ثبت تصویری جذاب از یك خوشه ستاره ای

ثبت تصویری جذاب از یك خوشه ستاره ای

ستاره شناسان به تازگی موفق به ایجاد تصویری جدید از خوشه ستاره ای ˮG۲۸۶.۲۱+۰.۱۷ˮ شده اند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بیشتر ستارگان عظیم جهان از خوشه های ستاره ای عظیم بوجود آمده اند. این خوشه ها بلوک های ساختمانی کهکشان ها هستند، اما نحوه شکل گیری آنها از ابرهای مولکولی متراکم مبهم است. خوشه ستاره ای مجموعه ای از ستارگان است که با نیروی گرانشی دو جانبه به یکدیگر پیوسته اند. ستارگان هر خوشه، همزمان و از یک ابر غبار و گاز زاده شده اند و ازاین رو سن و ترکیب شان مشابه است، ولی نوع این ستارگان متفاوت می باشد چون جرم های متفاوتی دارند.
حالا ستاره شناسان تصویری خیره کننده را بوجود آورده اند که آتش بازی های آسمانی را در خوشه ستاره ای G۲۸۶.۲۱ + ۰.۱۷ که در منطقه شاه تخته یا کارینا(Carina) کهکشان ما واقع شده است و در حدود هشت هزار سال نوری فاصله دارد، نشان داده است. تصویر این خوشه هنگام انجام عمل شکل گیری به ثبت رسید.
ستاره شناسان یک موزائیک چند طول موجی ساخته شده از بیشتر از ۷۵۰ مشاهده رادیویی با آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما(Atacama Large Millimeter Array) معروف به آلما و ۹ تصویر مادون قرمز از تلسکوپ فضایی هابل را طی این مطالعه ایجاد کردند. این تلسکوپ حرکات گاز آشفته که به داخل خوشه می افتند و هسته های متراکم را می سازند و در نهایت به ایجاد ستارگان منجر می شود را مشاهده کرده است.
"یو چنگ"(Yu Cheng) از دانشگاه ویرجینیا اظهار داشت: این تصویر ستاره ها را در مراحل مختلف شکل گیری در این خوشه واحد نشان داده است. وضوح و حساسیت آلما در این تصویر خیره کننده از شکل گیری ستاره مشهود است. همراه با داده های تلسکوپ فضایی هابل، ما می توانیم قدرت مشاهدات چند طول موجی را برای افزایش درک خود از فرایندهای اساسی جهانی مشاهده نماییم.
منبع:

1399/04/15
17:34:30
5.0 / 5
2473
تگهای خبر: دانشگاه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر