دستکاری رؤیاها با بررسی حرکات چشم در طول خواب

دستکاری رؤیاها با بررسی حرکات چشم در طول خواب

به گزارش مینی کامپیوتر، پژوهش های جدید حاکی از اینست که حرکات سریع چشم در طول خواب رِم نشان دهنده تغییر رؤیای موش هایی است که خوابیده اند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه سای تِک دِیلی (SciTechDaily)، برپایه پژوهش جدیدی که در مجله علوم (Science) انتشار یافت، حرکات بارز چشم که سبب خواب رِم ( REM ) می شود، نشان دهنده تغییر رؤیای موش هایی است که خوابیده اند. خواب رِم، حرکات سریع چشم، یکی از مراحل خواب است و اغلب با رؤیا دیدن همراه می باشد. این یافته ها مطالب جدید ارزشمندی در رابطه با فرایندهای شناختی مغز در هنگام خواب ارائه می دهند.
برخی از دانشمندان این مطلب را مطرح کرده اند که ماهیت حرکات چشمی رِم امکان دارد به محتوای رؤیایی که فرد درحال دیدن آن است، ارتباط داشته باشد. سایرین هم معتقدند که حرکات سریع چشم فعالیت تصادفی ساقه مغز را منعکس می کند.
یوتا سِنزای (Yuta Senzai) و ماسیمو اسکانزیانی (Massimo Scanziani) روی سیستم جهت سر (HD) موش بعنوان یک بازخوانی عینی تمرکز کردند. سلول های جهت سر، نورون هایی هستند که در بعضی از قسمت های مغز وجود دارند و هنگامی که سر حیوان در جهت خاصی باشد سرعت شلیک آنها افزایش خواهد یافت. هنگام بیداری، فعالیت سلول های جهت سر در تالاموس موش، جهت سر حیوان را هنگام کاوش یا حرکت در محیط رمزگذاری می کند. تغییرات در فعالیت سلول های جهت سر، اغلب با حرکات سریع جهشی چشم در یک جهت همراه می باشد. حرکت جهشی چشم (saccade) به مفهوم حرکت هم زمان و سریع هر دو چشم در یک راستا میان دو یا چند لحظه سکون چشم گفته می شود.
سنزای و اسکانزیانی با استفاده از کاوشگرهای خطی خارج سلولی فعالیت سلول های جهت سر را ثبت کردند. آنها به صورت هم زمان حرکات هر دو چشم را با دوربین هایی که روی سر موش های بیدار و خواب نصب کرده بودند، زیر نظر گرفتند. این محققان دریافتند که جهت و دامنه حرکات سریع چشم در طول خواب رِم، جهت و دامنه جهت موش ها را در محیط خواب آنها رمزگذاری می کند.
یافته های دانشمندان حاکی از اینست که حرکات سریع چشم، بازخوانی بیرونی یک فرآیند شناختی درونی را ارائه می کند که طی خواب رِم روی می دهد و تناسبی را آشکار می کنند که امکان دارد زمینه تجربه واقعی و واضح رؤیاها را فراهم آورد.
دانشمندان معتقدند اگر حرکات سریع چشم، منعکس کننده افکار در طول خواب باشد، با نگاه کردن به حرکات چشم افرادی که خوابیده اند، میتوان افکار آنها را هنگامی که رؤیا می بینند خواند و به صورت بالقوه آن افکار را دستکاری کرد.


منبع:

1401/06/20
22:47:40
5.0 / 5
247
تگهای خبر: دوربین , سیستم , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر