مایكت با ۲۵ میلیون نصب فعال به استقبال ۱۴۰۰ می رود

مایكت با ۲۵ میلیون نصب فعال به استقبال ۱۴۰۰ می رود

به گزارش مینی کامپیوتر در سالی که گذشت اپلیکیشن های موبایل به یکی از نیازهای اساسی مردم تبدیل شدند. در این میان مایکت بعنوان یکی از اپ استورهای ایرانی برای تأمین این نیاز بسیار موفق عمل کرد و طبق آمار از مرز ۲۵ میلیون نصب فعال گذشت. به همین بهانه گپ وگفتی با «وحید رحیمیان»، مدیرعامل اپ استور مایکت داشتیم تا از زبان خود ایشان بیشتر با مایکت و مسیری که طی کرده است آشنا شویم.


جناب آقای رحیمیان لطفا کمی مایکت را به ما معرفی کنید تا بیشتر با این اپ استور، برند و مجموعه مایکت آشنا شویم.
مایکت بعنوان یک استور اندرویدی فضای مناسبی است که توسعه دهندگان می توانند برنامه های مختلف خویش را عرضه کنند و همینطور کاربران می توانند به سادگی و عموما به صورت مجانی و با اینترنت نیم بها، برنامه های مورد نیاز خویش را به روزرسانی یا دانلود کنند. مایکت فعالیت خویش را از پاییز ۱۳۹۰ آغاز کرد. تیم مایک خانوادهی ۵۰ نفری است که به پشتوانهی حضور اعضای ساعی و توانمندش، روز به روز مسیر رشد را طی می کند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که مایکت زیر مجموعه ی گروه حصین و یکی از ۱۰ شرکتی است که تحت عنوان هلدینگ حصین مشغول به فعالیت است. از دیگر شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ حصین علاوه بر مایکت می توان به طاقچه، پلت فرم تبلیغاتی مگنت، گوشی شاپ، ترابرنت و مجموعه ای از شرکت هایی که در زمینه ی خدمات مالی، بانکی، پرداخت، امنیت و ارتباطات فعالیت دارند اشاره نمود.
تعداد کاربران فعال، برنامه ها و توسعه دهندگان مایکت هم اکنون چه تعدادی هستند؟
در حال حاضر ما ۱۰ میلیون کاربر داریم که به صورت ماهانه به مایکت سر می زنند و همینطور ۲۵ میلیون نصب فعال داریم.
تعداد برنامه هایی که تا هم اکنون در مایکت عرضه شده اند حدود ۳۶۰ هزار برنامه است و این تعداد همواره درحال افزایش است. روزانه صدها برنامه ی داخلی و خارجی جهت بررسی، به دست ما می رسند و هر کدام از این اپ ها اگر استانداردهای لازم را داشته باشند به جمع برنامه های موجود در مایکت اضافه می شوند.
این روزها که اپ استورهای مختلفی درحال فعالیت هستند، مایکت چه ارزش افزودهای به مخاطب عرضه می دهد؟
یکی از مواردی که به دنبالش هستیم، خلق ارزش افزوده است. بعضی وقتها منظور از ارزش افزوده آورده ای چشمگیر و بزرگ است و در بعضی موارد جزئیات هستند که با ایجاد تغییرات، ارزش افزوده به حساب می آیند. در استورهای اندرویدی که سرویس پایه آنها یکسان است و خدمات ابتدایی آنها از یک نظم پیروی می کنند، هدف ایجاد تغییرات شگرف نیست. در این نوع سرویس ها که مخاطب وارد پلت فرم شده و پس از جستجو برنامه ی موردنظر خویش را پیدا می کند این سیستم و مسیر مشتری حدودا یک شکل است. البته امکان دارد در این راه کیفیت فرق داشته باشد اما کلیات کار یکسان است.
نکتهی مهم اضافه کردن جزئیات و تفاوت هایی است که شاید هر یک به تنهایی آنچنان به چشم نیایند اما مجموعه ی این خدمات سبب رشد چشم گیر مایکت شده است. روشن است این رشد و پایداری به جهت رضایت مخاطب و کاربر مایکت از امکانات، شرایط و تغییرات بوده است.
از جمله امکانات جدید و کاربردی مایکت می توان به شبکه اجتماعی مایکت (ماینت) اشاره نمود. مخاطبین در این فضا می توانند پروفایل داشته باشند و در فضایی که در اختیار دارند محتوا تولید کنند، نظرشان را درباره برنامه های مختلف درج کرده و با دیگران به تبادل نظر بپردازند. در حقیقت ماینت یک شبکه ی اجتماعی تخصصی برای کاربران و علاقه مندان به اپلیکیشن ها است.
از دیگر مزایای مایکت می توان به تمایل و توجه ما به سردبیری محتوا اشاره نمود. مایکت صرفاً عرضه کننده ی برنامه ها نیست بلکه ما به دنبال عرضه ی توضیحات جامع و مناسب هستیم. محتواهایی که برنامه های ما را به خوبی معرفی کرده، از ضعف و قدرت برنامه گفته، راجع به خصوصیات آنها توضیح داده و مسیر انتخاب و استفاده از برنامه را برای کاربران واضح سازد.
البته در این میان بخشی از ارزش افزوده ی مایکت پشت پرده ی تولید و عرضه ی محصول است. برنامه ها و تلاش هایی که در زمینه ی افزایش سرعت و کیفیت دانلود و... انجام می شوند در همین گروه به حساب می آیند.
یکی دیگر از جذابیت های مایکت برای کاربران، فراهم کردن شرایط دانلود با اینترنت نیم بهاست. در صورتیکه مخاطب از داخل کشور مبادرت به دانلود و به روزرسانی برنامه و بازی ها از مایکت کند حجم اینترنت مصرفی نیم بها محاسبه می شود.
طبق گزارش ها، ترافیک مصرفی ماهانه در مایکت حدودا ۵۵۰۰ ترابایت است که به واسطه ی دانلود نیم بها، ماهانه مبلغی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان در هزینه ی مخاطبین صرفه جویی می شود.
دلیل اینکه اینترنت مصرفی در زمان استفاده از مایکت و دانلود اپها و هنگام به روزرسانی نیم بها محاسبه می شود چیست؟
با توجه به قوانین وضع شده، هم اکنون در سرویس هایی که از سرورهای داخل کشور استفاده می نمایند به این جهت که استفاده از این سرورها بار و هزینه ی ارزی برای کشور ندارند هزینه استفاده از اینترنت برای کاربران هم نیم بها محاسبه می شود. این شرایط برای سرویس هایی مثل vod و اپ استورها که مخاطب باید از حجم اینترنت بالایی برای دانلود و به روزرسانی استفاده نماید ارزش افزوده ی قابل ملاحظه ای بشمار می رود. ازاین رو استفاده از مایکت، دانلود و به روزرسانی برنامه ها و... و. همه و همه در مایکت با اینترنت نیم بها انجام می شوند. چطور مایکت می تواند خیلی سریع آخرین آپدیت هر برنامه ای را عرضه دهد؟
در مایکت دو گروه برنامه وجود دارد. یک گروه برنامه هایی که توسط توسعه دهندگان داخلی عرضه شده و یک گروه برنامه های خارجی است. به روزرسانی های برنامه های داخلی به جهت ارتباط و هماهنگی خیلی خوب مایکت با توسعه دهندگان بسیار سریع و در نخستین زمان ممکن انجام می شود و درباره ی به روزرسانی اپلیکیشن های خارجی زیرساخت ها و شرایط فنی مناسبی فراهم شده تا بلافاصله پس از به روزرسانی و انتشار این برنامه ها از جانب توسعه دهندگان خارجی، فرایند ی به روز رسانی ها در مایکت هم شروع می شود. مایکت ادعا دارد محتوایی که عرضه می دهد کاملا امن و تست شده است و علاوه براینکه برنامه ها ویروس ندارند سازگار با گوشیهای هوشمند مختلف هستند. چطور چنین محتوایی از طرف مایکت قابل عرضه است؟
یکی از نخستین اقدامات جهت بررسی برنامه ها در مایکت، بررسی سیستمی محصولات و برنامه ها است. در مرحله بعد تک تک برنامه ها توسط نیروهای متخصص روی گوشیهای مختلف تست می شوند. در این مرحله برنامه ها هم توسط آنتی ویروس های مختلف بررسی دقیقی شده و هم از سازگاری برنامه با گوشیهای متفاوت مطمئن می شویم. این مرحله کمک می نماید تا از سلامت برنامه مطمئن شویم و خیالمان راحت باشد که هیچ کدام از آنها به گوشی کاربران لطمه ای نمی زنند.
یکی از قابلیت هایی که مایکت در اختیار کاربران خود قرار می دهد، عرضه برنامه های مختلف، متناسب با مشخصات تلفن همراه کاربران است. برای مثال شاید یک برنامه با اندروید ۶ سازگار بوده اما با اندروید ۴ سازگاری لازم را نداشته باشد. مایکت هنگام دانلود برنامه توسط تلفن همراهی که اندروید آن پایین تر از ۶ است و امکان دارد سازگاری لازم را با برنامه نداشته باشد، به مخاطب اخطار می دهد تا برای دانلود چنین برنامه ای زمان و هزینه ای هدر ندهد. جایگاه مایکت را در کنار رقبای اصلی خود چطور می بینید؟
در کنار مایکت، اپ استورهای مختلفی فعالیت دارند و می توان دلیل وجود چنین اپ استورهایی در کنار گوگل پلی را عدم توانایی مخاطب در استفاده تمام و کمال از گوگل پلی و مزایای آن دانست. این امکان وجود دارد که به علل مختلف بعضی از امکانات گوگل پلی در بعضی کشورها در دسترس نبوده و مخاطبین امکان استفاده از همهی امکانات را نداشته باشند. اپ استورهای بومی تلاش می کنند تا چنین مشکلاتی را از مسیر کاربران حذف کرده و استفاده از طیف وسیعی از امکانات و برنامه ها را برای مخاطبین ممکن سازند.
مایکت تمامی این خدمات را به زبان فارسی عرضه می دهد که همین مساله سبب سهولت استفاده از برنامه توسط کاربر فارسی زبان میشود. در بازار داخلی هم مایکت رقبای قوی دارد که در دو سال گذشته با عنایت به تلاشهای تیم متخصصین، فاصله ی مایکت با آنها بسیار کاهش یافته و حتی توانسته برتری هایی هم به دست آورد.
مایکت چه نیازهایی از کاربر را برطرف می کند؟ و گروه هدف تان چه کسانی هستند؟
مخاطب مایکت رنج و بازهی سنی وسیعی دارد. به خصوص این روزها که به واسطه ی همه گیری کرونا افراد بیشتری به استفاده از گوشیهای هوشمند و برنامه های مختلف رو آورده اند اپ استورها نقش پررنگی در آسان سازی دسترسی مخاطبین به برنامه ها دارند. ازاین رو گروه های سنی مختلف از قشرهای متفاوت جامعه، مخاطب هدف مایکت هستند تا نیاز بازار برای دسترسی به صرفه، سریع، راحت و مناسب به برنامه ها را برطرف سازند.
یکی از جذابیت های مایکت پیشنهاد برنامه به هر کدام از کاربران، متناسب با پروفایل کاربری و برنامه هایی که قبلا بهره برده اند است. برای حضور قویتر در این فضا چه برنامه هایی در آینده دارید؟
حضور مایکت و کارهای ما در زمینه ی فنی، شبکه، تحلیل های مختلف، مسائل زیر ساختی و... و. پیش از این هم بسیار قوی و حرفه ای بوده است و در آینده هم با تمام قوا در این راه حرکت می نماییم. اما شاید به علل مختلفی در بحث مارکتینگ و معرفی امکانات و مزایای مایکت تا پیش از این کمرنگ تر عمل کرده باشیم که هم اکنون اقدامات ویژه و موثری برای معرفی مایکت در حال انجام می باشد.
فعالیت های مایکت در زمینه ی آنالیز و تحلیل برنامه ها، معرفی و آموزش و به صورت کلی تولید محتوای کاربردی همچون کارهایی است که به حضور قویتر ما در این مارکت کمک می نماید. مایکت در جهت آسان سازی استفاده کاربر از این برنامه چه تمهیداتی داشته و چه مزایایی دارد که احتمال می دهید مخاطب نسبت به آن شناخت کمتری داشته باشد؟
یکی از تلاشهای مایکت، ایجاد فضای مناسب برای کاربران است تا بتوانند استفاده ی راحت تری از امکانات مایکت داشته باشند، در این راه از نظرات مستقیم و غیرمستقیم کاربران، الگوهای رفتاری و مواردی از این دست استفاده می شود تا تغییرات محصول به بهترین شکل صورت گیرد و برای بهترسازی تجربه ی کاربر تلاش می نماییم.
از جمله دیگر مزایایی که مایکت عرضه می دهد صرف حجم اینترنت کم تر در زمان به روزرسانی برنامه ها است و کاربر فقط برای بخش های تغییر یافته در برنامه ی جدید و به روز شده، اینترنت مصرف می کنند. ازاین رو علاوه بر اینکه کاربران از اینترنت نیم بها استفاده می نمایند برای دانلود بخش های تکراری هم حجم اینترنت مصرف نمی گردد.
در حال حاضر هم کاربران می توانند درخواست اضافه شدن هر برنامه ای که در مایکت وجود ندارد را ثبت کرده و مایکت برنامه ی مذکور را به درخواست مخاطبین خود به فهرست برنامه ها اضافه خواهد نمود.
تیم مایکت در تمام این سال ها کوشیده تا بهترین امکانات را در سطحی ایده آل عرضه کند، اپ استوری جامع و کاربردی را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد و برای محقق شدن این مهم هم برنامه های ویژه ای داریم. علاقه مندان به استفاده از این امکانات می توانند این برنامه را از سایت مایکت به صورت مستقیم دانلود کرده و نظرات و پیشنهادات خویش را از راه اپلیکیشن با ما در بین بگذارند.

۲۱۲۱


منبع:

1399/12/05
18:38:08
0.0 / 5
1072
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر