با ابداع یك دستگاه اشعه ایكس قابل حمل

امكان بررسی شكستگی استخوان ها توسط افراد در اماكنی نظیر كوه یا پیست اسكی

امكان بررسی شكستگی استخوان ها توسط افراد در اماكنی نظیر كوه یا پیست اسكی

به گزارش مینی کامپیوتر محققان دانشگاه ˮاولوˮ در فنلاند یک دستگاه اشعه ایکس قابل حمل ساخته اند که به بیماران امکان می دهد تا استخوان های خویش را بررسی نمایند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، هم اکنون اگر کسی گرفتار سانحه شود و مشکوک به شکستگی استخوان باشد، باید توسط پرسنل آموزش دیده در بیمارستان تحت تابش اشعه ایکس قرار بگیرد تا تصویری از وضعیت استخوان های وی به دست بیاید. اما بزودی این معضل برطرف خواهد شد، چون که امکان تصویربرداری اشعه ایکس توسط خود بیمار با استفاده از یک دستگاه جمع و جور قابل حمل که می تواند در هر جایی واقع شود، وجود خواهد داشت.
نمونه اولیه این دستگاه اشعه ایکس پرتابل یا قابل حمل که هم اکنون در دانشگاه "اولو"(Oulu) فنلاند در دست توسعه است، فقط ۵۰ در ۵۰ در ۱۳۰ سانتی متر فضا اشغال می کند.
این دستگاه نه تنها از دستگاههای اشعه ایکس معمولی بسیار کوچکتر است، بلکه از آنجائیکه دارای محافظ تابش داخلی است، لازم نیست تصویربرداری در یک اتاق دارای حفاظ سربی صورت گیرد و همینطور لازم نیست که از یک اتاق جداگانه صورت گیرد.
این دستگاه با راهنمایی بیماران طی مراحل عکسبرداری به آنها نشان داده است که محل صدمه دیده را چگونه و کجا قرار دهند. سپس اشعه ایکس را به صورت خودکار تابانده و در صورت تشخیص عارضه، آنرا به کاربر اطلاع می دهد.
این دستگاه در شکل نمونه اولیه فعلی خود هم اکنون برای عکسبرداری اشعه ایکس از استخوان کف و مچ دست تنظیم شده است، اما با توسعه بیشتر سیستم، مناطق بیشتری اضافه خواهد شد.
ایده پشت این فناوری این است که دستگاههای نسبتاً ارزانقیمت بتوانند در مکان هایی مانند پیست اسکی یا کلینیک های پزشکی مستقر شوند، جایی که بیماران بتوانند صدمه دیدگی خویش را بررسی نمایند تا ببینند آیا استخوان آنها واقعا گرفتار شکستگی شده است یا خیر.
این فناوری می تواند تقاضاهای موجود برای عکسبرداری با دستگاههای حجیم اشعه ایکس بیمارستانی گرانقیمت و پیچیده و احتیاج به ضرورت حضور اپراتورهای متخصص انسانی را کم کند و در دسترس بودن آنها را برای کارهای مهمتر افزایش دهد.1399/10/20
22:31:11
0.0 / 5
1071
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر