فروش آنلاین ساز چگونه جای كارگاه های قدیمی جنوب را گرفت؟

فروش آنلاین ساز چگونه جای كارگاه های قدیمی جنوب را گرفت؟

به گزارش مینی کامپیوتر سابقه صدای طبل و دمام حداقل به چهار هزار سال پیش و زمانی برمی گردد که مردم در میانرود برای دفع بدبختی یا اعلام خبرهای نظامی از آن استفاده می کردند.این صدای ماندگار امروز با همنشینی سنج در عزا و عروسی، هنگام صید یا وقت سحر در میان مردم جنوب به خصوص بوشهر به کار می آید. ایام محرم و فاطمیه که می رسد فروش این طبل ها در شهرهای جنوبی مانند اهواز، برازجان، بوشهر و... بیشتر می شود. در این فصل هیئت ها برای شورانگیز کردن دسته های عزاداریشان طبل و دمام نو می خرند و خویش را برای نوحه های محزون یک یا سه ضربی آماده می کنند.

کارگاه های دمام سازی معمولا کارگاه های خانوادگی است. پدر، پسران و مردان فامیل همگی مشغول درست کردن محفظه های استوانه ای، تراشیدن موهای پوست حیوان و کشیدن آن می شوند. با وجود سنت های قدیمی در این کسب و کار نحوه فروش دمام ها دیگر چند سالی است که تغییر کرده. حالا دیگر نسل جدید با آگهی کردن دمام در سایت هایی مثل دیوار، سالانه چندین مشتری از شهرهای دور و نزدیک پیدا می کنند.

مجتبی نیکنام ۲۵ سال دارد و با خنده می گوید ۲۰ سالی است که به کار دمام سازی مشغول بوده. او از پدرش این حرفه را یاد گرفته و حالا به همراه برادرانش کارگاه پدری را می چرخاند. چراغ کارگاه آنها بیشتر از ۵۰ سال است که خاموش نشده. او با وجود سن کم زیر و بم دمام را خوب بلد است و علاوه بر آن مسئولیت بخشی از فروش را هم به عهده گرفته است. مجتبی می گوید: «چند سالی می شود که از راه دیوار از شهرهای اطراف هم مشتری جذب می نماییم. مثلا برای شیراز و تهران سفارش های زیادی فرستاده ایم.» او وقتی نخستین سفارش را از دیوار دریافت می کند دیگر بخش فروش را به دیوار انتقال می دهد. در این سه، چهار سال به بیشتر از ۱۰۰ نفر در این پلت فرم دمام فروخته است.
به گفته نیکنام این ساز قبلا بیشتر در ماه محرم استفاده می شد ولی امروزه در روزهای فاطمیه، ماه رمضان و همه مراسم عزاداری هم از آنها دمام می خرند اما هیچ وقت دمامی که برای عزاداری خریده می شود در مراسم عروسی کاربرد نخواهد داشت. دمام های عروسی معمولا از چوب ساخته شده و به دمام بوشهری معروف است. نیکنام برای توضیحات بیشتر اضافه می کند: « دمام برازجانی یک مدل دمام فلزی و دمام بوشهری از نوع چوبی است. معمولا شهرهای کنار دریا دمام چوبی دارند. این دمام های چوبی اکثرا در مراسم شاد به کار می روند و به شکل متفاوتی هم ساخته می شوند؛ آنها یک دهانه بزرگ و یک دهانه کوچک دارند و شبیه به تومبا استفاده می شوند.»
هم بستن و هم زدن دمام را بلدم
آقای خادمی، پنج سال است در دیوار آگهی دمام می گذارد. او از بابل، مشهد، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان هم مشتری داشته است اما بیشتر مشتری هایش از تهران بوده اند. او درباره درست کردن دمام می گوید: « دمام های چوبی دو نفری در ۳۰ دقیقه بسته می شوند اما دمام فلزی را یک نفره هم می شود درست کرد.» او علاوه بر بستن، دمام زدن هم بلد است و در مراسم ایام فاطمیه هیئت ها می نوازد. به قول او قیمت یک دمام چوبی حدود ۵۰۰ و دمام فلزی ۱۵۰ هزار تومان است. دمام های چوبی را از چوب روس قرمز ساج، گردو و کنار درست می کنند و گاهی هم تمام یک تنه را خالی می کنند و روی آن پوست می کشند که در این صورت قیمت و ارزش بالاتری دارد.
دیوار به جای فروشگاه
برخی از فروشنده ها هم کارگاه های قدیمی ندارند بلکه افرادی هستند که حالا در فراغتشان دمام می سازند و دیوار جای خالی آن کارگاه یا فروشگاه را برایشان پر می کند. برای مثال آقای فتحی ۱۵ سال است دمام می سازد و به تازگی نخستین آگهی اش را به سفارش فرزندانش در دیوار آپلود کرده است. «من بازنشسته هستم و در خانه کار می کنم. بچه ها گفتند کسی تو را در زیرزمین خانه نمی شناسد ولی وقتی در دیوار چیزی را آگهی کنی، شناخته می شوی.» او ساکن اهواز است قبلا در یک شرکت لوله سازی کار می کرد و از وقتی که یادش می آید عضو هیئت محل بوده است. «توی مسجدمان طبل می زدم و با خراب شدن طبل ها مرتب باید پوست آنرا تعمیر و تعویض می کردیم. وقتی هزینه ها بالا رفت کم کم یاد گرفتیم که آنها را خودمان درست نماییم.» او دمام هایش را فقط به هیئت ها می فروشد و چون خودش را هیئتی می داند دیگر هیچ قت در عروسی ها نمی نوازد!
۲۱۲۱

1399/10/09
12:18:02
5.0 / 5
974
تگهای خبر: آنلاین , سایت , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر