گزارش رگولاتوری از ۶ ماهه اول ۹۹؛

تعداد مشتركان اینترنت ثابت به تفكیك سرعت

تعداد مشتركان اینترنت ثابت به تفكیك سرعت

مطابق گزارش وضعیت كیفیت اینترنت ثابت در ایران كه توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات انتشار یافته است، نزدیك به نیمی از كاربران ایرانی با سرعت 2 تا 10 مگابیت در ثانیه به اینترنت وصل می شوند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، گزارش کیفیت اینترنت در ایران که اخیرا توسط رگولاتوری انتشار یافته است، وضعیت دسترسی کاربران به اینترنت ثابت و همراه را در شش ماهه اول سال ۹۹ مورد ارزیابی قرار داده است. رگولاتوری هدف از انتشار این گزارش را شفاف سازی وضعیت کیفیت اپراتورها، حفاظت از حقوق مصرف کننده، بهبود رقابت و ایجاد امکان حق انتخاب برای مشترکان بعد از بررسی و مقایسه هر یک از اپراتورها اعلام نموده است. وضعیت دسترسی کاربران به اینترنت در ایران بر اساس ۲ پارامتر QoS (کیفیت بر اساس سنجش سرویس) و QoE (کیفیت برمبنای تجربه مشتری) و ۶ شاخص همچون تفاوت زمانی بسته اطلاعاتی از لحظه ارسال در شبکه تا رسیدن به مقصد (jitter)، تعیین مدت زمان تاخیر (RTT)، میانگین از دست رفتن بسته های دیتا (PLR)، سنجش کیفیت آپلود و دانلود (FTP)، مدت زمان ارسال درخواست به سمت سرور (DNS) و میزان اطلاعات دریافت شده در هر ثانیه در وب (Web) به دست آمده است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای اندازه گیری کیفیت اینترنت در استان های مختلف کشور ۶۷۰۰ سنجه نصب کرده است. رصد سامانه های نظارتی از ارائه خدمات اینترنت ثابت نشان میدهد که بیش از ۴۴ درصد کاربران ایرانی، اینترنتی با سرعت ۲ تا ۱۰ مگابیت برثانیه را تجربه می کنند. مطابق این گزارش الان ۹ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر در ایران مشترک اینترنت ثابت هستند و این فناوری در ۶ ماه اول امسال ۴۷۰ هزار مشترک جدید را جذب کرده است. این درحالی است که تعداد مشترکان پهن باند سیار در ایران حدود ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار است و در ۶ ماه اول امسال نزدیک به ۷.۵ میلیون مشترک به تعداد مشترکان اینترنت موبایل افزوده شده اند.
براین اساس تا اختتام شهریور ۹۹ ضریب نفوذ اینترنت سیار (اینترنت موبایل) به ۹۱.۷ درصد رسیده و ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور به ۱۱.۲۸ درصد برآورد می شود. این رقم در سال ۹۸ برای اینترنت سیار ۸۳.۰۵ درصد و برای اینترنت ثابت ۱۰.۹۵ درصد بوده است. بدین سان در ۶ ماهه اول امسال ضریب نفوذ اینترنت موبایل ۸ درصد و ضریب نفوذ اینترنت ثابت کمتر از یک درصد رشد کرده است.
این گزارش بر اساس بررسی وضعیت ارائه فناوری های ADSL، TDLTE، WIFI و FTTX در حوزه اینترنت ثابت و نسل های ۲G، ۳G و ۴G در حوزه موبایل توسط ۱۴ اپراتور فعال در کشور به دست آمده است. رصد سامانه های نظارتی از ارائه این خدمات حاکی از آنست که الان ۷ میلیون و ۷۴۹ هزار نفر در کشور مشترک اینترنت ADSL هستند. ۵۵ میلیون و ۵۸۱ هزار نفر برای اتصال از ۴G استفاده می کنند؛ ۲۰ میلیون و ۹۵۰ هزار نفر مشترک ۳G هستند و فناوری TDLTE اتصال یک میلیون و ۲۹۷ هزار نفر و FTTX اتصال ۱۱۸ هزار و ۲۰۴ مشترک را رقم زده است.
گزارش رگولاتوری در زمینه تعداد مشترکان ارتباطات پهن باند ثابت به تفکیک کاربران خانگی و تجاری نیز نشان میدهد که سهم مشترکان تجاری از ADSL بمراتب کمتر از مشترکان خانگی است. به نحوی که بیش از ۷ میلیون نفر مشترک اینترنت خانگی ADSL و حدود ۶۸۰ هزار نفر مشترک تجاری این فناوری هستند. در همین حال ۱۱۶ هزار نفر مشترک خانگی FTTX و ۲ هزار نفر مشترک تجاری FTTX هستند. در حوزه TDLTE نیز ۹۲۳ هزار مشترک خانگی و ۳۷۴ هزار مشترک تجاری به ثبت رسیده است.
نمودار تعداد مشترکان ارتباطات پهن باند ثابت به تفکیک سرعت، فناوری و اپراتور نشان میدهد که ۳میلیون ADSL با سرعتی کمتر از ۲ مگابیت به اینترنت متصل می شوند. بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک، سرعت ۲ تا ۱۰ مگابیت را استفاده می نمایند. در همین حال کمتر از یک میلیون نفر، مشترک اینترنت ۱۰ تا ۲۰ مگابیتی هستند. ۶ هزار مشترک اینترنتی با سرعت ۲۰ تا ۳۰ مگابیت دارند و ۱۱۷ هزار مشترک نیز سرعتی بالاتر از ۳۰ مگابیت را تجربه می کنند. حدود ۳۰۰ هزار مشترک TDLTE نیز دارای سرعت ۲ تا ۱۰ مگابیت هستند و ۹۷۸ هزار مشترک TDLTE نیز با سرعت ۲۰ تا ۳۰ مگابیت به اینترنت متصل می شوند.
براین اساس نمودار درصد مشترکان پهن باند ثابت برمبنای سرعت نشان میدهد که ۴۴ درصد کاربران اینترنت ثابت در کشور با سرعت حدود ۲ تا ۱۰ مگابیت به اینترنت متصل می شوند. ۳۰ درصد کاربران همچنان سرعتی کمتر از ۲ مگابیت دارند. در این میان سرعت اینترنت ۱۰ تا ۲۰ مگابیتی برای ۱۱ درصد کاربران به ثبت رسیده است.
حجم تعداد اشتراک پهن باند ثابت و سیار بر حسب تفکیک تکنولوژی مطابق نمودار زیر است.


1399/08/23
12:46:57
5.0 / 5
1175
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر