با تصاویر ماهواره ای ممكن شد؛

پیشبینی سیل و آتش سوزی یك هفته پیش از وقوع

پیشبینی سیل و آتش سوزی یك هفته پیش از وقوع

به گزارش مینی کامپیوتر محققان یک شرکت دانش بنیان با فناوری فضایی و تصاویر ماهواره ای ریسک آتش سوزی در جنگل ها، سیلاب، تشخیص آلودگی های نفتی و... را از قبل پیشبینی می کنند.یاسر عشورزاده مدیر شرکت دانش بنیان در حوزه هوافضا به خبرنگار مهر عنوان کرد: ما یک استارت آپ فضا پایه هستیم که در حوزه فناوری فضایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای و پردازش آنها از راه الگوریتم های علم سنجش از دور و ژئوماتیک پدیده های روی زمین را شناسایی می نماییم.
وی با اشاره به اینکه پایش محدوده های آب و سیلاب، نقاط آتش سوزی، کشاورزی دقیق و… همچون مواردی هستند که با این فناوری قابل شناسایی هستند اظهار داشت: در این راستا توانستیم سامانه ای تحت عنوان سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره ای را طراحی نماییم.
مدیر این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه تابستان سال جاری مطابق با ارزیابی معاونت علمی و فناوری، این سامانه بعنوان یک سامانه دانش بنیان به ثبت رسید، اضافه کرد: ما توانستیم برای نخستین بار در جهان الگوریتم ها و شاخصهای منحصر به فردی را در حوزه پایش ماهواره ای پوشش گیاهی و آبی، تشخیص نقاط آتش و تشخیص آلودگی های نفتی و پدیده کشند سرخ در مخزن داده ها و مشاهدات زمین آژانس فضایی اروپا ثبت نماییم که این مورد افتخار بزرگی برای ما و کشور به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به اقدامات شرکت با استفاده از این سامانه اظهار داشت: همچون فعالیتهایی که به صورت جدی در این شرکت پیگیری می شود ریسک سیلاب، پهنه بندی و ارزیابی خسارت سیلاب، شناسایی نقاط آتش سوزی، مراتع، جنگل ها و پیشبینی ریسک آتش سوزی هستند؛ با استفاده از این سامانه می توانیم ریسک آتش سوزی منطقه را هم پیشبینی نماییم.
به گفته عشورزاده، تغییرات رطوبت خاک، تغییرات پوشش گیاهی، دما و… عواملی هستند که با این سامانه می توان ریسک آتش سوزی را پیش بینی نمود. در اوایل خرداد سال جاری ما چندین منطقه با ریسک بالای آتش سوزی را پیشبینی کردیم که دقیقاً هم اتفاقاً افتاد.
وی با اشاره به اینکه این سامانه علاوه بر بخش آتش سوزی در بخش سیلاب هم به کار می رود، اظهار داشت: به همین ترتیب می توان ریسک سیلاب را برای هفت روز آینده مدیریت و پیشبینی کنیم؛ این پیشبینی ها با استفاده از پارامترهای ساخته شده از تصاویر ماهواره ای و مدلهای بارش هواشناسی در چارچوب سیستم اطلاعات جغرافیایی قابل حصول است. برای مثال از مورخه ۱۰ آبان هشدارهای لازم را جهت آبگرفتگی مناطق جنوبی غرب کشور در این سامانه به سازمان ها و مردم استان های مربوطه ارسال کردیم که دقیقاً در همان مناطق شناسایی شده بخش جنوبی خوزستان و بوشهر گرفتار آبگرفتگی و سیلاب شد.
وی با تکیه بر اینکه می توانیم با دقت بالا مسیرهای با ریسک آبگرفتگی را پیشبینی نماییم اظهار داشت: این سامانه حتی برای مردم هم قابل استفاده است؛ بعنوان مثال یک کشاورز می تواند با استفاده از این سامانه، پیشبینی سیلاب داشته باشد و اقدامات در ارتباط با پیشگیری از سیل در زمین زراعی خویش را در پیش بگیرد.
عشورزاده تصریح کرد: همینطور با استفاده از این محصول پهنه سیلاب را هم می توانیم مشخص نماییم، در این حوزه با استانداری ها، هلال احمر و بنیاد مسکن و سازمانهای مربوط جهت امداد رسانی و اولویت بندی اعزام نیروها و کمک های معیشتی همکاری داریم.
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، یکی دیگر از خدمات این سامانه در کشاورزی دقیق است؛ از راه این سامانه و پردازش تصاویر ماهواره ای، کشاورزان کشور با ثبت موقعیت زمین کشاورزی خود با عنایت به نوع محصولات کشاورزی، به صورت هوشمند راهکارهای مصرف بهینه کود و آب و همینطور پایش سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی را به صورت مکان محور دریافت نمایند. حالا بالای ۸۰۰ نفر از کشاورزان کشور به صورت مجانی از این خدمات ما استفاده می نمایند و افزایش ۳۰ الی ۶۰ درصدی محصولات کشاورزی را تجربه کرده اند. چون که این سفارش ها کاهش هزینه های کشاورز و افزایش کیفیت و تولید محصولات و همینطور کاهش پرتی را در برداشت بموقع به دنبال دارد.
وی اظهار داشت: تابحال سازمان نقشه برداری و سازمان فضایی کشور بعنوان نهادهای حاکمیتی این خدمات را انجام می دادند که با ورود استارت آپ های فضا پایه بخش خصوصی وارد عرصه جدیدی از خدمات دانش بنیان شده است.
عشورزاده با تکیه بر اینکه در کشور پنل مدیریتی جامع اطلاعات مکانی چه به صورت آمایش سرزمینی و چه به جهت مدیریت بحران نداریم اظهار داشت: بایستی دولت و حاکمیت اجازه ورود بخش خصوصی و شرکتهای خلاق و دانش بنیان در این عرصه را بدهد و به جوانان کشور اعتماد کند، مطمئناً در راه درستی جهت توسعه پایدار قرار خواهیم گرفت.
وی اظهار داشت: این شرکت به صورت رسمی عضو نظام صنفی کامپیوتری و گواهی معرفی فعالیت سنجش از دور سازمان فضایی کشور را بعنوان یک استارت آپ فضا پایه دارد.

1399/09/24
13:42:41
5.0 / 5
1053
تگهای خبر: تولید , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر