دبیر شورای عالی فضای مجازی:

به دنبال گوگل ملی هستیم

به دنبال گوگل ملی هستیم

به گزارش مینی كامپیوتر فیروزآبادی اظهار داشت: در ارائه خدمات پایه شبكه ملی اطلاعات به دنبال ساخت از شروع خدمات نیستیم بلكه به دنبال بومی سازی هستیم. به طورمثال نمی خواهیم گوگل بسازیم بلكه به دنبال گوگل ملی هستیم.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مراسم افتتاح دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات که ظهر امروز (یکشنبه) در بومهن تهران با نام سردار شهید سلیمانی افتتاح شد، اظهار داشت: مدل اقتصادی مناسبی در لحظه آغاز به کار پیام رسان ها، موتور جستجو و ایمیل بعنوان خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و به صورتی بومی سازی این خدمات در کشور اقتصادی نیست.
وی افزود: بنا بر این راه اندازی دیتاسنتر بعنوان زیرساخت اصلی ارائه این خدمات می تواند کمک بزرگی به تقویت این بخش کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: ما در بومی سازی خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات به دنبال ساخت خدمات از ابتدا نیستیم. برای مثال در بحث موتور جستجو ما به دنبال ساخت گوگل نیستیم بلکه با بومی سازی می خواهیم گوگل ملی داشته باشیم تا نقاطی که روی ما بسته شده و حدود ۷۰ سرویس می شود را پر نماییم و به کاربران خدمات ارائه دهیم.
فیروزآبادی بیان کرد: ما می خواهیم بخش مهمی از استقلال در فضای مجازی را برای خودمان داشته باشیم. در پیام رسان ها نیز باید بتوانیم مسیر خودکفایی نیازهای مردم را در داخل کشور داشته باشیم. در کنار آن می توانیم از مزایای خارجی ها هم استفاده نمائیم.
به گفته وی، همانطور که کشورهایی مانند چین و کره جنوبی نیز این مدل را پیاده سازی کرده اند، ما نیز باید پلتفرمی داشته باشیم که خدمات عمومی و کاربردی را روی پیام رسان های بومی به مردم عرضه نماید.
دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: پشتیبانی از سه پیام رسان تا رسیدن به ظرفیت پنج میلیون کاربر را در دستور کار قرار دادیم و از وزارت ارتباطات بعنوان مجری پروژه شبکه ملی اطلاعات خواسته ایم که از پیام رسان های بومی و سایر خدمات دهندگان پایه شبکه ملی حمایت کند.
فیروزآبادی افزود: راه اندازی دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات که از دیتاسنترهای های تک شمرده می شود، به صورتی حمایتگر کسانی خواهد بود که قصد دارند خدمات پایه عمومی و پرکاربرد داشته باشند. این مرکز نباید تنها یک مرکز هاستینگ باشد چونکه می تواند پیشران تمامی اپلیکیشن ها و پلت فرم ها قرار گیرد.
وی اظهار داشت: این توان در وزارت ارتباطات وجود دارد تا این ظرفیت را برای ساماندهی، مدیریت و خلق خدمات برای توسعه کسب و کارها فراهم آورد البته این مطالبه مرکز ملی فضای مجازی نیست و یک مطالبه دوستانه است چونکه ما انتظار داریم برای ورود بخش خصوصی به بومی سازی خدمات پایه در شبکه ملی اطلاعات انگیزه ایجاد شود.


منبع:

1399/06/16
22:43:59
5.0 / 5
1730
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر