آذری جهرمی در حاشیه جلسه دولت:

اینترنت به هیچ وجه گران نمیشود

اینترنت به هیچ وجه گران نمیشود

وزیر ارتباطات اظهار داشت: اینترنت به هیچ وجه گران نمیشود و حرف هایی که گفته می شود نادرست است.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات قبل از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا قصد دارید نرخ اینترنت را افزایش دهید؟ اظهار داشت: اینترنت به هیچ وجه گران نمیشود. حرف هایی که زده می شود نادرست است. اگر می خواهیم اجازه افزایش قیمت اینترنت را بدهیم، همان موقعی که دوبرابر زیاد کردند و دولت مصوبه محکمی برای برگشت قیمت داد، اجازه می دادیم.
آذری جهرمی اظهار داشت: حرف هایی می زنند که نادرست است، اگر دولت دنبال گران کردن اینترنت بود که دیگر نیازی به مصوبه مجلس نبود، ما خودمان اختیار داریم و می توانستیم گران نماییم. دو سه ماه قبل هم سهامداران اپراتورها قیمت را بالا بردند و دولت محکم ایستاد و مصوبه قاطعی به وزارت ارتباطات داد تا این قیمت ها برگردد و برگشت.
وی اشاره کرد: بالا بردن قیمت ضد توسعه و ضد عدالت است و در وضعیت فعلی که مردم درگیر کرونا و گرانی هستند، فضای مجازی به قول برخی «قوت غالب» است و فطریه را بر طبق اینترنت محاسبه می کنند.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: اینکه تعرفه ها را بالا ببریم ظلم است برای اینکه ما ۴ سال قیمت را تثبیت کردیم و امروز هم استراتژی مان همان است و بر این اساس محکم ایستادگی خواهیم کرد تا این اتفاق نیفتد.
آذری جهرمی اظهار داشت: البته خوشحالیم از نگاهی که روز گذشته مجلس نشان داد و گفت معتقد به گران کردن اینترنت نیستیم. این در صحبت خوب است و ما آنرا بعنوان یک سیگنال مثبت می بینیم اما یک سوال وجود دارد که چگونه می شود به یک بنگاه اقتصادی گفت ۱۰ درصد مالیات را بالا ببر و به قیمت خود دست نزن. اگر این معادله اقتصادی را حل کردید به ما هم بگوئید برای اینکه ما انقدر ریاضی مان خوب نیست.
وی اظهار داشت: ما نمی توانیم درک نماییم که ۱۰ درصد مالیات را افزایش دهیم و قیمت هم تغییر نکند. البته یک فرمولی هم دارد و آن اینکه بنگاه مربوطه و توسعه ارتباطات تعطیل شود.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: دولت در یک ماه و نیم گذشته مصوب کرد که اپراتورها ۴ درصد از مالیات خودرا کم کنند و در توسعه روستایی سرمایه گذاری کنند، وقتی ما دغدغه مردم مناطق محروم را داریم و مرتب پیگیری می نماییم که در مناطق محروم کرونا چه شد و آموزش عقب افتاد و عدالت وجود ندارد و هر روز با این بدبختی مردم عکس می گیریم و منتشر می نماییم، چگونه می توانیم مصوبه ای داشته باشیم که توسعه اینترنت روستایی را محدود نماییم.
آذری جهرمی اشاره کرد: سیاست دولت پشتیبانی از اپراتورها برای بحث عدالت اجتماعی است.
وی در واکنش به سوالی که آیا درباب درآمدهای وزارت ارتباطات کم اظهاری کردید؟ اظهار داشت: بیایند بگویند این کم اظهاری در کجاست؟ خب یگ گزارشی به ما بدهند و بگویند کم اظهاری یعنی چی؟ ما ۶۴۰۰ میلیارد تومان را باید به حساب خزانه واریز می کردیم. همراه اول و مخابرات همگی شرکت های بورسی هستند و همیشه درآمدهای شان در بورس اظهار می شود و همه این اطلاعات در سامانه کدال وجود دارد و همه مردم می توانند ببینند و شفاف است.
وزیر ارتباطات مگر می شود درآمدی وجود داشته باشد که اظهار نشود. این حرف ها شبیه همان حرف هایی است که روز گذشته ما مطلبی را منتشر کردیم و ابراز امیدواری کردیم که با رأی نمایندگان این اتفاق نیفتد و یکی از نمایندگان گفته بود که وزیر ارتباطات گفته ما نمی گذاریم چنین چیزی تصویب شود.
آذری جهرمی اظهار داشت: متنی که از مصوبه تلفیق آمده این است که پول[مازاد اینترنت مردم] به صداو سیما و نهادهای دیگر داده شود، هنوز متن این مصوبه در اختیار ما نیست و نمی دانیم مجلس چه چیزی تصویب کرده است. روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس درخواست حذف این پیشنهاد را داد و مجلس با حذف آن مخالفت کرد.
وی افزود: ما سر یکسری از سیاست های کلی با برخی دوستان مجلس اختلاف نظر نداریم، اینکه قیمت اینترنت نباید گران شود، اینکه مناطق محروم باید توسعه پیدا کنند و شفافیت هم وجود داشته باشد. متن قانونی که روز گذشته انتشار یافت، این بود که ۱۰ درصد مالیات اضافه شود و قیمت هم بالا نرود. این خلاف سیاست های کلی اصل ۴۴ است و در این خصوص مکاتبه ای هم با شورای نگهبان خواهیم داشت. ممکنست مورد ایراد شورای نگهبان هم قرار بگیرد.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این پرسش پرونده شما در قوه قضائیه درباب عدم تمکین به چند قانون به کجا رسید؟ اظهار داشت: پرونده در حال رسیدگی است و مراحل خودش را طی می کند.

1399/12/06
13:49:51
0.0 / 5
1130
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر