اهمیت پنجره های فرصت فناورانه؛

كتاب راز جهش اقتصادی منتشر گردید

كتاب راز جهش اقتصادی منتشر گردید

كتاب راز جهش اقتصادی به ترجمه معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی منتشر گردید.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، کتاب «راز جهش اقتصادی»، نوشته پروفسور «کئون لی» و به ترجمه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی منتشر گردید.
در کتاب «راز جهش اقتصادی»، پروفسور «کئون لی» سردبیر مشهور ژورنال پیشگام Research Policy، به عرضه یک نظریه عمیق و مبتنی بر شواهد فراوان در مورد چگونگی جهش اقتصادی (هم پایی اقتصادیِ) کشورهای در حال توسعه پرداخته است.
بر مبنای این تئوری، فرایند جهشِ اقتصادیِ یک کشور در حال توسعه و هم پا شدنش با کشورهای پیشرفته، مستلزم رهبری همزمان سه پارادوکس ذاتی زیر است:
۱-برای شبیه شدن با دیگران (دستیابی به درآمد سرانه مشابه با کشورهای پیشرفته)، باید متفاوت (نوآور) بود.
۲-در فرایند جهشِ اقتصادی، مسیرهای میانبر، از مسیرهای مستقیمِ صاف سریع تر عمل می کنند؛ چونکه مسیرهای مستقیم موجود، بسیار پرترافیک، مملو از رقابت شدید، و حتی همراه با ایجاد موانع ورود جدی از جانب کشورهای پیشرفته اند.
۳-عبور از هژمونی کشورهای پیشرفته، به خصوص وقتی که این کشورها همه نردبان هایی که خودشان از راه بالارفتن از آن به درآمد بالا دست یافته اند را پشت سر خود خراب کرده اند، نیازمند یک پرواز با بالن از راه کشف پنجره های فرصت (فناورانه-نهادی) است.
در تبیین سه پارادوکس فوق، پروفسور لی در کتاب پیش رو به توضیح مفاهیم مهمی نظیر «اهمیت یا عدم اهمیت نهادها»، «میزان اهمیت نوآوری بخش بنگاه در مقابل تحقیقات بخش علم»، «چگونگی ایجاد توانمندی تحقیق وتوسعه در بنگاه ها»، «نقش بنگاه های بزرگ به خصوص گروه بنگاه ها»، «چگونگی اتصال به زنجیره های ارزش جهانی»، «اهمیت پنجره های فرصت فناورانه-نهادی»، و مفاهیم مهم دیگر می پردازد.


منبع:

1399/07/12
13:33:44
5.0 / 5
1309
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر