بررسی عملكرد یك ژن در بروز و گسترش سرطان

بررسی عملكرد یك ژن در بروز و گسترش سرطان

مینی كامپیوتر: پژوهشگران آمریكایی اهتمام دارند با بررسی عملكرد یك ژن در بروز و گسترش سرطان، به درمان آن كمك كنند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، پژوهشگران "دانشگاه یوتا"(U of U) در آمریکا، پژوهش های جدیدی را روی موش ها آغاز نموده اند تا به بررسی خاصیت های مولکولی تومورهای ریه و پانکراس بپردازند. آنها در این پژوهش، به بررسی خاصیت های مولکولی پرداختند که از جهش در ژن موسوم به "NTRK1" ناشی می شوند.
ژن NTRK1، نقش مهمی در رشد سلول های عصب به خصوص سلول هایی که سیگنال درد، دما و لامسه را به مغز می رسانند، بر عهده دارد. این ژن قدرتمند هنگام بروز بعضی از سرطان ها، سیگنال هایی را به سلول ها می فرستد و با لطمه رساندن به آنها، گسترش می یابند.
پژوهشگران تصمیم گرفتند که در این پروژه، ارتباطات سلول به سلول را ارزیابی کنند. یکی از روش های مناسب برای این کار، مدلسازی سرطان انسان در موش ها است. پژوهشگران با بهره گیری از موش ها توانستند نحوه شکل گیری سرطان، رفتار آن به مرور زمان و اثر داروها بر آنرا ارزیابی کنند. پژوهشگران امیدوارند که این موش های دارای ژن NTRK1 بتوانند به یافتن درمان های موثر برای سرطان های ریه و پانکراس کمک کنند.
پژوهشگران در این بررسی، ترکیبات دارویی را ارزیابی کرده اند که می توانند از مقاومت دارویی موش ها پیشگیری کنند. آنها امیدوارند که این پژوهش آزمایشگاهی، به پیشرفت آزمایش های بالینی روی انسان و نهایتا بهبود گزینه های درمان سرطان منجر شود.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/16
22:57:20
5.0 / 5
1934
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر