راهبردی برای كنترل اپیدمی كرونا

راهبردی برای كنترل اپیدمی كرونا

به گزارش مینی كامپیوتر بوشهر از آغاز شروع پاندمی كروناویروس، بخشی از اقدامات كنترلی اصلی كه سازمان بهداشت جهانی به صورت مداوم بر آنها تاكید می كند دوری از سه موقعیت خطرناك یا ۳Cs شامل فضاهای سربسته، مكان های شلوغ و پرازدحام و شرایط منجر به تماس نزدیك با دیگران (closed spaces، crowded places، close contact setting) است.


آنچه در این یادداشت می خوانید توسط دکتر سعید کشمیری، دبیر ستاد مبارزه با کرونای استان بوشهر، دکتر نیلوفر معتمد، مدیرگروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و دکتر گیسو حاتمی دبیر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نوشته شده است؛
در زبان فارسی می توان توجه به دوری از این سه موقعیت خطرناک در ابتدای هفته و آغاز کار و فعالیت را راهبردی برای کنترل اپیدمی کرونا دانست. توجه به پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توسط افراد، خانواده ها و جوامع نقش بسیار مهمی در کنترل اپیدمی کووید-۱۹ خواهد داشت.
برای مثال حضور در جاهای سربسته، شلوغ و بدون تهویه مانند بانک ها، دفاتر پیشخوان، دفاتر اسناد رسمی و محضرهای ازدواج، شهرداری ها و به خصوص اداراتی که کلیه خدمات خویش را در یک فضای یکپارچه با حضور تعداد زیاد کارکنان و رجوع کنندگان انجام می دهند؛ مانند ادارات در رابطه با امور تعویض پلاک خودرو، ثبت نام خودرو و... از مصادیق واضح موقعیت های خطرناک مورد نظر سازمان جهانی بهداشت است.
پرواضح است که نمی توان افراد را به صورت مطلق از حضور در این مکان ها بر حذر داشت و رجوع اغلب شهروندان به این مکان ها بر حسب لزوم است؛ بعلاوه کارکنان این ادارات و شرکت ها خود از گروه های اصلی در معرض خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ محسوب می شوند.
اگرچه در حالت ایده آل تنها راه دوری از این موقعیت های خطرناک به حداقل رساندن رفتن به این مراکز و ادارات است و سفارش می شود که در صورت رجوع ضروری، مواردی همچون استفاده از ماسک به صورت صحیح، استفاده از خودکار شخصی، رعایت فاصله حداقل یک متری با دیگران، به حداقل رساندن تماس مستقیم دست با سطوح و ضدعفونی کردن یا شستشوی دست با آب و صابون بعد از ترک مکان رعایت شود، اما بدیهی است که با رعایت همه این موارد هم احتمال انتقال وجود دارد و انجام چنین اقداماتی از جانب مردم، به تنهایی سبب شکسته شدن اجزای این موقعیت های خطرناک نخواهد شد.
در واقع ادارات، سازمان ها و شرکت ها کارگردانان اصلی شکستن اجزای این موقعیت های خطرناک هستند؛ عرضه خدمات به صورت غیرحضوری و بر بستر خدمات الکترونیک تا حد امکان، نوبت دهی و کنترل ورود و خروج تعداد افرادی که به صورت همزمان رجوع و در اماکن سربسته حضور می یابند و علامت گذاری مکان های ایستادن افراد، بهبود تهویه با اقدامات اساسی در بلند مدت و اقدامات بدون هزینه ای مانند اجبار به بازبودن درب ها و پنجره ها در کوتاه مدت می تواند شلوغی، نزدیکی و حتی سربسته بودن را تا حد زیادی کم کند و ما را بر این موقعیت های خطرناک پیروز گرداند.
البته فراموش نکنیم که این موقعیت های خطرناک فقط در رفتن به ادارات و شرکت ها نمود نمی یابد. دورهمی های خانوادگی و دوستانه از قبیل مهمانی، مراسم جشن، عزاداری و ترحیم و مسابقات ورزشی هم از مصادیق واضح این موقعیت ها هستند. به حداقل رساندن حضور در این دورهمی ها از جانب مدعوین، مهمترین اقدام برای دوری از این موقعیت های خطرناک می باشد. در غیر این صورت، تفکر در مورد نحوه شکستن اجزای این موقعیت ها پیش از برگزاری مراسم توسط میزبان بسیار مهم می باشد. مواردی مانند به حداقل رساندن تعداد میهمانان (کاهش شلوغی و ازدحام)، رعایت تهویه مکان سربسته با باز گذاشتن درب ها و پنجره ها (تعدیل سربسته بودن محیط) و مشخص کردن مکان قرارگرفتن افراد (جلوگیری از تماس نزدیک) و کوتاه کردن زمان دورهمی راهبردهای مهمی برای شکستن اجزای این موقعیت های خطرناک می باشد.
همه می دانیم که زمان آخر این پاندمی در آینده خیلی نزدیک نخواهد بود و استفاده از راهبردهای پیشگیرانه مهمترین سلاح افراد و جوامع برای کنترل آن است.
1399/06/14
15:21:40
5.0 / 5
1607
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر