وزیر علوم:

نیازمند عزم فرابخشی برای حفظ نخبگان در کشور هستیم

نیازمند عزم فرابخشی برای حفظ نخبگان در کشور هستیم

به گزارش مینی کامپیوتر، وزیر علوم با اعلان اینکه برای حفظ و نگهداشت نخبگان نیازمند عزم فرابخشی هستیم، اظهار داشت:  ما در وزارت علوم توانستیم اقداماتی دراین زمینه انجام بدهیم. به طوریکه طی تفاهم نامه با معاونت علمی ریاست جمهوری سال قبل ۱۳۸۰ نفر از نخبگان برتر را بورس کردیم که بعد از طی مقطع دکتری به عنوان هیات علمی جذب دانشگاه ها خواهند شد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا، محمد علی زلفی گل در حاشیه مراسم تجلیل از برترین های سی ویکمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه کشوری که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، به تشریج جزئیات عضویت دانشجویان نمونه در بنیاد ملی نخبگان پرداخت و اظهار داشت: اگر این دانشجویانی که امروز بعنوان دانشجویان نمونه برگزیده شدند عضو بنیاد شوند خارج از فراخوان بعنوان هیات علمی در دانشگاه ها جذب خواهند شد و اگر هم در مقاطع پایین تر یعنی کارشناسی ارشد و کارشناسی هستند می توانند برای ادامه تحصیل اقدام نمایند و ما تصمیم داریم با هماهنگی این بنیاد دانشجویان نمونه کشوری هم بتوانند خارج از فراخوان به دانشگاه ها معرفی و بعنوان عضو هیات علمی جذب شوند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: خوشبختانه یکی از اقدامات خوبی که در دولت مردمی شهید رییسی صورت گرفت راه اندازی خوابگاه های متاهلی بود که بر این اساس ما دانشگاه ها را تشویق کردیم با مولد سازی املاک خود در سطح شهر بتوانند خوابگاه های متاهلی را راه اندازی کنند.
وزیر علوم تصریح کرد: چندین دانشگاه همچون تهران، یزد و فرودسی مشهد توانستند در حوزه تاسیس خوابگاه های متاهلی ورود کنند و سایر دانشگاه ها هم در این عرصه فعال می باشند. همینطور در حوزه تاسیس خوابگاه های مجردی هم تاکید کردیم املاک بلااستفاده خویش را تبدیل به احسنت کرده و در این عرصه ورود کنند.
زلفی گل یاد آور شد: اگر بخواهیم بدانیم ارزش یک دانشجوی نمونه چقدر است باید فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه را با دقت بررسی نماییم. در واقع این افراد از گروههای آموزشی پرونده خویش را ارسال می کنند ابتدا در سطح دانشکده بعد دانشگاه و در نهایت وزارت علوم مورد بررسی قرار می گیرند و بهترین ها بعنوان دانشجوی نمونه انتخاب می شوند و فرآیند این انتخاب برای ما اصل رقابت پذیری در جریان علمی است. چون که این افراد بعنوان الگو معرفی و در آینده به سرمایه های نمادین کشور تیدل می شوند.
وی تصریح کرد: ما در وزارت علوم تلاش می نماییم دانشجویان نمونه بعنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها استخدام شوند.
وزیر علوم به روش های نگهداشت نخبگان در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در این حوزه یک عزم فرابخشی ضروری است و فقط یک وزارت خانه نمی تواند تمام اقدامات را انجام دهد. در درجه اول تضمین شغل دغدغه نخبگان ما است. مرحله بعدی تأمین مسکن و در نهایت امکان ازدواج و امکانات رفاهی است که باید عزم فرابخشی در این حوزه شکل بگیرد.
وی افزود: البته ما در وزارت علوم توانستیم بخشی از این فراهم نماییم. به طوریکه طی تفاهمنامه با معاونت علمی ریاست جمهوری سال قبل ۱۳۸۰ نفر از نخبگان برتر را بورس کردیم که بعد از طی مقطع دکتری بعنوان هیات علمی جذب دانشگاه ها خواهند شد.
زلفی گل اضافه کرد: سال قبل ۲۰۰ نفر با سهمیه بنیاد ملی نخبگان بورسیه شدند اما سال جاری این میزان به ۵۰۰ نفر افزایش پیدا کرد. همینطور راه اندازی بورس صنعت از دیگر اقدامات وزارت علوم است که صنایع دانشجویان برتر را بورس کنند تا این افراد نگران آینده شغلی خود نباشند.
منبع:

1403/04/11
15:46:24
5.0 / 5
100
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر