تشخیص آلزایمر با الگوریتم هوش مصنوعی

تشخیص آلزایمر با الگوریتم هوش مصنوعی

محققان پژوهشگاه فناوری استیونز با كشف تفاوت های ظریف در نحوه استفاده افراد مبتلا به آلزایمر از زبان، الگوریتمی از هوش مصنوعی را توسعه داده اند كه بدون احتیاج به اسكن گران قیمت یا آزمایش حضوری، آلزایمر را به درستی تشخیص دهد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا، این نرم افزار نه تنها می تواند با بیشتر از ۹۵ درصد دقت، آلزایمر را با هزینه ناچیز تشخیص دهد؛ بلکه می تواند نتیجه گیری خویش را توضیح دهد و این ترتیب به پزشکان اجازه دهد تا دقت تشخیص آنرا دو بار بررسی نمایند.
مدتهاست این نتیجه حاصل شده است که آلزایمر می تواند در استفاده از زبان افراد تاثیر بگذارد. افراد مبتلا به آلزایمر معمولاً اسم ها را با ضمایر جایگزین می کنند و امکان دارد از جملاتی طولانی برای گفتن غیر مستقیم احساسات خود استفاده کنند. برای مثال به جای اینکه بگویند من گرسنه ام می گویند: در معده ام احساس بدی را حس می کنم چون چیزی نخورده ام.
با طراحی سیستم هوش مصنوعی به سادگی این علایم قابل شناسایی و بررسی هستند. محققان طی این مطالعه قادر به تولید نرم افزاری شدند که نه تنها می تواند علایم شناخته شده آلزایمر را به صورت دقیق شناسایی کند، بلکه الگوهای زبانی ظریفی را که قبلاً نادیده گرفته شده بود هم شناسایی می کند.
این سیستم همینطور می تواند معیارهای جدیدی را که امکان دارد در آینده توسط سایر تیم های تحقیقاتی شناسایی شوند، در بر گیرد؛ ازاین رو با گذشت زمان دقیق تر می شود.
محققان این نرم افزار گفتند: ما سیستم خویش را بگونه ای شفاف و خوب طراحی کردیم و اگر محققان دیگر نشانگرهای جدید آلزایمر را شناسایی کنند، ما می توانیم به آسانی آنها را در ساختار سیستم خود اضافه نماییم تا نتایج بهتری هم بدست آوریم.
منبع:

1399/06/09
12:12:55
5.0 / 5
1975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر