بانك مركزی اعلام كرد:

آگهی نسبت به افزایش درگاههای پرداخت جعلی

آگهی نسبت به افزایش درگاههای پرداخت جعلی

مینی كامپیوتر: بانك مركزی از مردم خواست تا ضمن توجه به اعتبار درگاههای مورد استفاده در فضای مجازی، از رمز دوم پویا كه توسط بانك ها و موسسات اعتباری ارائه می شود، استفاده نمایند.به گزارش مینی كامپیوتر به نقل از مهر، بانك مركزی در اطلاعیه ای اعلام نمود: با عنایت به افزایش تعداد سایت های جعلی در فضای پرداخت كشور، بانك مركزی از دارندگان كارت های بانكی درخواست می نماید هنگام انجام عملیات بانكی و خرید در فضای مجازی، توجه و دقت لازم را به عمل آورده و از ورود و افشای اطلاعات كارت خود در سایت های نامعتبر و مشكوك خودداری نمایند.
در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع هم میهنان گرامی می رساند این بانك در امتداد صیانت و محافظت از دارایی مشتریان و به منظور مقابله با سایت های جعلی و جلوگیری از فیشینگ درگاه های پرداخت همواره مبادرت به شناسایی درگاه های تقلبی و پیگیری جهت مسدودسازی و غیرفعال شدن این درگاه ها می نماید. در واقع، درگاه های جعلی پرداخت یا فیشینگ توسط مجرمان سایبری به منظور سرقت اطلاعات كارت مردم، طراحی شده و در اینترنت بارگذاری می شوند. در این میان، با عنایت به اینكه اطلاعات كارت (شماره كارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و كد CVV۲ ) برای انجام تراكنش های كارتی اینترنتی مانند خرید و انتقال وجه كارت به كارت استفاده می شود، مجرمان همواره اهتمام در سرقت این اطلاعات با فریب مردم بوسیله صفحات فیشینگ را دارند.
بانك مركزی با همكاری بانك ها و موسسات اعتباری و شركت های ارائه دهنده خدمات پرداخت، اقدامات پیشگیرانه مختلفی برای حفاظت از دارایی شهروندان در مقابل این نوع كلاهبرداری ها به انجام رسانده اند كه از آن جمله می توان به تجمیع درگاه های پرداخت معتبر ذیل دامنه شاپرك ( https: //shaparak.ir)، به كارگیری گواهی های امنیتی معتبر، ارائه رمز دوم پویا به مشتریان و رصد و پایش مستمر درگاه های پرداخت در فضای مجازی اشاره نمود.
به موازات اقدامات پیشگیرانه فوق، این بانك با همكاری بانك ها و موسسات اعتباری، شركت های ارائه دهنده خدمات پرداخت و شركت های تابعه خود با رصد شبكه های اجتماعی و بهره گیری از قابلیت های مراكز رصد و پایش درگاه های شبكه پرداخت كشور و نیز تعامل با نهادهایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مركز ماهر مبادرت به مسدود سازی تعداد زیادی سایت جعلی نموده است.
در اختتام از مشتریان بانك ها و موسسات اعتباری كه مبادرت به انجام تراكنش های اینترنتی می نماید درخواست می شود ضمن توجه به اعتبار درگاه های مورد استفاده در فضای مجازی از رمز دوم پویا كه توسط بانك ها و موسسات اعتباری ارائه می شود استفاده نمایند. امید است اقدامات انجام شده در كنار ارتقاء آگاهی عموم مشتریان بانك ها موجبات كاهش اقدامات مجرمانه در فضای مجازی را فراهم آورد.


منبع:

1398/07/14
23:06:24
5.0 / 5
4343
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر