رییس كمیته موزه های علوم و فناوری جهان:

می خواهیم تکنیک ایران در تلفیق فرهنگ و فناوری را فراگیریم

می خواهیم تکنیک ایران در تلفیق فرهنگ و فناوری را فراگیریم

به گزارش مینی کامپیوتر رئیس کمیته بین المللی موزه های علوم و فناوری در بیان علت برگزاری این دوره از همایش سیموست در تهران اظهار داشت: اعضا مایل بودند در ارتباط با میراث و فرهنگ ایران و ترکیب آن با علم و فناوری چیزهای بیشتری را فرا گیرند و انجام دهند.


ایچ چرکی دمالی در افتتاحیه چهل و هشتمین کنفرانس بین المللی چهار روزه سیموست ۲۰۲۱ تهران که با عنوان "نقش موزه ها و مراکز علم در حفاظت از محیط زیست" و به شکل مجازی برگزار می شود، اضافه کرد: برای درک تکنیک های فعالیت ایران قصد داشتیم کنفرانس را بصورت حضوری در ایران برگزار نماییم، اما به خاطر شیوع ویروس کرونا مجبور شدیم کنفرانس را به تعویق انداخته و به شکل مجازی برگزار نماییم.
وی با طرح این سوال که چرا اینموست (موزه ملی علوم و فناوری ایران) را انتخاب نمود، اضافه کرد: اول این که سیموست " کمیته بین المللی موزه های علم و فناوری" ترجیح داد در مناطق جدید با کمک اینموست همکاری هایی را انجام دهد. بطورمثال برای نخستین بار سیموست در سال ۲۰۱۷ وارد قاره آفریقا شد و در مراکش کارهایی انجام داد. دومین دلیل هم این بود که اعضای ما توانستند با ایران تعامل داشته باشند تا با تکنیکی هایی که ایران برای کارهای خود انجام می دهد، بیشتر آشنا شویم.
رییس کمیته بین المللی موزه های علوم و فناوری جهان "سیموست" در این کنفرانس مجازی توضیح داد: سیموست (CIMUSET) کمیته موزه های علم و فناوری است و تاریخچه طولانی دارد.
دِمالی افزود: سیموست نخستین کمیته در زمینه موزه علم و فناوری است که در سال ۱۹۴۶ شکل گفت. از آن زمان در سراسر دنیا سیموست کارهایی را انجام داده است، اما برای این برنامه که چهل و هشتمین دوره سیموست هست، اینموست (موزه ملی علوم و فناوری ایران) هم سهم و مشارکت زیادی داشته است.
رییس کمیته بین المللی موزه های علوم و فناوری جهان (سیموست) با اعلان اینکه موزه ها بسیار نقش پررنگی در انجام کارهای زیست محیطی دارند، اظهار داشت: بخاطر همین سیموست این کار را برعهده گرفته و معتقدیم موزه ها حتما و باید در مسائل و موضوعات تغیرات اقلیمی و آب و هوایی و موضوعات زیست محیطی سهم داشته باشند و در کنفرانس ها مشارکت کنند.
دمالی با تاکید بر نقش موزه های علم و فناوری اشاره کرد: در موضوعات اقلیمی این موزه ها بسیار تعیین کننده و موثر هستند. خیلی از موزه های ما در فضای باز برگزار می گردد و میراث صنعتی در آن به معرض نمایش گذاشته می شود. به همین خاطر از همه همکاران و اعضای خود در این عرصه درخواست کردیم که مشارکت داشته باشند تا بتوانیم پتانسیل صنعتی و فناوری قدیمی را احیا نماییم تا موزه ها بتوانند باردیگر به کار خودشان ادامه دهند.
وی اضافه کرد: در حقیقت میراث صنعتی قدیمی که بصورت کاملا سنتی انجام می شد، می تواند با بهره گیری از فناوری های نوین در فضای باز فعالیت خودرا انجام دهد و با مشارکت همه افراد برای حفاظت محیط زیست فعالیت داشته باشد.
دمالی در آخر اظهار داشت: تمامی افراد جامعه موزه ها باید تلاش کنند مدل کسب وکار خودرا تغییر دهند. باتوجه به پاندمی کرونا مشخص شد مدلهای قدیمی پاسخگوی مشکلات فعلی نخواهند بود.

آلودگی ها جهان را مکانی نامطلوب برای هرموجودی تبدیل نموده است
رییس موزه های آسیا و اقیانوسیه "ASPAC" نیز در افتتاحیه این کنفرانس مجازی حضور یافت و اظهار داشت: آلودگی هوا، افزایش دی اکسید کربن، هدر رفت آب و آلودگیِ آن این جهان را به مکانی نامطلوب برای هر موجودی در دوران پیش رو "معروف به آنتروپوسین" مبدل کرده است.
کی دونگ بائه با اعلان اینکه جوامع در قاره آسیا بتازگی بلایا و تغییرات زیست محیطیِ جدی را از سر گذرانده اند، اظهار داشت: این جوامع همین طور با مسائل مربوط به تغییر اقلیم به دلیل انتشار گاز دی اکسید کربن (CO۲) مواجه گشته اند که خود در نتیجه تغییرات اجتماعی در این منطقه بوده است. از این جهت یکی از با اهمیت ترین وظایف موزه ها در آسیا پرداختن به ایجاد جوامع پایدار در آینده است.
رییس آیکوم - آسپَک افزود: محیط زیست با اهمیت ترین مسأله ای است که بشر در هر مرحله ای از تکاملِ خود در زندگی با آن روبرو بوده است. امروزه تکنولوژی های مختلف ارتباط درخلال انسان و محیط زیست را تغییر داده و بقای بشریت را بواسطه انواع آلودگی های ساخته دست خود انسان در عصر مدرن به مخاطره انداخته است.
وی اشاره کرد: پایداریِ بیولوژیکی بعنوان حیاتی ترین مسأله در جامعه جهانی مطرح است، اما موزه ها بمنظور حل مشکلات موجود در این بحران انسانی چه کاری می توانند انجام دهند؟ معتقدم راه حل حل مشکلات عصر مدرن و آینده باید در هوش و بینش انسان که بوسیله تجارب طولانی مدت گذشته بشر در طبیعت حاصل شده، یافت شود.
رییس آیکوم - آسپَک افزود: موزه بعنوان منزلگاهی از میراث بینش و آگاهیِ جمعی مبتنی بر تمامی خاطره ها و دانشِ مربوط به سازگاری با طبیعت و غلبه بر تغییرات نامطلوب زیست محیطی در تاریخ و سرگذشت انسان هستند.
وی اظهار داشت: از این جهت بسیاری از افراد با دانش و خِرَد در زمینه میراث موزه ها پیامی را بعنوان یک هشدار عمومی درباره بحران زیست محیطی فعلی داده اند و کارهای مختلفی همچون برگزاری نمایشگاه ها، آموزش و... انجام می دهند. به خاطر همین موزه ها برای جامعه بین المللی، بسیار حائز اهمیت هستند تا یک پایگاه اطلاعاتی از تمامی نمایشگاه ها و برنامه های آموزشی در این عرصه داشته باشیم و این ارتباطِ ما با عموم مردم را مؤثر و کارآمدتر می کند.

باید در ساختِ تصویری از موزه ها بازبینی کنیم
در ادامه این وبینار آلبرتو گارلاندینی، رئیس شورای بین المللی موزه ها "آیکوم" با ابراز خرسندی از سخنرانی در سیموسِت (CIMUSET) در تهران اظهار داشت: برگزاری این کنفرانس سالانه با یک دورانِ سرنوشت ساز متقارن شده است؛ چونکه وضعیت اضطراری کووید ۱۹، چالش های فوق العاده جدیدی را به ارمغان آورده و تعدادی از چالش های قدیمی را هم شدت بخشیده است.
وی افزود: درحالی که برخی از موزه ها با محدودیت های بازگشایی مواجهند، اما خیلی از آنها تعطیل باقی مانده اند؛ مادامی که به آرامی از دورانِ همه گیری خارج می شویم، با وجود در اختیار داشتن فرصت، این وظیفه را هم بر عهده داریم تا بازسازی بهتری نماییم.
گارلاندینی گفت: علاوه بر بهبودی در این دوران، باید خودرا مجدداً احیا کرده و در ساخت تصویری از موزه در آینده بازبینی نماییم. اطمینان دارم که ساختِ موزه های متعلق به آینده از قبل شروع شده است.
رییس شورای بین المللی موزه ها افزود: هر روزه افراد حرفه ای در زمینه موزه درحال ایجاد ارتباطاتِ جدید با جوامع و آزمایشاتِ مختلف برای حفظ منابع طبیعی با اَشکال نوآورانه مشارکت ها و راهبردهای فرهنگی هستند. این همه گیری بطور شایان توجهی سبب افزایش نابرابری در دسترسی به میراث و مشارکت در زندگی فرهنگی شده است. منظور از مشارکت به مفهوم مداخله و ارتباط فعال شهروندان است.
وی اضافه کرد: بنا بر این جوامع نه فقط نباید فقط در حد مشورت و شنیدن نظرات مورد توجه قرار گیرند، بلکه آنها باید در تصمیم گیری ها، توسعه محتوا و تعریف اولویت ها مشارکت داشته باشند. از این جهت دسترسی آزاد به فرهنگ یکی از حقوق بشر است که توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.
گارلاندینی با اشاره به این که نوآوری و جامعیت، یا فراگیری، مسائل کلیدی هستند، گفت: در دنیایی که ۴۱درصد جمعیت آن هیچ دسترسی به اینترنت ندارد، نوآوری باید فراگیر باشد و فراگیری یا جامعیت به نوآوری نیاز دارد.
وی با اعلان اینکه تاثیرات شوکه کننده بحران آب و هوا همچنان به لطمه رساندن به میراث طبیعی و فرهنگی ما در سراسر جهان ادامه می دهد، اشاره کرد: میزان چشم گیر تنوع زیستی و تأثیرات تغییرات آب و هوایی نشان میدهد که چقدر ارتباط درخلال انسان، زیست کُره و سنگ کُره (قسمت سخت زمین)، نزدیک است.
رئیس شورای بین المللی موزه ها اضافه کرد: فرهنگ های آنتروپوسن درحال لطمه دیدن هستند؛ چونکه مناظر، منابع طبیعی و زیست پذیری در معرض خطر هستند و در این میان جوامع بومی در خط مقدم قرار دارند. از این جهت نه فقط معیشت آنها به خطر انداخته می شود، بلکه میراث فرهنگی آنها نیز نمی تواند بدون زیستگاه طبیعی شان باقی بماند. حتی زبان های بومی در نتیجه بحران آب و هوا، پیوسته رو به زوال هستند.
وی اشاره کرد: اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد در جهت جبران و بهبود همه گیری اخیر ضروری هستند که با هدف اقتصادهای همسو و سازگار با محیط زیست و جوامع منعطف تر به وجود آمده اند.
رییس آیکوم با اعلان اینکه موزه ها یکی از مورد اطمینان ترین نهادهایی هستند که در موقعیتی منحصر به فرد برای ارتقای این همسویی و گوناگونی قرار دارند، اظهار داشت: پشتیبانی از سیاست های زیست محیطی و استراتژی های بعد از همه گیری، اطلاعات علمی را منتشر نموده و اقدامات پایدار را در جوامع محلی سبب می شوند.
گارلاندینی اظهار داشت: موزه ها در ترویج راهکارهای نوآورانه نقش کلیدی ایفا کرده و صدای افراد خواهان اصلاح در زمینه محیط زیست را تقویت کرده اند و تمامی اعضای جامعه را در مسائل مربوط به تغییرات آب و هوا درگیر می کنند.
وی افزود: آیکوم از تمامی اقدامات لازم همچون مسئولیت و مشارکت مدنی در جهت ترویج آگاهی نسبت به عدالت آب و هوایی حمایت می کند.
رییس آیکوم گفت: در سال ۲۰۱۹، مجمع عمومی آیکوم در کیوتو قطعنامه پایداری و اجرای برنامه کاری ۲۰۳۰ را تصویب کرد. دستیابی به اهداف توسعه پایدارِ سازمان ملل متحد و مبارزه برای عدالت آب و هوایی، به یک نقطه مرجع بنیادی برای کارهای آیکوم طی دهه آتی و فراتر از آن در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی تبدیل گشته است.
وی اضافه کرد: در این راستا تحت حمایت و پشتیبانی گروه کارهای پایدار آیکوم هستیم که بمنظور کمک به کمیته های ما در تلفیق مسائل مربوط به پایداری و اهداف توسعه پایدار با کارهای خودشان که ایجاد اعتماد، مهارت و ظرفیت اقدام است به وجود آمده اند. هم اکنون این گروه درحال توسعه یک برنامه عملیاتی جهانی است که طی بیست و ششمین کنفرانس عمومی در اوت ۲۰۲۲ در پراگ به آن پرداخته خواهد شد.
گارلاندینی افزود: در آخر ماه ژوییه سال ۲۰۲۱ نخستین جلسه وزرای فرهنگی گروه G۲۰ در رُم انجام شد که تمرکز این جلسه بر اهمیت فرهنگ در جهت آینده ای پایدار بود. مفتخرم که اعلام کنم صدای موزه ها در تمام طول جلسات شنیده شد و آیکوم بطور فعال در نشست های گروه G۲۰ شرکت کرد تا اطمینان حاصل کند افراد تصمیم گیر در سرتاسر جهان موزه ها را در سیاست های خود ادغام کرده و مسائل مربوط به میراث، پایداری و بحران آب و هوایی را در نظر گیرند.
رییس آیکوم اشاره کرد: کشورهای عضو گروه G۲۰ در اعلامیه نهایی خود تصدیق کردند که آیکوم یک نهاد فعال با اهمیت در سطح بین المللی بوده و نقش موزه ها را در محافظت از میراث، توسعه پایدار و آموزش مورد تاکید قرار دادند.
وی اشاره کرد: مبارزه با تغییرات آب و هوایی و از میان رفتن تنوع زیستی وظیفه اخلاقی موجود در دوران ماست. چالش های جهانی مستلزم واکنش های جهانی است. همکاری بین المللی هم اکنون بیش از هر دوران دیگری مورد نیاز است. از این جهت آیکوم موزه ها را فرا می خواند تا با این چالش و آخرین تغییرات آن روبرو شوند.
موزه ملی علوم و فناوری ایران از ۱۶ تا ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۰، بصورت مجازی میزبان چهل و هشتمین کنفرانس بین المللی موزه ها و مراکز علم دنیا (سیموست ۲۰۲۱ تهران) با عنوان «نقش موزه ها و مراکز علم در حفاظت از محیط زیست» است.


منبع:

1400/08/17
21:50:40
5.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر