با تالیف استاد دانشگاه تهران؛

کتاب حقوق تجارت بین الملل پیشرفته

کتاب حقوق تجارت بین الملل پیشرفته

مینی کامپیوتر: کتاب «حقوق تجارت بین الملل پیشرفته» که به بررسی تحریم های اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از نظر حقوق تجارت بین الملل و با ذکر مبانی، انواع، تاریخچه و آثار آنها پرداخته است، منتشر گردید.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا، کتاب «حقوق تجارت بین الملل پیشرفته» تألیف دکتر سید محمدحسن رضوی، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی است که از طرف نشر میزان منتشر گردید.

این کتاب که در ۱۶۷ صفحه و ۷ فصل تدوین شده است، برای نخستین بار به بررسی تحریم های اقتصادی از نظر حقوق تجارت بین الملل می پردازد.

کتاب «حقوق تجارت بین الملل پیشرفته» تلاشی جهت عمق بخشیدن به مطالعات حقوقیِ مربوط به تحریم در کشور است و به معرفیِ نظام حقوقی تحریم ها از نظر مقام واضع تحریم (ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل)، از نظر گستره اِعمال مقرره تحریمی (تحریم های سرزمینی و فراسرزمینی) و نوع مقررات محدودکننده (تحریم های بخشی و شخصی) می پردازد.

در این کتاب، اثر تحریم های اقتصادی بر قراردادهای تجاری و ایجاد اختلافات تجاری و همین طور راهکارهای اقدام حقوقی مقابل تحریم های اقتصادی مورد مطالعه قرار گرفته و در نهایت تاریخچه تحریم های اقتصادی مقابل ایران (تا زمان نگارش کتاب)، به عنوان نمونه یکی از سخت ترین تحریم های همه جانبه بیان شده است.

بگفته مؤلف کتاب «حقوق تجارت بین الملل پیشرفته»، تحریم های اقتصادی، کشور ایران را هدفِ «شدیدترین تحریم های تاریخ» قرار داده است و گسترش دانش مربوط به تحریم های اقتصادی که شاملِ شناختِ کامل از نظام حقوقیِ کشورهای تحریم کننده و مقررات فراسرزمینی مرتبط مانند قوانینِ مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، مقرراتِ کنترلِ صادرات، قوانینِ بانکی، مالی و مالیاتی است، از اولویت های ضروریِ جامعه علمی کشور است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر رضوی می افزاید: در صورتیکه محدودیت های ایجادشده در اثر تحریم های اقتصادیِ وضع شده در ارتباط با ایران، تبدیل به قسمتی از زندگی روزمره ایرانیان شده است، دانشِ اندکِ جامعه علمی در زمینه تحریم های اقتصادی، در کنار فقدان بستری قانونی جهت حمایت و تنظیم روابط فعالان این حوزه، منجر به ایجاد اختلافات و دعاویِ گوناگون تجاری و سرمایه گذاری شده است. نیاز امروز نظام آموزشی ایران، جبرانِ ضعفِ عمومی دانشِ تحریم های اقتصادی در جامعه علمی ایران و آموزشِ تحریم های اقتصادی در قالب درسی مستقل ذیل رشته های حقوق، اقتصاد و علوم سیاسی است.
منبع:

1401/11/09
12:25:58
5.0 / 5
227
تگهای خبر: دانشگاه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر