توسط یك نوجوان آمریكایی رخ داد؛

رسوایی بی سابقه برای ویكی پدیا

رسوایی بی سابقه برای ویكی پدیا

مینی كامپیوتر: بااینكه ویكی پدیا بعنوان یك دائرةالمعارف آنلاین معتبر شناخته می شود، اما ایجاد 27 هزار مدخل غیرمعتبر در آن توسط یك نوجوان آمریكایی رسوایی بی سابقه ای به بار آورده است.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از انگجت، چند روز قبل یکی از کاربران شبکه اجتماعی رد ایت در بررسی های خود بر روی مداخل ویکی پدیا به زبان اسکاتس یا اسکاتی علیا که گویشی در جنوب و شرق اسکاتلند است، به این نتیجه رسید که ۲۷ هزار مدخل این زبان توسط یک نوجوان آمریکایی به وجود آمده که هیچ آشنایی با زبان مورد اشاره ندارد.
در اسکاتلند دو گویش از زبان انگلیسی رایج است که یکی از آنها به گیلیک معروف است و دیگری اسکاتس نام دارد. نوجوانی که ۲۷ هزار مطلب را به این زبان نوشته در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا زندگی می کند و حتی قادر نیست به این زبان صحبت کند، اما وی حالا ۴۹ درصد از کل مداخل موجود در ویکی پدیا به زبان اسکاتس را به تنهایی به وجود آورده است.
این نوجوان که با شناسه کاربری AmaryllisGardner در ویکی پدیا فعالیت می کند، تنها ۱۹ سال دارد و تا سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۲۰ هزار مدخل به این زبان به وجود آورده و ۲۰۰ هزار ویرایش نیز بر روی مداخل مورد اشاره انجام دهد. وی فعالیت خودرا دراین زمینه از سن ۱۲ سالگی آغاز نموده بود و خیلی از مطالب وی دارای غلط های نگارشی و املائی بوده اند. ظاهراً وی با استفاده از مترجم های آنلاین مطالب خودرا از انگلیسی به اسکاتس ترجمه می کرده است.
با توجه به اینکه مدخل مورد اشاره کاربران زیادی ندارد و افرادی که در جهان به این زبان صحبت می کنند به زحمت از صد هزار نفر فراتر می رود، موضوع تاکنون کشف نشده بود. هنوز معین نیست ویکی پدیا مطالب مورد اشاره را حذف می کند یا برای اصلاح آنها اقدام می کند.


منبع:

1399/06/08
15:03:47
5.0 / 5
1969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر