تغییرات ایمنی در كودكان مبتلا به یك سندرم در رابطه با كووید-۱۹

تغییرات ایمنی در كودكان مبتلا به یك سندرم در رابطه با كووید-۱۹

به گزارش مینی كامپیوتر پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی دریافتند كه سیستم ایمنی كودكان مبتلا به یك سندرم مرتبط به كووید-۱۹، تغییر می كند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "بیمارستان کودکان اولینا- لندن"(Evelina London Children's Hospital) و "دانشگاه کینگز لندن"(KCL) در بررسی جدیدی نشان داده اند که چگونه سیستم ایمنی بدن کودکان در یک بیماری نادر در رابطه با کووید-۱۹ معروف به "سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان"(PIMS-TS) تغییر می کند.
سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان، یک سندروم نادر است که طی همه گیری کووید-۱۹ در شمار کمی از کودکان ظاهر شده است. این سندرم، به التهاب شدید در رگ های خونی منجر می شود و می تواند به قلب هم صدمه برساند.
پژوهشگران در این پروژه، نمونه خون ۲۵ کودک مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم را مورد بررسی قرار دادند و آنها را با نمونه خون کودکان سالم مقایسه کردند. نتایج بررسی نشان داد که در مرحله حاد این بیماری، سطح سیتوکین بدن کودکان افزایش و سطح لنفوسیت ها کاسته می شود. پژوهشگران دریافتند که بعد از بهبودی کودکان، سیستم ایمنی آنها به تدریج به حالت عادی باز می گردد.
باآنکه تعداد کودکان این پژوهش کم بود اما این پژوهش، اولین شواهد را در مورد نقش سیستم ایمنی در این بیماری عرضه می دهد و شواهد مهمی هم برای پژوهش های آینده فراهم می آورد که درمان هایی را برای افراد مبتلا به این بیماری پیشنهاد می دهند.
اولین بیماران مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم، در اواسط ماه آوریل سالجاری بیمارستان کودکان اولینا-لندن درمان شدند. اولین گزارش ها نشان دادند که این بیماری، به "بیماری کاوازاکی"(Kawasaki disease) شباهت دارد که باعث التهاب رگ های خونی کودکان می شود اما این پژوهش جدید نشان داده است که سندرم التهابی مولتی سیستم، با روشی متفاوت از بیماری های دیگر بر بدن اثر می گذارد؛ بنابراین بعنوان یک سندروم جدید شناخته شده است.
هدف از این پژوهش که به سرپرستی دکتر "شانکار هاری"(Shankar-Hari)، پژوهشگر بخش ایمنی شناسی و علوم میکروبی دانشگاه کینگز لندن صورت گرفته، این است که تغییرات سیستم ایمنی که در بروز این بیماری تأثیر دارند، مشخص شوند.
شانکار هاری اظهار داشت: سندرم التهابی مولتی سیستم، یک سندرم جدید است. پژوهش ما، اولین توصیف را از تغییرات سیستم ایمنی کودکان مبتلا به نوع شدید این بیماری فراهم می آورد.
وی ادامه داد: کودکان از نظر بالینی نسبت به درمان هایی پاسخ می دهند که به تسکین سیستم ایمنی کمک می کنند. باآنکه شباهت هایی میان این بیماری و بیماری هایی مانند کاوازاکی وجود دارد اما تغییرات ایمنی و بالینی که ما مشاهده کرده ایم، یک بیماری متمایز را نشان می دهند.
این پژوهش، در مجله "Nature Medicine" به چاپ رسید.1399/05/29
22:28:20
5.0 / 5
1737
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر