پیاده روی فضایی برای جایگزینی آنتن معیوب ایستگاه فضایی به تعویق افتاد

پیاده روی فضایی برای جایگزینی آنتن معیوب ایستگاه فضایی به تعویق افتاد

به گزارش مینی کامپیوتر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) پیاده روی فضایی خارج از ایستگاه بین المللی فضایی که قرار بود برای تعویض یک آنتن شکسته در این ایستگاه صورت گیرد را به دلیل اخطار درمورد خطر احتمالی برخورد زباله های فضایی به تاخیر انداخت.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، ۲ نفر از فضانوردان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) قرار بود روز سه شنبه در خارج از ایستگاه بین المللی فضایی برای تعویض یک آنتن شکسته در این ایستگاه که به خدمه در برقراری ارتباط با زمین کمک می نماید، پیاده روی کنند.
بر اساس توضیحات ناسا، توماس مارشبرن ۶۱ ساله، و کایلا بارون ۳۴ ساله، قرار بود حدود ساعت هفت و ۱۰ دقیقه بامداد سه شنبه به وقت منطقه زمان شرقی به مدت ۶ ساعت در خارج از ایستگاه بین الملی فضایی پیاده روی کند اما این پیاده روی فضایی که پنجمین راهپیمایی مارشبرن و نخستین راهپیمایی بارون خواهد بود، زمانی برنامه ریزی شد که سازمان فضایی آمریکا با افزایش ریسک زباله های فضایی که می تواند به ایستگاه فضایی یا لباس فضانوردان صدمه برساند، دست و پنجه نرم می کرد.
ایستگاه فضایی بین المللی در اوایل روز سه شنبه در توئیتی اعلام نمود: ناسا یک اعلان خطر زباله فضایی برای ایستگاه فضایی دریافت کرد اما به علت نبود فرصت برای ارزیابی درستی خطری که این زباله ها می تواند برای فضانوردان ایجاد نماید، تیم ها تصمیم گرفتند پیاده روی فضایی ۳۰ نوامبر (سه شنبه ۹ آذرماه) را تا وقتی که اطلاعات بیشتری در دسترس قرار گیرد به تعویق بیاندازند.
این نگرانی جدید به دنبال یک آزمایش ضد ماهواره روسی در ۱۴ نوامبر است که بیشتر از ۱۵ هزار قطعه زباله خطرناک فضایی ایجاد کرد. با این وجود ناسا در اعلام تاخیر خود مشخص نکرد که آیا این زباله ها در ارتباط با آزمایش روسیه است یا خیر.دانا وایگل معاون مدیر ایستگاه فضایی ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: از آنجاییکه این انفجار بسیار جدید بود، ناسا نتوانست به اندازه کافی زباله ها را پیش از پیاده روی فضایی ردیابی و نقشه برداری کند.
وی اضافه کرد: به علت عدم قطعیت، ناسا چندین کار را که فضانوردان برای آماده شدن برای راهپیمایی های فضایی آینده برنامه ریزی کرده بودند، لغو نمود. زباله های جدید خطر سوراخ شدن لباس فضایی را تا حدود هفت درصد بالا می برد.
معاون مدیر ایستگاه فضایی ناسا خاطرنشان کرد: چند ماه طول می کشد تا همه آن [قطعات] لیست بندی شوند و به روند عادی ردیابی زباله ها وارد شوند. زمانی که پیاده روی فضایی صورت گیرد، مارشبرن پاهای خویش را به یک جرثقیل روباتیک خارج از ایستگاه فضایی به نام Canadarm۲ می بندد تا اهرمی برای کار بر روی آنتن به وی عرضه نماید. «ماتیاس مورر»، فضانورد آژانس فضایی اروپا، بازوی رباتیک را از داخل ایستگاه فضایی کنترل خواهد نمود.
ناسا از کانال های ارتباطی گوناگونی برای کنترل ایستگاه فضایی، سخت افزار و آزمایشات آن و صحبت با فضانوردان استفاده می نماید. این سازمان دارای یک آنتن یدکی برای تعویض آنتن معیوب به قسمت بیرونی است.
ائتلاف بین المللی ایستگاه فضایی برنامه ریزی نموده است که تنها تا سال ۲۰۲۸ و یا در صورت توافق شرکای بین المللی در مورد تمدید آن، تا سال ۲۰۳۰ از این تاسیسات حمایت کند.
بارون، مارشبرن و مورر با موشک فالکون ۹ شرکت فضایی «اسپیس ایکس» و کپسول «کرو دراگون» در روز ۱۰ نوامبر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا رفتند - این چهارمین پرتاب فضانورد شرکت اسپیس ایکس برای ناسا است.
این خدمه همینطور شامل فرمانده راجا چاری ۴۴ ساله بود.

1400/09/11
14:17:21
5.0 / 5
815
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر