با صدور بیانیه؛

مرکز ملی فضای مجازی تشدید روند ایران هراسی سایبری را محکوم کرد

مرکز ملی فضای مجازی تشدید روند ایران هراسی سایبری را محکوم کرد

به گزارش مینی کامپیوتر، مرکز ملی فضای مجازی تشدید روند ایران هراسی سایبری را محکوم و آمادگی خویش را برای اعزام هیئت فنی جهت بررسی افترا آلبانی و تبادل اطلاعات فنی میان گروههای واکنش به حوادث سایبری کرد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه ای نوشت: به دنبال طرح اتهامات بی اساس و انتساب دروغین حملات سایبری از جانب کشور آلبانی، مرکز ملی فضای مجازی بدینوسیله اعلام میدارد جمهوری اسلامی ایران، جزء بزرگ ترین قربانیان حملات سایبری مخرب بوده که ازجمله آنها میتوان به مواردی چون حملات سایبری ضد شبکه توزیع سوخت، سامانه های بنادر و راه آهن، سازمان های رسانه ای مانند صداوسیما، سامانه های مدیریت شهری و بویژه حملات سایبری مخاطره آمیز ضد تأسیسات هسته ای اشاره نمود. این حملات تماماً به دنبال ایجاد بی ثباتی، تضعیف نظم و امنیت عمومی و اختلال در فرایند عرضه خدمات عمومی به مردم بوده است.

علیرغم این که بعد از طرح اتهامات بی اساس با جوسازی های سنگین سیاسی و رسانه ای مواجه ایم، در مورد حوادث و حملات سایبری مخرب به زیرساخت های حیاتی کشورهای مستقل شاهد سکوت مرگبار مدعیان هستیم. بدین وسیله رفتارهای دوگانه در برابر حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی کشورها محکوم می گردد و انتظار می رود کشورهای دیگر با واکنش های مناسب، این گونه اقدامات مخرب را محکوم نمایند.

جای تعجب آنکه این هجمه سیاسی و رسانه ای ازسوی کشورهایی صورت گرفته که خود میزبان مجرمان سایبری و گروههای تروریستی جنایتکار بوده که علناً با افتخار نقش و مسئولیت خود در اقدامات مخرب سایبری ضد ملت ایران را اعلام نموده و به عهده گرفتند.

شواهد و قرائن مبین یک سناریو سازی سیاسی بین المللی با هدایت و راهبری کشورهایی است که خود دکترین و راهبرد تهاجمی سایبری دارند، برنامه های شنود عظیم در مقیاس جهانی تدارک دیده اند و امپراتوری هک و نفوذ ایجاد نموده و نخستین حمله سایبری را ضد تأسیسات هسته ای صلح آمیز در سالهای گذشته رقم زده اند.

مرکز ملی فضای مجازی این اقدام را در قالب سناریوسازی با هدف تخریب وجهه بین المللی کشور، اعمال فشار و توجیه و زمینه ساز اقدامات یک جانبه ظالمانه و غیرقانونی ارزیابی می نماید و این قبیل اقدامات را یک جریان سازی سیاسی مبتنی بر شواهد و ادعاهای ساختگی و جعلی می داند و بر این امر تاکید می نماید که بر مبنای هنجارهای بین المللی، انتساب هر عملی به دیگر کشورها باید بر مبنای ادله کافی صورت پذیرد و در صورت بروز حوادث در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشورها باید همه اطلاعات مرتبط همچون زمینه گسترده رویداد، چالش های انتساب در محیط فناوری اطلاعات و ماهیت و میزان پیامدها را مد نظر قرار دهند. همینطور طیف گسترده ای از عوامل باید پیش از تعیین منشا حوادث بررسی گردد. این امر که تا کنون شواهد و ادله فنی و حقوقی کافی و معتبر از جانب کشورهای مدعی عرضه نگردیده، اعتبار ادعاهای آنها را مخدوش می سازد.

با عنایت به این که در فضای سایبر این امکان وجود دارد که کشور یا گروههای ثالث حملات را به صورت ساختگی و با آدرس دهی دروغین بگونه ای صورت دهند که به کشور دیگری منتسب گردد و همینطور با توجه به تجارب گذشته در مورد سناریوسازی های کشورهای متخاصم و گروههای معارض تحت حمایت آنها، احتمال دست داشتن گروهک تروریستی منافقین و رژیم صهیونیستی در حملات سایبری وجود دارد. بنابراین روایت سازی های جعلی مذکور در قالب ایران هراسی سایبری و زمینه سازی برای اقدامات خصمانه سایبری و غیر سایبری ارزیابی می گردد.
ضمن تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران به دنبال پیگیری اهداف و استفاده های صلح آمیز در فضای سایبر و فناوری اطلاعات و ارتباطات از جانب همه کشورها است، اتهامات بی اساس ضد کشور در ارتباط با حملات سایبری ادعایی ضد کشور آلبانی را مردود دانسته و آمادگی خویش را برای هماهنگی در مورد اعزام هیئت فنی جهت بررسی مبحث و تبادل اطلاعات فنی میان گروههای واکنش به حوادث سایبری (CERT) اعلام می نماید.

این مرکز تشدید روند ایران هراسی سایبری از راه انتساب های ساختگی و اتهامات بی اساس را قویاً محکوم می نماید و از دستگاههای ذی ربط انتظار دارد با اتخاذ نگاهی فعال و تدابیر مناسب در سطوح سیاسی، حقوقی، فنی و رسانه ای با این جریان مقابله نمایند.


منبع:

1401/06/24
09:47:49
5.0 / 5
205
تگهای خبر: خدمات , فناوری , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر