پاسخ به برخی سوالات درباره واكسن كووید-۱۹

حتی افرادی كه واكسینه شده اند باید ماسك بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند

حتی افرادی كه واكسینه شده اند باید ماسك بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند

به گزارش مینی كامپیوتر تابحال چندین شركت توسعه دهنده واكسن ویروس كرونا از عملكرد مثبت واكسن شان در پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری كووید-۱۹ اطلاع داده اند ما هنوز هیچ تاییدیه ای در خصوص استفاده از آنها در ایالات متحده یا اروپا صادر نشده است.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از یورونیوز، روسیه در ماه آگوست اعلام نمود که واکسن"Sputnik V" ساخت کشورش جهت استفاده تأیید شده است اما این خبر با واکنش های منفی دانشمندان روبرو شد چون که انها معتقد بودند صدور این تاییدیه بسیار زود است چون که هنوز روی تعداد زیادی از افراد آزمایش نشده است. در ماه نوامبر دو شرکت فایزر و مدرنا اعلام نمودند که واکسن های آنها به ترتیب ۹۰ درصد و ۹۴.۵ درصد موثر هستند که خوشبختانه این خبر توسط کارشناسان امیدوار کننده توصیف شد گرچه هنوز هم سوالاتی درباره آنها در ذهن مردم نقش بربسته است و یکی از آن سوالات این است که آیا این واکسن ها در پیشگیری از انتقال عفونت از فردی به فرد دیگر هم موثر هستند و اینکه بعد از زدن واکسن تا چه مدت افراد ایمن هستند.
"مایکل مینا"(Michael Mina) استاد دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در اینباره اظهار داشت: امکان دارد بدن یک واکنش ایمنی زودهنگام بعد از زدن واکسن ایجاد نماید که این مورد دائمی نیست. وی اظهار داشت: امکان دارد بدن در حال ساخت آنتی بادی هایی باشد که بعداً از بین خواهند رفت. نتایج کارایی واکسن ها نشان داد که این واکسن ها پروتئین مناسب را مورد هدف قرار می دهند و بسیاری گفته اند که اثربخشی بالا نشان دهنده این امر است که واکسن ها می توانند با ویروس مقابله کنند.
دکتر "باری بلوم"(Barry Bloom) رئیس سابق دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد اظهار داشت: هرچه بدن افراد پادتن بیشتری تولید نماید تأثیر واکسن هم بهتر خواهد بود.
"جوز وزگز بولاند"(Jose Vazquez-Boland) از بخش یماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه ادینبرو اظهار داشت: ما باید فرض نماییم که این آزمایشات بالینی در شرایط مطلوب انجام شده اند و هنگامی که واکسن ها در سطح گسترده مورد استفاده قرار گیرند امکان دارد نتایج داده متفاوت باشد و پایین تر از حد انجام شده در آزمایشات باشند.
نخستین واکسن کووید-۱۹ چه زمانی وارد اروپا خواهد شد؟
"استلا کریاکیدز"(Stella Kyriakides) عضو هیئت بهداشت اتحادیه اروپا اظهار داشت: اگر همه چیز خوب پیش رود و مجوزهایی توسط آژانس داروهای اروپایی صادر گردد احیانا اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل سال ۲۰۲۱ واکسن در دسترس باشد.
"آندره آمون"(Andrea Ammon) رئیس مرکز کنترل بیماری های اروپا هم جدول زمانی مشابهی را عرضه داد. وی به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت که در یک سناریوی خوش بینانه امکان دارد تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ واکسن وجود داشته باشد. آمون به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت که کارکنان بهداشتی و افرادی که در گروه های صدمه پذیر هستند ابتدا واکسینه می شوند و جزئیات نحوه توزیع آن هنوز در دست بررسی می باشد.
چه زمانی به ایمنی جمعی دست می یابیم؟
دستیابی به ایمنی جمعی تا حدی به موثر بودن واکسن و توزیع آن بستگی دارد.
دکتر بولاند در گفتگو با یورونیوز اظهار داشت: آستانه لازم برای متوقف کردن موثر شیوع بیماری از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت می باشد. این امر تا حدی به میزان عفونی بودن بیماری و ایمنی بدن بستگی دارد.
دکتر "کیت اوبراین"(Kate O’Brien)، مدیر ایمن سازی سازمان بهداشت جهانی، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: ما واکسن های زیادی داریم که عملکرد بسیاری خوبی دارند و جان انسان ها را نجات می دهند اما باز هم افراد به آن بیماری مبتلا می شوند برای مثال واکسن سرخک نمونه ای از آن واکسن ها است. واکسن سرخک یک واکسن بسیار کارآمد با بیشتر از ۹۵ درصد اثر است اما با این وجود هنوز شیوع سرخک داریم.
دکتر بلوم که همینطور استاد تحقیق در دانشگاه هاروارد است اظهار داشت: تعداد زیادی از افراد در شش ماه یا سال اول بعد از عرضه واکسن، واکسینه نخواهند شد که در این صورت توانایی انتقال عفونت را دارند.
وی ادامه داد: این بدان معناست که افرادی که حتی واکسینه شده اند، باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را هم همانند قبل رعایت نمایند.
منبع:

1399/08/30
22:00:47
5.0 / 5
1278
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر