دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در كووید-۱۹ شدید

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در كووید-۱۹ شدید

پژوهشگران ˮدانشگاه مالاگاˮ(University of Malaga) و ˮمركز نانوپزشكی و زیست فناوری اندلسˮ(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند از یك دارو می توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید كووید-19 استفاده نمود.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، بگفته پژوهشگران، داروی یاد شده "اسید فنیل بوتیریک-۴" نام دارد و می تواند از عواقب حاصل از کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ جلوگیری کرده و یا آنها را کم کند.
مطالعه مذکور که به رهبری "ایوان دوران"(Iván Durán) و "فابیانا کوکاسی"(Fabiana Csukasi) انجام شده نشان داده که چگونه استفاده از "اسید فنیل بوتیریک-۴"(۴-PBA) می تواند به تعدیل پاسخ التهابی تولید شده توسط موارد شدید کووید-۱۹ کمک نماید.
روند التهابی شناسایی شده در موارد شدید کووید-۱۹ موجب آزاد شدن کنترل نشده و بیش از اندازه "سیتوکین ها" (cytokines)(مولکول هایی که وظیفه سازماندهی دفاع بدن را دارند) می شود که حتی می تواند موجب نفوذ پذیری عروق و نارسایی چند ارگانیک شود. کنترل این "طوفان سیتوکین"(cytokine storm) بوسیله سلول های آلوده که آنها را کنترل می کنند، دقیقاً همان چیزی است که پژوهشگران این مطالعه آنرا پیشنهاد کرده اند.
دوران، محقق این مطالعه اظهار داشت: هنگامیکه سلول ها توسط عفونت تحت استرس/فشار قرار می گیرند، آنها سیتوکین ها را احضار می کنند و هرچه فشار بیشتری بر روی آنها وارد شود، استقامت آنها بیشتر می شود و سبب ایجاد التهاب های کنترل نشده می گردد. بدین سبب یک درمان ممکن برای کووید-۱۹ کاهش فشار وارده بر سلول ها است.

According to the researcher، repurposing the 4-PBA anti-stress drug، approved for clinical use against other diseases and، hence، easy to apply clinically، could modulate such cellular stress، which is also present in pathologies like diabetes، aging or carcinogenesis، which، in turn، are classified as risk factors for COVID-19.
بنابر گفته پژوهشگران، داروی پیشنهاد شده ضد فشار/استرس "اسید فنیل بوتیریک-۴" جهت استفاده بالینی مقابل بیماری های دیگر تایید شده است و بدین سبب می توان به آسانی از آن برای کاهش استرس سلولی که در لطمه هایی مانند دیابت، پیری و سرطان زایی استفاده نمود، جز عوامل خطر برای کووید-۱۹ طبقه بندی می شوند.
نتایج اولیه این مطالعه که بر روی مدلهای حیوانی انجام شده است نشان داده که داروی "اسید فنیل بوتیریک-۴" مرگ و میر حاصل از نارسایی تنفسی ناشی از استرس سلولی را کاملا مهار می کند.
"اتصال دهنده پروتئین ایمونوگلوبولین"(BiP) نشانگر خونی استرس بعنوان شاخصی از شرایط استرس سلولی، احتمالاً در بیماران مبتلا بررسی و اندازه گیری می شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Cytokine and Growth Factors Review "منتشر شد.1399/07/02
09:52:10
5.0 / 5
1474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر