری های با راندمان بالا برای خودرو های برقی شده است.
یکی از موارد مهم ضعف و ناکارآمدی در این باتری ها ناشی از برآورد غیردقیق شارژ باتری است. خروجی باتری در هر زمان خاص برای ارزیابی وضعیت شارژ اندازه گیری می شود و این برای محاسبه مسافت باقی مانده قابل پیموده شدن با شارژ باتری استفاده می شود.
جریان برق بطور معمولی در باتری های خودرو های برقی می تواند به صدها آمپر برسد اما سنسورهای تجاری قادر به سنجش تغییرات کوچک در سطح میلی آمپر نیستند و این مساله سبب قطعیت نداشتن حدود ۱۰ درصد در مورد میزان برآورد شارژ باتری می شود.

اکنون تعدادی از محققان به چاره ای دست پیدا کرده اند. آنها تکنیکی برای رصد باتری برمبنای سنسورهای کوانتوم الماسی ابداع نموده اند که می تواند شارژ باتری را با دقتی تا حد یک درصد مورد سنجش قرار دهد. این گروه تحقیقاتی از موسسه فناوری توکیو ژاپن نتایج خودرا در نشریه «گزارش های علمی» منتشر نمودند.


دکتر ماتسوکو هاتانو اظهار داشت: ما سنسورهای الماسی ساختیم که نسبت به جریان های میلی آمپر حساسیت دارند و به اندازی کافی جمع و جور هستند که می توان آنها را در خودرو های برقی جاسازی کرد.
وی اشاره کرد: افزایش کارآمدی استفاده از باتری به میزان ۱۰ درصد سبب کاهش وزن باتری به میزان ۱۰ درصد می شود و این منجر به کاهش انتشار گازهای دی اکسید کربن به میزان دهم۲ درصد می شود. امیدواریم که این پیشرفت ما را یک گام به جامعه عاری از کربن نزدیک تر کند.


منبع:

1401/06/17
23:18:24
5.0 / 5
319
تگهای خبر: سنسور , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر