شناسایی گازهای سمی با كمك یك سنسور پلاتینی

شناسایی گازهای سمی با كمك یك سنسور پلاتینی

پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود تلاش كردند تا با استفاده از لایه نازكی از پلاتین، یك سنسور شیمیایی عرضه كنند كه گازهای سمی را شناسایی می كند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران "دانشگاه چالمرز"(Chalmers University of Technology) سوئد در بررسی جدیدی توانستند امکان ارائه یک پلاتین نازک به ضخامت یک اتم را جهت استفاده بعنوان یک سنسور شیمیایی فراهم آورند.
"کیانگ هو کیم"(Kyung Ho Kim)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما کوشیدیم لایه ای فلزی به ضخامت یک اتم ابداع نماییم که ماده جدیدی باشد. ما دریافتیم که این فلز با ضخامت یک اتم، حساسیت فوق العاده ای نسبت به محیط شیمیایی دارد. هنگامی که این ماده در تعامل با گازها قرار می گیرد، مقاومت الکتریکی آن به صورت قابل توجهی تغییر می کند.
ماهیت این پژوهش، توسعه مواد دوبعدی فراتر از گرافین است.
"ساموئل لارا آویلا"(Samuel Lara Avila)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید پلاتین نازک برای تشخیص فوق العاده حساس و سریع مواد شیمیایی مفید باشد. ما در این پژوهش، پلاتین را به صورت جامع مورد بررسی قرار دادیم اما فلزات دیگری مانند پلاتین هم وجود دارند که نتایج مشابهی را ارائه می دهند.
پژوهشگران از قابلیت این پلاتین نازک استفاده کردند تا گازهای سمی را شناسایی کنند.
"جنز اریکسون"(Jens Eriksson)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این روش جدید که استفاده از فلزات نازک را شامل می شود، جهت بررسی کیفیت هوا در آینده، بسیار امیدوارکننده است.
این پژوهش، در مجله "Advanced Material Interfaces" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/26
14:01:39
5.0 / 5
1785
تگهای خبر: دانشگاه , سنسور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر