استفاده از ردیاب چشم فروسرخ برای مطالعه رفتارهای نوزادان

استفاده از ردیاب چشم فروسرخ برای مطالعه رفتارهای نوزادان

پژوهشگران ˮموسسه علوم و فناوری پیشرفته بكمنˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند كه می توان از ردیاب چشم فرو سرخ جهت بررسی رفتارهای نوزادان استفاده نمود.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، مطالعه جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که چگونه می توان از فناوری فروسرخ برای اندازه گیری حافظه تشخیصی(recognition memory) و سایر موارد شناختی در نوزادان بهره برد.
این مطالعه نشان داد که می توان از فناوری ردیابی چشم برای ارزیابی رفتارهای کودک و بررسی عملکردهای شناختی خاص آنها استفاده نمود. بگفته پژوهشگران حرکات چشم برخی نوزادان به شکلی است که با بررسی آنها می توان به عملکرد آنها در یک کار شناختی خاص پی برد.
"آندره آگویار"(Andrea Aguiar) محقق این مطالعه اظهار داشت: بطور کلی پزشکان بعد از تولد نوزادان به تمام رفتارهای آنها به خصوص حرکات چشم آنها توجه می کنند اما در خیلی از موارد تشخیص رفتارهای نوزاد با بررسی سریع حرکات چشم و بدون ابزار خاصی امکان پذیر نیست اما با بهره گیری از ردیاب چشم فرو سرخ انجام این کار آسان تر می شود.
ایشان سپس اظهار داشت: برای انجام این کار ما طی این مطالعه نوزادان را در زمانی که در آغوش مادرانشان قرار داشتند مورد بررسی قرار دادیم سپس از مادران خواستیم که به سر نوزاد نگاه کنند و در همان هنگام که آنها به مادرانشان نگاه می کنند آنها هیچ کار خاصی انجام ندهند. سپس در همان حالت تصاویری را از چهره های کودکان ثبت کردیم و بعد از بزرگنمایی آنها را با بهره گیری از ردیاب چشم فروسرخ قرنیه چشم آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم.
سپس پژوهشگران تصاویری را به نوزادان نشان دادند و حرکات چشم آنها را بررسی کردند. هدف از انجام این مطالعه این بود که رفتارهای نوزادان همچون مدت نگاه کردن به یک شی مانند اشکال هندسی و یا چهره های انسان و مدت زمانی که سر خودرا ثابت نگه می دارند را با بهره گیری از ردیاب چشم مورد بررسی قرار دهند. بیش از ۳۰۰ کودک با بهره گیری از این تکنیک طی این مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانشمندان توانستند دریابند که نوزادان به چه میزان چشم خودرا ثابت نگه می دارند و یا چه مدت به یک شی خیره می مانند.
یافته های این مطالعه در مجله "Neurotoxicology and Teratology" منتشر گردید.1399/05/26
14:08:34
5.0 / 5
1774
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر