عملكرد موفقیت آمیز واكسن كرونای شركت مدرنا

عملكرد موفقیت آمیز واكسن كرونای شركت مدرنا

به گزارش مینی كامپیوتر ۱۹ˮ شركت ˮمُدرناˮ بعد از تزریق در بدن بزرگسالان پاسخ ایمنی قوی بوجود آورده و هیچ گونه عارضه جانبی جدی نداشته است.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از د پرینت، این واکسن که "mRNA-۱۲۷۳" نام دارد توسط شرکت مُدرنا با کمک موسسه ملی بهداشت دولت ایالات متحده در حال تولید است. در این مطالعه کوچک ۴۰ فرد بزرگسال بالای ۵۶ سال شرکت کردند. فاز ۱ این مطالعه تحقیقاتی نشان داد که واکسن کووید-۱۹ که توسط شرکت داروسازی مدرنا، مستقر در ایالات متحده ساخته شده است، بدون اینکه عوارض جانبی جدی ایجاد کند، یک واکنش ایمنی قوی در بدن بزرگسالان بوجود می آورد.
محققان این مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه اموری و دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند انتخاب شده اند. مدرنا به تهیه پروتکل مطالعه کمک کرده و واکسن را تهیه کرده است، اما نقشی در تأمین بودجه نداشته است. موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی به عنوان حامی مالی و تصمیم گیرنده در زمینه طراحی و اجرای مطالعه فعالیت داشت. طبق نتایج این مطالعه این واکسن در بزرگسالان مسن مقادیر بالایی از آنتی بادی های متصل کننده و خنثی کننده را تولید می کند. آنتی بادی های خنثی کننده از تعامل ذرات عفونی با سلول های میزبان جلوگیری می کنند در حالیکه آنتی بادی های متصل می توانند به ویروس کرونا متصل شوند اما لزوما به آن حمله نمی کنند.
این مطالعه تصریح کرد که آزمایش واکسن بر روی شرکت کنندگان مسن از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد چونکه این افراد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به نوع وخیم کووید-۱۹ قرار دارند و احتمال مرگ آنها در اثر مبتلا شدن بالاتر است.
شرکت کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شدند. گروه های سنی بین ۵۶ تا ۷۰ سال و کسانی که ۷۱ سال به بالا داشتند. هر دو گروه دو دوز ۲۵ میکروگرم یا ۱۰۰ میکروگرم واکسن، با فاصله ۲۸ روز دریافت نمودند. واکسن در شرکت کنندگان هر دو گروه واکنش های آنتی بادی اتصال و خنثی تولید کرد اما پاسخ آنتی بادی و سلول تی در گروهی که دوز ۱۰۰ میکروگرم دریافت کرده بودند، بیشتر از پاسخ افرادی بود که ۲۵ میکروگرم دریافت کرده بودند.
بعضی از شرکت کنندگان بعد از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیف تا متوسط مانند خستگی، لرز، سردرد، میالژی(درد عضلانی) و درد در محل تزریق را تجربه کردند.
محققان این مطالعه گفتند: چنین عوارض جانبی وابسته به دوز دریافتی بوده و بعد از تزریق دوم بیشتر مشاهده شده است.
به یکی از شرکت کنندگان در گروه سنی ۵۶-۷۰ سال دوز دوم واکسن تزریق نشد چونکه در بافت نزدیک ناخن گرفتار عفونت شد. اما طبق نتایج هیچ گونه عارضه جانبی جدی گزارش نشده است.
منبع:

1399/07/14
22:52:52
5.0 / 5
1340
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر