معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:

میزان همکاری بین المللی پژوهشگران کافی نیست

میزان همکاری بین المللی پژوهشگران کافی نیست

به گزارش مینی کامپیوتر، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما ارتباطات بین المللی خوبی نداریم، اظهار نمود:  سهم تولید علم با مشارکت بین المللی در ایران حدود ۳۰ درصد است، در صورتیکه در کشورهای منطقه این میزان بالاتر است. ازاین رو ارتباطات بین المللی و داخلی پژوهشگران باید افزایش یابد.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در مراسم اهدای جوایز بیست ودومین جشنواره بین المللی رویان که با حضور دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، دکتر مسلمی نائینی؛ رئیس جهاد دانشگاهی و برخی از پیشکسوتان برگزار شد، اظهار داشت: بررسی های اولیه در حوزه علم و دانش در ایران و دنیا نشان داده است که علوم بشدت درحال تغییر است.

وی افزود: بار بیماری ها در ۲۰ سال قبل تغییر کرده و این نشان داده است که نگرش های ما هم باید در زمینه درمان و تحقیق تغییر کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با بیان اینکه دانش پزشکی متناسب با نیازهای کشور و بار بیماری ها رشد یافته است، اظهار داشت: در زمینه تحقیقات هم مدل تغییر کرده ولی به اندازه دانش رشد نداشته ایم.

وی افزود: دانش باید متناسب با نیاز پیش برود. زمانی همه به دنبال این بودند که مقاله بنویسند، هم اکنون دوران دانشگاه نسل سوم است و باید به دنبال تبدیل علم و فناوری به ثروت برویم.

پناهی ضمن اشاره به وجود بیشتر از ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور، اظهار داشت: اگر امروزه در دنیا در منطقه اول هستیم و رتبه ۱۵ جهانی را داریم، ولی با این میزان نیروی توانمند انسانی در کشور، این میزان تولید علم کافی نیست.

وی تصریح کرد: شتاب تولید علم در حوزه پزشکی ۸.۳۳ است و با احتساب تولید علم در سایر حوزه ها این شتاب به حدود ۷ می رسد. در حالیکه این عدد در کشورهای منطقه خیلی بالاتر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیز بهداشت با تکیه بر این که تحقیقات باید به مرجعیت ما و ورود به سرآمدان دنیا منتج شود، اظهار داشت: یک شرط رسیدن به مرجعیت، نیروی انسانی توانمند است.

وی با اشاره به اینکه ما ارتباطات بین المللی خوبی نداریم، اظهار نمود: سهم تولید علم با مشارکت بین المللی در ایران حدود ۳۰ درصد است، در صورتیکه در کشورهای منطقه این میزان بالاتر است.

پناهی ضمن انتقاد از کم بودن ارتباطات داخلی بین پژوهشگران در ایران، اظهار داشت: ارتباط داخلی هم زیاد نیست و هر گروه جداگانه کار می کنند.

وی آموزش کاربردی و عملیاتی را یکی از افتخارات وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: اگر این نگاه در قسمت های مختلف هم وجود داشته باشد، وضعیت بهتر می شود. همینطور نگاه مدرک گرایی در وزارت بهداشت کمتر است، باید در وزارت خانه های دیگر هم همین گونه باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مسائل و مشکلات با متدهای موجود حل نمی شوند، تصریح کرد: باید زیرساخت ها، تفکر و نگاهمان را اصلاح نماییم. همینطور باید فناوری را در راه افزایش اثربخشی ببریم.

وی اضافه کرد: در دوسال گذشته زیرساخت های وزارت بهداشت در حیطه دارو و تحقیقات در جهت خواسته محققان درحال اصلاح است.

پناهی ضمن اشاره به اهمیت علوم پایه اظهار داشت: علوم پزشکی بدون وجود علوم پایه بی مفهوم است. تنها راه بهبود وضعیت علوم پایه اینست که در پرداخت حقوق ها فکر ویژه نماییم و نگاهمان را نسبت به رشته های پایه اصلاح نماییم.

منبع:

1402/06/11
08:16:51
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر