رئیس دانشگاه امیركبیر خبر داد

ساخت ابررایانه سیمرغ برای خدمات اینترنت اشیا

ساخت ابررایانه سیمرغ برای خدمات اینترنت اشیا

به گزارش مینی كامپیوتر رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر كاربرد ابررایانه سیمرغ را مربوط به خدمات حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی عنوان نمود و اظهار داشت: در صورت تخصیص اعتبار، این پروژه وارد فاز اجرایی می شود.احمد معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به امضای توافقنامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای ساخت «ابررایانه سیمرغ» اظهار داشت: جزئیات این پروژه هنوز نهایی نشده و تا زمانی که این توافقنامه به قرارداد تبدیل نشود، ابعاد آن معلوم نیست.
وی با اعلان اینکه جزئیات بیشتر این طرح در چارچوب قرارداد مشخص خواهد شد، اظهار داشت: ما فعلاً تفاهم کرده ایم که پروژه ای را در چارچوب سوپرکامپیوتر «سیمرغ» جلو ببریم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این ابررایانه بیشتر در حوزه مربوط به خدمات و وظایف وزارت ارتباطات ایجاد می شود، افزود: زمانی که بودجه این پروژه مشخص و ابلاغ شود، می توان اظهار داشت که توان محاسباتی این کامپیوتر چقدر خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه در وهله نخست باید رقم بودجه این پروژه ابلاغ شود، اظهار داشت: بدین سان مشخص است که امسال و یا سال های آینده چه میزان بودجه برای این پروژه در نظر گرفته خواهد شد و برمبنای آن، میزان و نوع تجهیزاتی که برای نصب و راه اندازی این سوپرکامپیوتر نیاز است، خریداری می شود.
معتمدی اظهار داشت: این پروژه مطابق با نیاز وزارت ارتباطات تعریف شده و مربوط به کاربردهای خدمات اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و اپلیکیشن ها و نرم افزارهای کاربردی خواهد بود. این در حالیست که برای مثال اگر ابررایانه ای برای نیازهای وزارت علوم طراحی شود، باید با دید مربوط به خدمات علمی و تحقیقاتی و متناسب با نیاز پژوهشگران، اساتید و دانشگاهیان باشد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه آنچه درخواست وزارت ارتباطات در این طرح است، طبیعتاً جنبه های تجاری قوی تری دارد، اضافه کرد: این پروژه نیازمند بیزینس پلن، بیزینس مدل و نیز مشارکت بخش غیردولتی است و خیلی از جنبه های آن در فاز نخست مشخص و تعریف خواهد شد.
وی با اعلان اینکه زمان بندی اجرای ابررایانه «سیمرغ» هنوز قطعی نشده و باید در قرارداد مشخص شود، اظهار داشت: دانشگاه امیرکبیر قوی ترین واحد دانشگاهی در کشور است که در حوزه ابررایانه فعالیت می کند. سال ۹۰ نیز در این دانشگاه بزرگترین ابررایانه کشور (ابررایانه ملی) به سفارش معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور طراحی و راه اندازی شد که تا به امروز هم سرویس می دهد.


منبع:

1399/03/10
23:44:41
5.0 / 5
2426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر