هر فرد دارای امضای مغزی متفاوت می باشد

هر فرد دارای امضای مغزی متفاوت می باشد

تحقیقات دانشمندان علوم اعصاب نشان می دهند كه آنها می توانند هر یك از ما را با امضای منحصر به فرد مغزمان كه مانند یك اثر انگشت عصبی است، مشخص كنند. آنها كشف كرده اند كه افراد هنگام پردازش اطلاعات به علت امضای متفاوت مغز هر فرد با فرد دیگر تصمیم مختلفی اتخاذ می كنند و این امضای مغز است كه افراد را از یكدیگر متمایز می كند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از فوربز، پیش تر دانشمندان علوم اعصاب فکر می کردند فعالیت مغز هر شخص با شخص دیگر حدودا یکسان است اما دانشمندان دانشگاه ییل در مطالعات اخیر خود دریافتند که فعالیت مغز هر فرد دقیقاً مانند اثر انگشت هر فرد با دیگری فرق دارد و متفاوت می باشد. این اثر انگشت منحصر به فرد نشان دهنده خصوصیت های ذاتی و نحوه انتقال اطلاعات در مغز هر شخص است.
فرض کنید شما در حال انجام اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی هستید و آرامش دارید و به صورت خاص هیچ کاری انجام نمی دهید و مغز شما در حال استراحت است در این زمان شما در وضعیت "امضای مغز در حال استراحت" هستید. امضای شما در هنگام استراحت نشان دهنده عملکرد مغز شما طی کارهای دیگری مانند تصمیم گیری یا خواندن کتاب یا بازی با دقت ۹۹ درصد است.
آیا امکان دارد روزی بتوان از این روش برای پیشبینی بهترین زمان برای عملکرد کارمندان طی روز بهره برد یا حتی بتوان از آن برای تعیین موفقیت یک فرد در یک شغل و بهره وری آن استفاده نمود؟
در سال ۲۰۱۶، "ایدو تاور"( Ido Tavor) دانشمند دانشگاه آکسفورد و تیم تحقیقاتی وی آزمایشاتی که شامل اسکن مغزی هم بود بر روی ۹۸ فرد جوان سالم در هنگام انجام کارهای مختلف انجام دادند.
آنها روابط بین فعالیت مغز در حالت استراحت و نوسانات بوجود آمده در حالیکه افراد مشغول کارهای مختلفی همچون تصمیم گیری و خواندن و همینطور استراحت کردن بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها سپس تلاش کردند پروفایل های مربوط به کارهای مغزی شرکت کنندگان هر یک از کارها با بهره گیری از تنها اسکن حالت استراحت فرد پیشبینی کنند. این تیم تحقیقاتی نتیجه گرفتند که این نوسانات حاوی اطلاعات کافی برای پیشبینی چگونگی رفتار مغز هنگام انجام کاری خاص است. محققان گفتند که دانستن این تمایزات می تواند به درمان اختلالات عصبی کمک نماید. دانشمندان همینطور پیشبینی کردند که اسکن های مغزی در حالت استراحت سرانجام می توانند اطلاعاتی در مورد چگونگی تغییر مغز شما با افزایش سن یا هنگام بیماری روانی عرضه کنند.

زندگی نباتی
یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ توسط دکتر "آتنا دمرتزی"(Athena Demertzi) و تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه لی یژ در بلژیک انجام شد. طی آن محققان اسکن مغزی ۱۵۰ شرکت کننده را مورد بررسی قرار دادند بعضی از افراد سالم و برخی در حالت زندگی نباتی بودند و از این افراد اسکن اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی گرفته شده بود. دانشمندان امضاهای عصبی خاصی را کشف کردند که شرکت کنندگان را در یک طیف از هوشیاری تا ناخودآگاه متمایز می کرد. شرکت کنندگان بیدار و آگاه سالم امضای مغزی پیچیده بسیار فعال داشتند و بیماران در حالت زندگی نباتی دارای کمترین امضای پیچیده با اتصال عصبی کمتر بودند.
یافته های این مطالعه حاکی از آنست که این امضاهای متفاوت می توانند پزشکان را از حالات درونی بیمارانی که قادر به صحبت کردن نیستند آگاه سازند.

تشخیص بیماری "اسکیزوفرنی" با بررسی "امضای مغز"
به تازگی محققان "مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان" سوییس در مطالعه اخیر خود به بررسی "الگوهای فعالیت مغزی" در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی و خواهران و برادران آنها پرداختند و دریافتند که با بررسی "امضای مغز"(brain signature) می توان این بیماری را در افراد پیش از بروز علایم بالینی تشخیص داد. محققان طی این مطالعه فعالیت الکتریکی مغز بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را از راه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی غیرتهاجمی در حالت استراحت(EEG) برای چندین سال مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.
حالا مطالعات نشان داده است که در نوار مغزی ریزحالت(EEG microstates) افراد مبتلا به اسکیزوفرنی الگوهای غیرطبیعی مشاهده می شود. ریزحالت های نوارمغزی حالت هایی گذرا، دارای الگو و شبه پایدار یا الگوهای نوارمغزی هستند. ریزحالت های نوارمغزی که به آن "اتم های فکر"(atoms of thought) هم می گویند نمایانگر الگوهای مختصر فعالیت عصبی هستند. فعالیت ریزحالت های نوارمغزی به صورت کلی به چهار دسته(A، B، C وD) طبقه بندی تقسیم می شود.
هر دسته به الگوهای خاص فعالیت نوارمغزی در مناطق خاص مغز اشاره دارد. در مطالعه فراتحلیل سال ۲۰۱۶ محققان به مدت ۱۵ سال به مطالعه درباره ریزحالت های نوارمغزی و اسکیزوفرنی پرداخته بودند و دریافتند در مقایسه با افراد سالم، مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی زمان بسیار بیشتری را در دسته ریزحالت سی(C) و زمان بسیار کمتری در دسته ریزحالت دی(D) می گذراند.
تحقیقات جدید جهت بررسی اینکه آیا این ریزحالت های نوار مغزی غیرطبیعی می توانند در خواهر و برادران سالم بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده شود یا خیر انجام شده است. اسکیزوفرنی یک بیماری خاص چند ژنی(polygenic) است و این به آن معناست که این بیماری ناشی از یک نوع جهش ژنتیکی خاص نیست و خواهران و برادران مبتلایان به اسکیزوفرنی هم به احتمال زیاد در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند.
طی این مطالعه محققان آزمایشات نوارمغزی را بر روی ۱۰۱ فرد مبتلا به اسکیزوفرنی، ۴۳ خواهر و برادر تحت مراقبت و ۷۵ فرد بدون سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی انجام دادند. با تأیید تحقیقات قبلی، محققان این مطالعه همان ناهنجاری های ریزحالت دسته C و D را که قبلاً شناسایی شده بود در افراد اسکیزوفرنی مشاهده نمودند اما علاوه بر آن محققان این مطالعه همینطور ناهنجاری های ریزحالت دسته C و D را در خواهران و برادران افراد مبتلا به اسکیزوفرنی هم تشخیص دادند. محققان فرض می کنند که این یافته نشان میدهد ریزحالت های امضای مغزی دسته C و D می تواند بازتابی از حضور اجزای ژنتیکی تحت تاثیر بیماری اسکیزوفرنی باشد. شاید جالب ترین تفاوت های فعالیت ریزحالت نوار مغزی، بین افراد اسکیزوفرنی و خواهر و برادر آنها باشد. مغز خواهران و برادران سالم این افراد مدت زمان بیشتری از فعالیت ریزحالت را در دسته بی نشان می داد.
"جانیر راموس دا کروز"(Janir Ramos da Cruz) یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: افزایش فعالیت مغز در دسته B می تواند یک علامت خاص باشد به این معنا که فعالیت مغز در دسته B می تواند از این افراد در مقابل پیشبینی های ژنتیکی که به مبتلا شدن به بیماری اسکیزوفرنی منجر می شود، محافظت کند و این می تواند یک مکانیزم محافظت کننده باشد که از عدم تعادل در ریزحالت های دسته C و D جلوگیری می کند. در بیماران مبتلا به این بیماری ما شاهد فعالیت نامعمول ریزحالت های نوار مغزی در دسته C و D بودیم و این نشان میدهد که این ناهنجاری های ریزحالت نوارمغزی درست در ابتدای بیماری رخ می دهد. همه این یافته ها در نهایت حاکی از آنست که تجزیه و تحلیل ریزحالت های نوارمغزی امکان دارد راهی برای تشخیص نوین افراد در معرض خطر اسکیزوفرنی به پزشکان عرضه نماید.
با ادامه تحقیقات در زمینه امضای مغز دانشمندان می توانند درک بهتری از رفتارهایی مانند کمرویی در جامعه، اختلال اوتیسم به دست آورند و بعلاوه درک بهتری از احساسات انسانی و عصب شناسی خلقی کسب کنند. دانشمندان علوم اعصاب پیشبینی می کنند که امضای مغز در آینده به متخصصان در تشخیص و درمان طیف وسیعی از شرایط سلامت روحی و جسمی کمک خواهد نمود.
منبع:

1399/05/02
22:45:50
5.0 / 5
2198
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فعالیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر