ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران

ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران

به گزارش مینی کامپیوتر، ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران، ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده و همینطور شناسایی رشته هایی که دارای ظرفیت ایجاد دکتری پیوسته هستند، در نشست شورای دانشگاه تهران به ریاست دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در نشست شورای دانشگاه که با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه و رؤسای دانشکدگان، دانشکده ها و پردیس های بین الملل برگزار شد، در رابطه با ی ارتقای گروه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، با یادآوری قدمت ۲۵ ساله این گروه، عنوان کرد: گروه بیوتکنولوژی، دانشجوی دکتری پیوسته پذیرش می کند و شرایط این گروه در دانشگاه تهران منحصر به فرد است. دانشجویانی که در این گروه پذیرش می شوند از بهترین رتبه های کنکور سراسری هستند و در واقع دکتری پیوسته بیوتکنولوژی را به پزشکی ترجیح داده اند.
دکتر مقیمی افزود: اساتید این گروه، جوان و فعال می باشند، ولی در طول همه سال هایی که از فعالیت این گروه می گذرد، توجه خاصی به آنها نشده است، بطوریکه یکی از با اهمیت ترین دغدغه هایشان فضای فیزیکی و محل استقرار فعلی آنها است که در وضعیت خوبی قرار ندارد.
رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه یک ساختمان ۵ طبقه برمبنای نیازهای گروه بیوتکنولوژی در حال تعمیر و تجهیز است، عنوان کرد: ساختمان جدید گروه بیوتکنولوژی از شروع نیمسال دوم به بهره برداری خواهد رسید.
دکتر مقیمی در قسمت دیگر سخنانش در جمع اعضای شورای دانشگاه تهران اشاره کرد: آمادگی داریم مجوز ایجاد رشته هایی که امکان راه اندازی دکتری پیوسته آنها در دانشگاه تهران وجود دارد را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب نماییم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، کلیات ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده، در نشست شورای دانشگاه بررسی گردید و قرار شد سازوکارهای اجرائی آن در هیات منتخب دانشگاه تهران با حضور رئیس دانشگاه، اعضای هیات رئیسه و رؤسای کمیسیون های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. همینطور دکتر حسین مهدوی استاد دانشکده شیمی دانشکدگان علوم از سوی رئیس دانشگاه تهران بعنوان مسئول تهیه طرح ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده معرفی گردید.
دکتر مقیمی همینطور با اشاره به اینکه بحث ایجاد رشته های جدید و هماهنگی های بین رشته ای در کمیسیون های تخصصی به انجام می رسد، از ایجاد یک کمیسیون تخصصی جدید با عنوان کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران آگاهی داد.
دانشگاه تهران دارای ۷ کمیسیون تخصصی با عناوین کمیسیون تخصصی مشورتی علوم انسانی، کمیسیون تخصصی مشورتی علوم اجتماعی و رفتاری، کمیسیون تخصصی مشورتی معماری و هنر، کمیسیون تخصصی مشورتی فنی، کمیسیون تخصصی مشورتی علوم پایه، کمیسیون تخصصی مشورتی کشاورزی و کمیسیون تخصصی مشورتی پردیس های خودگردان است که برمبنای بحث و بررسی صورت گرفته، قرار شد کمیسیون تخصصی بین رشته ای علوم و فناوری هم بعنوان هشتمین کمیسیون تخصصی در دانشگاه تهران ایجاد شود.
دکتر احمد نوحه گر، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران هم در این نشست در رابطه با ی جزئیات تشکیل کمیسیون تخصصی بین رشته ای عنوان کرد: دانشکده های محیط زیست، علوم و فنون نوین، مؤسسه ژئوفیزیک و گروه بیوتکنولوژی که در آینده نزدیک دانشکده می شود، در کمیسیون بین رشته ای قرار می گیرند تا مشکلات واحدهایی که ماهیت بین رشته ای دارند را حل کنند. دانشکده حکمرانی هم با عنایت به اینکه بسیاری از رشته های آن دارای ماهیت بین رشته ای است، می تواند در این کمیسیون گنجانده شود.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی فکور ثقیه، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم ضمن اشاره به تاکید وزارت علوم بر توسعه علوم و فناوری های بین رشته ای، عنوان کرد: مبحث بین رشته ای موضوعی است که به ناچار باید به آن سمت برویم، چون دنیا دارد به این سمت حرکت می کند و سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم راه اندازی و تقویت دانشکده های بین رشته ای است.
وی افزود: در گذشته سردرگمی هایی در حوزه رشته های بین رشته ای داشتیم؛ بعنوان مثال ۱۱ سال برای تصویب و اجرای مقطع دکتری مکاترونیک معطل بودیم تا اینکه سال جاری اولین دوره پذیرش دانشجوی دکتری مکاترونیک در این رشته صورت گرفت.
عضو هیات رئیسه دانشگاه تهران، ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای را بمنظور تعیین تکلیف رشته ها و دانشکده هایی که فعالیت بین رشته ای انجام می دهند ضروری دانست و عنوان کرد: ایده های دانشگاه تهران همیشه برای دانشگاه های دیگر هم الگو بوده و با ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران، سایر دانشگاه ها هم به این سمت حرکت خواهند کرد.


 


منبع:

1401/10/30
16:07:08
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر