با نام سوبرنا؛

واكسن كرونای مشترك ایران و كوبا آماده كسب مجوز برای فاز 3 است

واكسن كرونای مشترك ایران و كوبا آماده كسب مجوز برای فاز 3 است

واکسن دوم ایرانی کرونا بنام سوبرنای ۲ که مشترک بین انستیتو پاستور ایران و انستیتو بیوتکنولوژی کوبا است، آماده کسب مجوز انجام کار آزمایی بالینی ۳ است.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، بعد از شروع فاز اول کار آزمایی بالینی آزمایش موفق واکسن کرونای ایرانی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) بر روی گروه اول، دوم، سوم داوطلبان همچنان این تست بدون هیچ عارضه ای ادامه دارد.
واکسن دوم کرونای ایران بنام «سوبرنا» که مشترک بین انستیتو پاستور ایران و انستیتو بیوتکنولوژی کوبا بوده آماده کسب مجوز انجام کار آزمایی بالینی ۳ است.
این واکسن پروتئین نوترکیب RBD یا آنتی ژن متصل شونده به گیرنده سطح سلولهای انسان RCE۲ است که در نوک شاخک (پروتئین اسپایک) ویروس کرونا قرار دارد.

برای افزایش قدرت ایمنی زایی این واکسن بخشی از پروتئین توکسویید کزاز هم به آن پیوند زده شده که به عنوان تحریک کننده سیستم ایمنی عمل کرده ازاین رو واکسن کونژوگه کرونای سوبرنا قدرت ایمنی زایی بالایی ضد ویروس کرونا خواهد داشت.

فاز اول و دوم بالینی این واکسن در کوبا و چند کشور دیگر بروی داوطلبان با موفقیت و بدون عارضه و ایمنی زایی بالا انجام شده و حال با اطمینان از ایمنی زایی و بی عارضه بودن آن مقرر است فاز ۳ آن در ایران بعد از کسب مجوز از سازمان غذا و دارو صورت گیرد.
کوبا تجربیات ارزشمندی در ساخت واکسن دارد واکسن نوترکیب هپاتیت ایران که اینک بیشتر از ۱۵ سال است در انستیتو پاستور ایران تولید و مصرف می شود و یکی از بهترین و کم عارضه ترین واکسن ها در جهان است هم با دانش فنی همین موسسه کوبایی به ایران منتقل شد.
ایران با سابقه ۱۰۰ ساله در تولید واکسن های انسانی قطب تحقیق توسعه تولید و توزیع واکسن در خاورمیانه است.


منبع:

1399/10/28
17:33:57
0.0 / 5
1335
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , سیستم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر